ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2009 року
|
м. Київ
|
к-4461/08
|
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого судді
|
Розваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),
|
суддів
|
Бившевої Л. І.,
|
|
Гашицького О. В.,
|
|
Головчук С. В.,
|
|
Мойсюка М. І.,
|
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради на постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 13 грудня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради про визнання неправомірною відмови у виплаті грошової допомоги,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, позивач зазначив, що йому як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня належить виплачувати разову грошову допомогу у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на те, що такі виплати у 2007 році проводилися не в повному обсязі, позивач просив визнати дії відповідач неправомірними та стягнути з останнього 1 770 грн. 30 коп. недоотриманої суми разової грошової допомоги.
Постановою Дебальцівського міського суду Донецької області від 13 грудня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2008 року, позов задоволено .
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу на них. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, відповідач просить спірні рішення скасувати.
Заперечень не надійшло.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учаснику бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Виплата вказаної допомоги проводилась позивачу в розмірах, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, - 280 грн 00 коп.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, що рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнані неконституційними положення статті Закону України "Про Державний бюджет 2007 рік" (489-16)
, якою встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірі 280 грн. 00 коп., а тому виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня учаснику війни у 2007 році повинна здійснюватись у розмірах, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
.
Проте з висновками судів не можна погодитись.
Судами правильно встановлено, що на період виникнення правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти ( Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
та Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
), які мають однакову юридичну силу, але по різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни.
Отже для вирішення цього спору необхідно визначитись, який з цих законів є пріоритетним та підлягав застосуванню.
Згідно з ст. 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні. Конституція України (254к/96-ВР)
не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп (v004p710-97)
у справі про набуття чинності Конституцією України (254к/96-ВР)
зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Таким чином дії відповідача по виплаті щорічної грошової допомоги у розмірах, встановлених Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", не можна визнати неправомірними, оскільки норми вказаних законів мають пріоритет над нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
.
Посилання судів на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
, яким визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України 2007 рік" (489-16)
, не приймаються судом касаційної інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію.
На момент виникнення спірних відносин, а саме на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради задовольнити.
Постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 13 грудня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2008 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 239 КАС України.
Головуючий суддя
|
Розваляєва Т. С.
|
|
|
судді
|
Бившева Л. І.
|
|
|
|
Гашицький О. В.
|
|
|
|
Головчук С. В.
|
|
|
|
Мойсюк М. І.
|
|
|