ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді Ліпського Д.В.
суддів: Амєліна С.Є., Головчук С.В., Юрченка В.В., Кобилянського М.Г.
розглянувши у порядку попереднього розгляду справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Первомайську Луганської області про визнання протиправною відмову в здійсненні перерахунку розміру пенсії за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у місті Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 26 червня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2007 року,
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом. Обґрунтовуючи свої вимоги зазначив, що після призначення пенсії та останнього її перерахунку продовжував працювати. При зверненні до відповідача за перерахунком пенсії з урахуванням стажу роботи за період з 01 січня 2004 року по 19 травня 2005 року йому відмовлено. Просить визнати відмову відповідача неправомірною за зобов'язати останнього здійснити її перерахунок.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24жовтня 2007 року залишено без змін постанову Первомайського міського суду Луганської області від 26 червня 2007 року позовні вимоги задоволено.
_____________________________________________________________________________________________
Справа № К-22231/07
Головуючий у першій інстанції Мазка Н.Б.
Доповідач Ліпський Д.В.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що суди неправильно застосували норми матеріального права. Зокрема, зазначає, що частиною 4 статті 42 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено перерахунок пенсії, з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку. Тобто, для отримання права на наступний перерахунок пенсії необхідно мати повних 2 роки страхового стажу. Оскільки позивач, після останнього перерахунку пенсії не відпрацював 24 місяців, то права на перерахунок пенсії відповідно до зазначеного закону він не мав.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 01 січня 1997 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах, 01 січня 2004 року йому проведено останній перерахунок пенсії. З 01 січня 2004 року по 19 травня 2005 року він продовжував працювати та на час звернення за перерахунком пенсії мав стаж 1 рік 4 місяці 19 днів.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Положення про необхідність обов'язкового страхового стажу для перерахунку пенсії не менше ніж 24 місяці після її призначення, набрало чинності з 01 січня 2007 року на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року №489 - V (489-16)
, а тому зворотної дії у часі не має.
Враховуючи те, що посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судами першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 224, 230 КАС України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Первомайську Луганської області залишити без задоволення, а постанову Первомайського міського суду Луганської області від 26 червня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Первомайську Луганської області про визнання протиправною відмову в здійсненні перерахунку розміру пенсії - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у порядку та строки, передбачені статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГОЛОВУЮЧИЙ : Д.В. Ліпський
СУДДІ : С.Є. Амєлін
С.В. Головчук
М.Г. Кобилянський
В.В. Юрченко