ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
14 квітня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого, судді Смоковича М.І.,
суддів: Весельської Т.Ф., Горбатюка С.А. (доповідач), Мироненка О.В., Чумаченко Т.А., провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (далі - УПФ України в Калінінському районі м. Донецька) про визнання бездіяльності неправомірною та про перерахунок пенсії за касаційною скаргою УПФ України в Калінінському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2008 року,
в с т а н о в и л а :
У січні 2008 року ОСОБА_1. звернулася в суд з позовом до УПФ України в Калінінському районі м. Донецька про визнання бездіяльності неправомірною та про перерахунок пенсії.
Вимоги обґрунтовувала тим, що є пенсіонеркою за віком, відноситься до категорії осіб зі статусом дитини війни і відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01 січня 2006 року, її щомісячна пенсія повинна бути збільшена на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Проте, УПФ України в Калінінському районі м. Донецька ніяких доплат до її пенсії не нараховувало і не сплачувало, а отже, не виконало вимог вказаного Закону, чим порушив її законі права та інтереси.
Просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача, пов'язану з не нарахуванням та невиплатою щорічної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком, починаючи з 09 липня 2007 року та зобов'язати його провести таке нарахування.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2008 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2008 року, позовні вимоги ОСОБА_1. частково задоволені.
Визнано неправомірною бездіяльність УПФ України в Калінінському районі м. Донецька щодо не нарахування щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1. за віком в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано УПФ України в Калінінському районі м. Донецька нарахувати ОСОБА_1щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 року по 01 січня 2008 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі УПФ України в Калінінському районі м. Донецька вказує на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням вимог матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та постановити нове рішення у справі про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. у повному обсязі.
Зокрема, у касаційній скарзі вказано на те, що відповідно до вимог статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до категорії громадян зі статусом дітей війни не застосовується. Крім того згідно зі статтею 7 цього Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій осіб зі статусом дітей війни здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і Пенсійний фонд України не повинен нести відповідальність за позовами вказаної категорії громадян. Кошти Пенсійного фонду України не повинні витрачатися на доплати до пенсії громадян зі статусом дітей війни.
Його дії щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку підвищення пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком відповідають чинному законодавству України, а тому оскаржувані рішення підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову в позові.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" особам, які мають статус дітей війни, пенсія або щомісячне довічне утримання, або соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1. народилася в 1933 році, є пенсіонеркою і відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01 січня 2006 року, набула статусу дитини війни. На підставі статті 6 цього Закону має право на підвищення пенсії за віком на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Дію статті 6 Закону на 2007 рік було зупинено статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07) № 6-рн/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Отже, судами правильно покладено обов'язок на управління Пенсійного фонду зробити перерахунок пенсії.
Суд касаційної інстанції вважає неправомірним посилання відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтею 6 Закону.
Крім того, Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", покладено на відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача.
Таким чином, суди правильно задовольнили позов ОСОБА_1.
Судові рішення у цій справі є законними і обґрунтованими.
Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконних та необґрунтованих судових рішень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання бездіяльності неправомірною та про перерахунок пенсії - без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена у випадку та з підстав, передбачених статями 236, 237 Кодексу адміністративного судочинства України, до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами, протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Судді Смокович М.І. Весельська Т.Ф. Горбатюк С.А. Мироненко О.В. Чумаченко Т.А.