ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2009 року № К-10702/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі
на ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 03.05.2006 року
та постанову господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2006 року
у справі № А-17/226 господарського суду Івано-Франківської області
за позовом Івано-Франківського обласного центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Дністер"
про визнання нечинним рішення в частині списання страхових внесків, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2006 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 03.05.2006 року, задоволено позовні вимоги Івано-Франківського обласного центру зайнятості та визнано нечинним рішення ДПІ в Тисменицькому районі № 0004/6116/8/24-0 від 03.11.2003 року в частині списання страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 3142 грн. 93 коп.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, ДПІ в Тисменицькому районі оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про скасування судових рішень судів попередніх інстанцій та відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами встановлено, що оскаржуваним рішенням податкової інспекції на підставі пункту 18.2 статті 18 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон України № 2181-ІІІ (2181-14)
) та висновку Торгово - промислової палати України "Про форс-мажорні обставини" за № 7642/05-4 від 09.07.2003 року списано частину заборгованості ТОВ "Дністер" за страховими внесками на випадок безробіття, яка виникла за період з січня 2001 року по лютий 2003 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що дія Закону України № 2181-ІІІ (2181-14)
не поширюється на правовідносини щодо погашення заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
При цьому, суди послались на наступні мотиви, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Аналіз положень Закону України № 2181-ІІІ (2181-14)
, Закону України від 02.03.2000 року № 1533 (1533-14)
"Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон України № 1533) та Закону України від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ "Про систему оподаткування" (1251-12)
(далі – Закон України № 1251-ХІІ (1251-12)
) не дає підстав для віднесення страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до податків і зборів (обов’язкових платежів).
За змістом статті 67 Конституції України розмір податків і зборів, порядок їх сплати встановлюється законом. Таким загальним законом є Закон України "Про систему оподаткування" (1251-12)
.
Перелік податків і зборів (обов’язкових платежів), наведений у статтях 14, 15 даного Закону, є вичерпним. Податки і збори (обов’язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, крім визначених Законом України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" (1562-12)
, сплаті не підлягають.
Згідно з преамбулою Закону України № 2181-ІІІ (2181-14)
, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України № 1533 (який набрав чинності з 01.01.2001 року), законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (16/98-ВР)
, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" (803-12)
та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Тобто, відносини у сфері соціального страхування на випадок безробіття регулюються спеціальним законодавством.
В силу пункту 2 розділу 8 Закону України № 1533, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, з моменту вступу в силу Закону України № 1533 (1533-14)
(з 01.01.2001 року) норми Закону України "Про систему оподаткування" (1251-12)
у частині, що йому суперечили, не застосовуються. Хоча, зміни у Закон України "Про систему оподаткування" (1251-12)
, якими виключено пункт 16 частини першої статті 14 Закону, що відносив до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів) і збір на обов’язкове соціальне страхування, були внесені тільки Законом № 429-ІV від 16.01.2003 (429-15)
року.
Окрім того, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про систему оподаткування" (1251-12)
від 18.02.1997 року було встановлено, що дія цього Закону поширюється на відповідні правовідносини у сфері соціального страхування щодо зборів на соціальне страхування до прийняття законів України з питань соціального страхування.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України № 2181-ІІІ, податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання. У свою чергу, пункт 1.2 статті 1 Закону визначає податкове зобов’язання як зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Страхові внески, зокрема, на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, не включені до податків і зборів (обов’язкових платежів), встановлених Законом України "Про систему оподаткування" (1251-12)
. Закон України № 2181-ІІІ (2181-14)
не може розширювати перелік податків і зборів (обов’язкових платежів) або поширювати порядок погашення зобов’язань платників податків на платежі, які не включені у систему оподаткування.
Стаття 8 Закону України № 1533 встановлює, що Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, і кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України (пункт 2, пункт 5 статті 8 Закону).
Згідно з частинами 2, 3 статті 2 Закону України № 1251-ХІІ, державні цільові фонди - це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законами України податків і зборів (обов’язкових платежів) юридичних осіб незалежно від форм власності та фізичних осіб. Державні цільові фонди включаються до Державного бюджету України, крім Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Пенсійного фонду України.
З наведеного вбачається, що Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не є державним цільовим фондом, а є цільовим централізованим страховим фондом, кошти якого не включаються до складу Державного бюджету України.
Таким чином, не можна вважати зобов’язання по страховим внескам податковим боргом, на який поширюється дія Закону України № 2181-ІІІ (2181-14)
, згідно його преамбули.
Включення Законом України № 2181-ІІІ (2181-14)
, органів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування у перелік контролюючих органів, не змінює статусу внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з чим вони не можуть вважатися податком чи збором у розумінні законів України про оподаткування і не можуть стягуватись в іншому порядку, ніж це передбачено Законом України № 1533.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суди попередніх інстанцій правильно вирішили спір, ухвалені ними по справі судові рішення відповідають нормам матеріального та процесуального права, а тому передбачені законом підстави для їх скасування чи зміни, відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі відхилити, а ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 03.05.2006 року та постанову господарського суду Івано-Франківської області від 14.03.2006 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Брайко А.І.
Голубєва Г.К.
Карась О.В.
Федоров М.О.