ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м.Київ, вул.Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.05.2009 К/скарга №К-32491/06
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Костенка М.І.
Пилипчук Н.Г.
Сергейчука О.А.
Степашка О.І.
при секретарі Андрюхіній І.М.
За участю представників сторін:
позивача: не з’явився.
відповідача: не з’явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Харківської об’єднаної державної податкової інспекції
на ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 25.09.2006 та постанову Господарського суду Харківської області від 31.07.2006
у справі №АС-03/383-06
за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Сігма"
до Харківської об’єднаної державної податкової інспекції
про спонукання до дій, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Харківської області від 31.07.2006, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 25.09.2006, позов ТДВ "Страхова компанія "Сігма" задоволено частково. Зобов’язано Харківську ОДПІ провести планову виїзну перевірку ТДВ "СК "Сігма" спрямовану на його ліквідацію, виконати усі необхідні дії для зняття з обліку та ліквідації ТДВ "СК "Сігма", скласти довідку про зняття з обліку платника податків за ф.№12-ОПП, яку надіслати до органів державної реєстрації. В решті вимог у позові відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання, про скасування судових рішень та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Позивач заперечень на касаційну скаргу не надав.
Сторони представників у судове засідання касаційної інстанції не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Справу розглянуто відповідно до вимог ч.4 ст. 221 КАС України.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що учасники товариства позивача 16.05.2005 на загальних зборах прийняли рішення про припинення його діяльності та ліквідацію, відповідно до п.б ч.4 ст. 19 Закону України "Про господарські товариства".
Згідно зі ст. 22 вказаного Закону ліквідація товариства вважається завершеною, а товариство таким, що припинило свою діяльність, з моменту внесення запису про це до державного реєстру.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи згідно переліку. У випадках, встановлених законом, крім документів, що цією статтею, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи.
Частиною ч. 1 ст. 36 цього ж Закону, визначено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати державному реєстратору такі документи, зокрема: довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах).
17.06.2005 позивачем було направлено лист до Харківської ОДПІ з проханням про здійснення документальної перевірки. 22.06.2005 р. відповідачем було видано направлення №345 на здійснення протягом 22.06.2005 - 20.07.2005 виїзної планової документальної перевірки.
22.06.2005 позивачем надана відповідачу заява з проханням провести перевірку, у зв'язку з ліквідацією та надані документи для ліквідації, а 28.07.2005 надано ліквідаційний баланс.
29.07.2005 відповідачем складено акт № 275/235-33010864 про результати планової перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства позивача за період до 31.03.2005, тобто перевірку не було здійснено за період з 01.04.2005 по 23.06.2005 з посиланням на необхідність отримання результатів зустрічних перевірок щодо взаємовідносин з контрагентами позивача..
На підставі акту перевірки відповідачем були прийняті 03.08.2005 податкові повідомлення рішення №0000272200/0 та №0000781701/0 про визначення підприємству суми податкових зобов'язань з податку на прибуток страхових організацій у розмірі 5149,00 грн. та з прибуткового податку у розмірі 204,00 грн., які не були оскаржені та сплачені в повному обсязі.
На підставі викладеного, суди дійшли висновку, що непроведення перевірки позивача, у зв'язку з поданням заяви про ліквідацію, унеможливлює протягом тривалого часу завершити ліквідаційну процедуру за умови фактичного припинення господарської діяльності товариства, а тому необхідно зобов’язати відповідача провести планову виїзну перевірку спрямовану на його ліквідацію з дотриманням вимог діючого законодавства щодо порядку і строків проведення таких перевірок.
З метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) в органах державної податкової служби, відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) розроблено Інструкцію про порядок обліку платників податків, затверджену наказом ДПА України від 19.02.1998 № 80 (z0172-98) , зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 за № 172/2612 (z0172-98) .
Відповідно до п. 8.1 Інструкції, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як підприємця, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, унаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Для зняття з обліку платника податків - юридичної особи, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід:
У 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:
заяву про зняття з обліку платника податків за ф. N 8-ОПП (додаток 8), дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП (додаток 6);
оригінал довідки за формою N 4 ОПП;
копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію;
копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії;
ліквідаційну картку органів державної статистики (для кожної філії за наявності у платника податків - юридичної особи філій) (пп. 8.1.1 ).
У 10-денний термін з дня подання заяви за ф. N 8-ОПП скласти ліквідаційний баланс у формі річного звіту (на дату прийняття рішення про ліквідацію) та подати його для перевірки органу державної податкової служби (пп.8.1.3).
Таким чином, при вирішенні спору підлягають встановленню обставини дотримання позивачем при зверненні до відповідача вимог вищезазначеної Інструкції.
Крім того, підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначаються ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", згідно якої позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.
Згідно п.8.2 Інструкції при одержанні органами державної податкової служби від платника податків заяви за ф. №8-ОПП, а також на підставі інформації про порушення справи про банкрутство платника податків, провадження справи в суді (звернення до суду, порушення судом справи, прийняття рішення) щодо скасування державної реєстрації, припинення, визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів, або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законом, органом державної податкової служби у місячний термін приймається рішення про проведення документальної перевірки таких платників і відповідні підрозділи розпочинають перевірку.
З огляду на викладене, рішення суду першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, щодо зобов’язання відповідача провести планову виїзну перевірку позивача, не може вважатись таким, що прийняте з дотриманням норм матеріального права за повного з’ясування всіх обставин справи.
Виходячи з наведеного судова колегія приходить до висновку про необхідність скасування прийнятих у справі судових рішень та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з’ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду та вирішення спору по суті і, в залежності від встановленого, правильно визначити норми матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин та прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Харківської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити частково.
Ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 25.09.2006 та постанову Господарського суду Харківської області від 31.07.2006 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий Л.В.Ланченко Судді М.І.Костенко Н.Г.Пилипчук О.А.Сергейчук О.І.Степашко