ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2009 року м. Київ Справа № К-5542/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. - головуючий,
Головчук С.В.,
Гуріна М.І.,
Кобилянського М.Г.,
Юрченка В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної податкової інспекції в місті Маріуполі Донецької області на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 29 жовтня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в місті Маріуполі Донецької області про перерахунок грошової допомоги при звільненні,
в с т а н о в и л а :
У грудні 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом, в якому зазначав, що проходив службу в органах податкової міліції, з якої звільнений 29 вересня 2005 року. При обчисленні грошової допомоги при звільненні не врахована премія за вересень 2005 року, яка фактично була виплачена після звільнення - у листопаді 2005 року.
Вважав, що відповідач не провів розрахунок при звільненні у повному обсязі.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 29 жовтня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2008 року, позов задоволено: визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції в місті Маріуполі Донецької області та зобов'язано відповідача провести перерахунок грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з урахуванням премії за вересень 2005 року в розмірі 876,58 грн., виплаченої у листопаді 2005 року.
В касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, відповідач, ставить питання про скасування судових рішень. Просив постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в Державній податковій інспекції у місті Маріуполі Донецької області, з якої звільнений 29 вересня 2005 року.
При обчисленні грошової допомоги при звільненні, що передбачена статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", не враховано премію за вересень 2005 року в розмірі 876,58 грн., яку фактично було виплачено після звільнення - у листопаді 2005 року.
08 квітня 2006 року з вказаного питання звернувся до Державної податкової адміністрації України, на що отримав відповідь за підписом заступника голови ДПА від 12 травня 2006 року, в якій підтверджено право позивача на перерахунок грошової допомоги при звільненні з урахуванням премії за вересень 2005 року та роз'яснено порядок перерахунку.
29 травня 2006 року звернувся до Державної податкової інспекції в місті Маріуполі Донецької області із заявою про перерахунок грошової допомоги при звільненні з урахуванням суми премії за вересень 2005 року, в задоволенні якої відмовлено.
Вирішуючи спір суди попередніх інстанцій виходили з того, що права позивача порушені, тому грошова допомога при звільненні підлягає перерахунку.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог частини 1 статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", в редакції чинній на час звільнення, передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні із служби за вислугою строку служби, віком, станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або з організаційними заходами в разі неможливості використання на службі виплачується грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Премія, нарахована позивачу за час проходження служби, входила в його грошове забезпечення незалежно від дати фактичної виплати й, відповідно, підлягала включенню при обчисленні грошової допомоги при звільненні.
Відмовляючи в перерахунку грошової допомоги при звільненні суб'єкт владних повноважень порушив права та законні інтереси позивача.
Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100 (100-95-п) , на який посилається відповідач обґрунтовуючи свої заперечення, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Судові рішення ухвалені з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для їх скасування і ухвалення нового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Маріуполі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 29 жовтня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня їх відкриття.
Судді:
С.Є. Амєлін С.В. Головчук М.І. Гурін М.Г. Кобилянський В.В. Юрченко