ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2009 року № К-10626/07 (№ К-11999/07)
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області та Закритого акціонерного товариства "Бердянськбуд"
на постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 24.04.2007 року
у справі № 11/80/07-АП господарського суду Запорізької області
за позовом Закритого акціонерного товариства "Бердянськбуд"
до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Запорізької області від 09.02.2007 року задоволено позовні вимоги ЗАТ "Бердянськбуд" та скасовано податкові повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ Запорізької області від 23.06.2006 року № 0002381520/0, № 0002391520/0, № 0002401520/0, від 28.07.2006 року № 0002381520/1, № 0002391520/1, № 0002401520/1. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн. державного мита.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 24.04.2007 року постанову місцевого господарського суду скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено частково. Визнано нечинними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 23.06.2006 року № 0002401520/0 та від 29.08.2006 року № 0002401520/1 про сплату СП ЖКК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 50% у сумі 7062,01 грн. в частині застосування штрафу в розмірі 1178,28 грн. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції, Бердянська ОДПІ Запорізької області оскаржила його в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судом норм матеріального права, відповідачем ставиться питання про скасування судового рішення апеляційного суду та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Позивач також звернувся з касаційною скаргою, в якій просив скасувати постанову апеляційного суду, з підстав неправильного застосування норм матеріального права, та залишити в силі постанову господарського суду Запорізької області від 09.02.2007 року.
Бердянська ОДПІ Запорізької області в запереченні на касаційну скаргу позивача просить залишити її без задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами встановлено, що 23.06.2006 року Бердянською МДПІ, правонаступником якої є відповідач у справі, була проведена перевірка структурного підрозділу житлово-комунальної контори ЗАТ "Бердянськбуд" з питання своєчасності сплати податків і платежів до бюджету.
За результатами вказаної перевірки складено акт про порушення платіжної дисципліни № 227/152-05386547, яким встановлено порушення підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі – Закон № 2181-ІІІ (2181-14)
).
На підставі висновків даного акта перевірки, 23.06.2006 року відповідачем були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- № 0002381520/0 про сплату СП ЖКК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 13 грн. 31 коп. за затримку до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з земельного податку у сумі 133,1 грн.;
- № 0002391520/0 про сплату СП ЖКК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 20% у сумі 34 грн. за затримку на від 31 до 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з земельного податку у сумі 170 грн.;
- № 0002401520/0 про сплату СП ЖКК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 50% у сумі 7062,01 грн. за затримку більш ніж на 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з земельного податку у сумі 14124,02 грн.
За наслідками оскарження позивачем вказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному порядку до Бердянської ОДПІ, його первинна скарга залишена без задоволення та відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 28.07.2006 року № 0002381520/1, № 0002391520/1, № 0002401520/1.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з пропуском 1095 днів, коли позивач вже вважався вільним від сплати штрафів, а тому ці повідомлення-рішення вважаються складеними з порушенням законодавства і підлягають скасуванню, крім того у відповідача були відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій за порушення строків оплати, оскільки останні взагалі не були встановлені.
Однак суд апеляційної інстанції частково не погодився з висновками суду першої інстанції та прийняв рішення про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-ІІІ, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Аналогічні положення містить і підпункт 6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року № 110 (z0268-01)
.
При цьому, вказаним пунктом Інструкції передбачено, що складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 року № 253 (z0567-01)
, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року за № 567/5758 (z0567-01)
(зі змінами та доповненнями).
Повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов’язання:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов’язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу.
Тобто, повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
2) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов’язання, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу.
Аналогічно до попереднього повідомлення приймається одне повідомлення за весь період;
3) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов’язання, повідомлення приймається у розмірі п’ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу.
Податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов’язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, підприємством несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов’язання з земельного податку, у зв’язку з чим відповідачем нараховано штрафні санкції у відповідності до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ.
Оскільки відповідно до пункту 17.3 статті 17 Закону № 2181-ІІІ сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум, то до спірних правовідносин судом апеляційної інстанції правомірно застосовано строки давності, передбачені пунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 даного Закону.
В спірному випадку відповідачем нараховані штрафні санкції, право на застосування яких виникло на наступний день після фактичної сплати платником податку узгодженої суми податкового зобов’язання, а саме, за податковими повідомленнями-рішеннями № 0002381520/0 та № 0002391520/0 про сплату СП ЖКК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 10% та 20% перша фактична дата сплати є 31.10.2003 року, а тому строк 1095 днів, відповідно до підпункту 15.1.1 статті 15 Закону № 2181-ІІ, слід розраховувати починаючи з 01.11.2003 року та закінчуючи 01.11.2006 року Оскільки вказані податкові повідомлення-рішення прийняті в межах 1095 календарних днів, 23.06.2006 року, то суд дійшов обґрунтованого висновку, що вони прийняті у межах граничного строку.
Податкове повідомлення-рішення № 0002401520/0 про сплату СП ЖКК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 50% у сумі 7062,01 грн. судом апеляційної інстанції визнано частково нечинним та частково скасовано в розмірі 1178,28 грн. за період з 07.04.2003 року до 26.06.2003 року, оскільки воно прийнято за межами 1095 календарних днів, встановлених підпунктом 15.1.1 статті 15 Закону № 2181-ІІІ.
Висновок суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача правових підстав для нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати земельного податку, оскільки останні взагалі не були встановлені, визнано апеляційним судом помилковим, з огляду на слідуюче.
Згідно статті 14 Закону України "Про плату за землю" юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Земельний податок сплачується рівними частками власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачами - виробниками товарної сільськогосподарської і рибної продукції та громадянами до 15 серпня і 15 листопада, а всіма іншими платниками - щоквартально до 15 числа наступного за звітним кварталом місяця (частина 1 статті 17 Закону).
Дійсно, дію частини 1 статті 17 Закону України "Про плату за землю" було зупинено на 2001 рік щодо строків сплати земельного податку платниками згідно із Законом № 2120-ІІІ від 07.12.2000 року (2120-14)
; дію частини 1 статті 17 зупинено на 2002 рік щодо строків сплати земельного податку платниками згідно із Законом № 2905-ІІІ від 20.12.2001 року (2905-14)
; дію частини 1 статті 17 зупинено на 2003 рік щодо строків сплати земельного податку платниками згідно із Законом № 380-ІV від 26.12.2002 року (380-15)
; дію частини 1 статті 17 зупинено на 2004 рік щодо строків сплати земельного податку платниками згідно із Законом № 1344-ІV від 27.11.2003 (1344-15)
року.
Разом з тим, відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов’язання - зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим законом або іншими законами України.
Статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" передбачено, що земельний податок та орендна плата за земельні ділянки сплачуються платниками (крім громадян та виробників сільськогосподарської і рибної продукції) щомісячно до 15 числа наступного місяця за звітним.
Згідно із статтею 51 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", статтею 55 Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік", статтею 75 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 рік" земельний податок сплачується платниками податків (крім громадян та виробників сільськогосподарської і рибної продукції) за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Крім того, відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Позивач суми податкових зобов’язань по земельному податку з юридичних осіб, в розрахунках земельного податку на 2001 рік, 2002 рік, 2003 рік, зобов’язався сплачувати щомісячно рівними частками, але фактично сплачував їх із затримкою.
Таким чином, за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, оскільки факт існування порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, позивачем не спростовується.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд апеляційної інстанції правильно вирішив спір, ухвалене ним у справі судове рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому передбачені законом підстави для його скасування чи зміни, відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області та Закритого акціонерного товариства "Бердянськбуд" відхилити, а постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 24.04.2007 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Брайко А.І.
Голубєва Г.К.
Карась О.В.
Федоров М.О.