ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" червня 2009 р. м. Київ К-8773/08
Вищий адміністративний суд України в складі колегія суддів:
Смоковича М.І.
Бутенка В.І.
Лиски Т.О.
Сороки М.О.
Штульман І.В. (доповідач),-
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду (далі –ГУПФ) України в Донецькій області про перерахунок пенсії, за касаційною скаргою начальника ГУПФ України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2008 року, -
встановив:
В грудні 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправним рішення відповідача про відмову у перерахунку його пенсії у зв’язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців, зобов’язавши провести такий перерахунок з 01.04.2007р. з урахуванням щомісячної премії в розмірі 500грн., встановленої наказом Командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ (далі –МВС) України від 26.04.2007р. №150 (далі –наказ №150) на підставі наказу МВС України від 20.04.2007р. №131 "Про підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ"та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2007р. №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році (594-2007-п)
".
В обґрунтування позову заявник вказував, що отримує пенсію відповідно до відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"від 09.04.1992 (2262-12)
p. №2262-XII. У квітні 2007 року Постановою Кабінету Міністрів України №594 силовим відомствам, в тому числі й Міністерству внутрішніх справ України, було дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розміри премії. На підставі вказаної Постанови Міністр внутрішніх справ України 20.04.2007р. видав наказ №131, на підставі якого був прийнятий Наказ №150, пунктом першим якого було передбачено введення в дію з 01.04.2007р. щомісячного преміювання військовослужбовців внутрішніх військ МВС України (крім військовослужбовців строкової служби), понад норми встановлені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2000р. №829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців" (829-2000-п)
.
У зв’язку з цим та на підставі приписів ст. 63 Закону №2262-XII позивач звернувся до ГУПФ України у Донецькій області з відповідною заявою, на яку 15.11.2007р. отримав відмову.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від
07.02.2008р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.05.2008р., позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено. Визнано неправомірним рішення ГУПФ України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку належної позивачу пенсії та зобов’язано провести такий перерахунок з 01.04.2007р. з урахуванням щомісячної премії в розмірі 500грн., встановленої Наказом №150 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №594 (594-2007-п)
та наказу МВС України від 20.04.2007р. №131.
Не погодившись із постановленими по справі судовими рішеннями, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції, ухваливши нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.07.2008р. касаційну скаргу прийнято до провадження суду та відкрито касаційне провадження.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України (2747-15)
суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване ст. 63 Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців"від 16.12.2004р. №2255-IV (2255-15)
внесено зміни у Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
. Частину третю ст.63 Закону викладено в такій редакції:
"Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону".
Закон набув чинності з 01.01.2005р. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної постанови Міністром оборони України 14.04.2007р. прийнято наказ №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", яким з 01.04.2007р. встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.
Наказом Командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України №150 від 26.04.2007р. "Про підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ"(надалі Наказ - 150) починаючи з 01.04.2007р. встановлено щомісячне преміювання для військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України понад норми встановлені п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2000р. №829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців" (829-2000-п)
, в таких розмірах, зокрема, на посадах за окремим Переліком –заступник начальника управління (заступник начальника штабу дивізії) 500грн.
Отже, з 01.04.2007р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007р. №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"відбулося підвищення грошового забезпечення працюючих військовослужбовців.
Суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про те, що у зв’язку з вказаним підвищенням пенсія позивача з 01.04.2007р. підлягала перерахунку.
За правилами ч.1 ст. 222, ч.1 ст. 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів та встановлених обставин справи.
Таким чином, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних рішень, підстав для їх скасування чи зміни немає.
Ухвалу суду касаційної інстанції від 23.07.2008р. про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень вважати такою, що втратила чинність.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області – залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від
07 лютого 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2008 року – залишити без змін.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 23 липня 2008 року про зупинення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2008 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2008 року вважати такою, що втратила чинність.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий
Судді І.В. Штульман