ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Леонтович К.Г., Матолича С.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційними скаргами Управління праці та соціального захисту Павлоградської міської ради Дніпропетровської області та ОСОБА_1 на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 січня 2008 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2008 року у справі №2а-136/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про перерахунок та стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2007 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту Павлоградської міської ради, в якому просила провести перерахунок та стягнути заборгованість з виплат одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) , а також стягнути з відповідача на її користь 3000 грн. моральної шкоди.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 січня 2008 року позовні вимоги задоволені частково.
Визнані протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1, відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомогу при народженні дитини, у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження її дитини. В розмірі 10463,80 грн.
Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової допомоги при народжені дитини у розмірі 767,00 грн.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р. у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років - 463 грн. починаючи з 01.10.2007 року - 470 грн. з наступним підвищенням виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.
Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплат періоду 01.09.2007 р. по 01.12.2007 р. недоотриманої допомоги при народженні дитини в розмірі 398,92 грн.
Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлограді Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1471,75 грн.
В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2008 року постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 січня 2008 року в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.09.2007 р. по 01.10.2007 р. у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років - 463 грн., починаючи з 01.10.2007 р. - 470 грн. з наступним підвищенням виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку, стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1471,75 грн. та відмови у стягненні моральної шкоди залишено без змін. В іншій частині постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 січня 2008 року - скасувано.
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1, відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомогу при народженні дитині, у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження її дитини, в розмірі 10 463,80 грн., стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриманої суми одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 767,00 грн., стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 заборгованості з виплат за період з 01.09.2007 р. по 01.12.2007 р. недоотриманої допомоги при народженні дитини у розмірі 398,92 грн. - відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Управління праці та соціального захисту Павлоградської міської ради Дніпропетровської області та ОСОБА_1 звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять: ОСОБА_1 - скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції; Управління праці та соціального захисту Павлоградської міської ради - скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Управлінням праці та соціального захисту Павлоградської міської ради була призначена ОСОБА_1 державна допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яке визнане неконституційним на підставі рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. (v0a6p710-07)
Разом з тим, ОСОБА_1 вважає, що нарахування вказаних допомог має здійснюватися не на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , а згідно спеціального закону - Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) .
Згідно ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: - допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинити на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) . Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 (v0a6p710-07) положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним.
Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 (v0a6p710-07) не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500 грн.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку, що при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися абзацом 2 частини 2 ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", а не ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційних скарг не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесено законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційні скарги Управління праці та соціального захисту Павлоградської міської ради Дніпропетровської області та ОСОБА_1 - відхилити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)
З оригіналом згідно
Суддя Вищого адміністративного
суду України К.Г.Леонтович