ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 червня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого – судді Леонтович К.Г.,
суддів: Васильченко Н.В., Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Матолича С.В.
при секретарі – Капустинському М.В.,
за участю представників: МПП "Нектар" –Дудко І.М.; виконавчого комітету Свеської селищної ради Ямпільського району Сумської області – Козюлі О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою малого приватного підприємства "Нектар" на постанову господарського суду Сумської області від 19 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2008 року у справі № АС 2/406-07нр за позовом малого приватного підприємства "Нектар" до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області, третя особа - виконавчий комітет Свеської селищної ради Ямпільського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2007 року мале приватне підприємство "Нектар" звернулося в суд з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області, третя особа - виконавчий комітет Свеської селищної ради Ямпільського району Сумської області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №28 від 06.07.2007 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 146868,09 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення прийняте з порушенням Закону України "Про ціни і ціноутворення" (507-12) , Закону України "Про державну податкову службу" (509-12) , Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних санкцій) санкцій органами державного контролю за цінами.
Постановою господарського суду Сумської області від 19 травня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2008 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями мале приватне підприємство "Нектар" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно рішення виконавчого комітету Свейської селищної ради № 1 від 25.10.2006 р. прот. 12 "Про запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги", яке не було оприлюднене (опубліковане), позивачем з 01.10.2006 р. були підвищені тарифи на послуги з утримання житла населення.
Під час перевірки малого приватного підприємства "Нектар" було встановлено порушення позивачем порядку застосування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в см-т. Свема, Ямпільського району, Сумської області в період з 01.10.2006 р. по 31.03.2007 р. за рахунок застосування нечинних тарифів на вказані послуги встановлених рішенням відповідача від 25.10.2006 р.
На підставі акту від 24.04.2007 р. перевірки дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги за період з 01.10.2006 р. по 01.04.2007 р., відповідач виніс рішення № 28 від 06.07.2007 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін за період з 01.10.2006 р. по 01.04.2007 р., яким було вилучено у позивача зайво отримані кошти в розмірі 48956,03 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 97912,06 грн.
Згідно ст. 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування публікуються в друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" встановлений порядок офіційного оприлюднення нормативних актів, а саме: регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності – у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Як вірно зазначають суди попередніх інстанцій, виконавчий комітет Свейської селищної ради є органом місцевого самоврядування, який в межах своїх повноважень приймає рішення, що набирають чинності після їх офіційного оприлюднення в друкованих засобах інформації.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" одним з основних принципів державного регулювання тарифів на ці послуги є відповідність рівня цін тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Згідно ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавці (виробники) житлово-комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Таким чином, суди вірно зазначають, що послуги з утримання житла та при будинкових територій є регульованими, а рішення про встановлення тарифів у сфері житлово-комунальних послуг є регуляторним актом прийнятим органом місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності, воно регулює господарську діяльність підприємства стосовно цін на послуги. В зв’язку з чим, до цього рішення встановлюється особлива процедура оприлюднення, передбачена ч. 5 ст. 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) та ст. 10 Закону України "Про ціни і ціноутворення" виконавчим комітетам місцевих рад не надано право визначати порядок оприлюднення своїх рішень. Дане питання врегульовано ст. 57 Конституції України, ст. 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", ст. 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", які мають вищу юридичну силу та мають однаково застосовуватись на всій території країни.
Відповідно до зазначених нормативно-правових актів, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності – у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами.
Суди першої і апеляційної інстанцій вірно зазначають, що Законом встановлений єдиний спосіб для їх офіційного оприлюднення, а отже вивішування нових тарифів на інформаційних дошках та під’їздах будинків не може вважатися офіційним оприлюднення рішення виконкому Свейської селищної ради № 1 від 25.10.2006р. і не тягне за собою набрання чинності вказаним рішенням і тарифами, що були ним затверджені.
Посилання позивача на те, що рішення виконкому Свейської селищної ради № 1 від 25.10.2006 р. було опубліковане в газеті "Голос часу" від 17.10.2006 р. № 77 обґрунтовано не прийняте до уваги судами попередніх інстанцій, оскільки позивачем було опубліковано проект тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій по МПП "Нектар" з метою надходження пропозицій та зауважень від мешканців селища Свема. Рішення виконавчого комітету Свеської селищної ради від 25.10.2006 р. було оприлюднене лише 30.03.2007 р. в районному виданні "Голос часу".
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог щодо скасування рішення відповідача №28 від 06.07.2007 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 146868,09 грн.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу малого приватного підприємства "Нектар" залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Сумської області від 19 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України з підстав передбачених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)
З оригіналом згідно
Суддя Вищого адміністративного
суду України К.Г.Леонтович