ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" червня 2009 р. м. Київ К-4582/07
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Суддів - Смоковича М.І.
Горбатюка С.А.
Чумаченко Т.А.
Весельської Т.Ф.
Мироненка О.В. (суддя – доповідач)
провівши розгляд справи в порядку письмового провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання неправомірною відмови щодо перерахунку пенсії за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 30 листопада 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Рівненської області від 15 лютого 2007 року
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2006 року позивач звернувся в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання неправомірною відмови щодо перерахунку пенсії.
Постановою Рівненського міського суду від 30 листопада 2006 року відмовлено в задоволенні позову.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, позивач звернувся зі скаргою до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.
Ухвалою Апеляційного суду Рівненської області від 15 лютого 2007 року апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою суду першої та ухвалою суду апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та задовольнити позов.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню. постанова суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій підлягають скасуванню.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком з 2000 року, позивач продовжував працювати з 03 липня 2006 по 15 вересня 2006 року.
Відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2004 року.
Станом на 01 січня 2004 року трудовий стаж позивача складав 43 роки 07 місяців 08 днів, в тому числі Розмір пенсії з 01 січня 2004 року становить 676 грн. 84 коп. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 04 серпня 2006 року про проведення перерахунку пенсії у зв’язку із набуттям одного місяця страхового стажу. Відповідачем відмовив позивачеві у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії у зв’язку із набуттям ним одного місяця страхового стажу.
Згідно ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Ухвалюючи рішення, суд дійшов висновку про те, що право на перерахунок раніше призначеної пенсії мають застраховані особи (працюючі пенсіонери) лише після набуття ними не менш як двох років додаткового страхового стажу після попереднього перерахунку, а оскільки позивач пропрацював лише один місяць після попереднього перерахунку пенсії, що здійснювався станом на 01 січня 2004 року.
Суд дійшов помилкового висновку про те, що право на перерахунок раніше призначеної пенсії мають застраховані особи (працюючі пенсіонери) лише після набуття ними не менш як двох років додаткового страхового стажу після попереднього перерахунку, а оскільки позивач пропрацював лише один місяць після попереднього перерахунку пенсії, що здійснювався станом на 01 січня 2004 року.
Позивач звернувся до відповідача із заявою у серпні 2006 року про проведення перерахунку пенсії у зв’язку із набуттям одного місяця страхового стажу.
Згідно ч.3 ст. 24 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно із ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
При цьому статтею 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж –це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок і обчислюється він у місяцях.
Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
При постановленні рішення, суд апеляційної інстанції не звернув увагу на зазначені вище порушення норм процесуального закону та безпідставно залишив без змін незаконне рішення суду першої інстанції.
З огляду на викладене, рішення суду не можна визнати такими, що відповідають вимогам закону і вони підлягають скасуванню, а позов слід задовольнити.
За правилами ч.1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 30 листопада 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Рівненської області від 15 лютого 2007 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити. Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Рівне в перерахунку пенсії та зобов’язати відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1
Ухвала оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 237 КАС України.
Головуючий Судді О.В. Мироненко