ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
04 березня 2009 року
|
м. Київ
|
К-24162/07
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
|
головуючого судді
|
Головчук С.В. (суддя-доповідач),
|
|
суддів
|
Амєліна С.Є.,
|
|
|
Кобилянського М.Г.,
|
|
|
Ліпського Д.В.,
|
|
|
Юрченка В.В.
|
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя від 25 червня 2007 року та ухвалу Апеляційного суду м. Севастополя від 22 листопада 2007 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про зобов'язання провести донарахування пенсії,
в с т а н о в и л а :
У серпні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом. Просив суд зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з 01 квітня 2001 року до 01 січня 2005 року з урахуванням:
- 33, 3 % премії, передбаченої пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 року № 829 (829-2000-п)
і наказом Міністра оборони України від 05 березня 2001 року № 75 (z0251-01)
;
- щомісячної 100% надбавки, введеної Указом Президента України від 23 лютого 2002 року № 173 (173/2002)
;
- 90 % надбавки за безперервну службу, яка передбачена Указом Президента України від 05 травня 2003 року № 389 (389/2003)
.
Ухвалою Апеляційного суду м. Севастополя від 22 листопада 2007 року залишено без змін постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя від 25 червня 2007 року, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про скасування судових рішень першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга Баранова В.М. не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 з 31.12.1998 року є пенсіонером із числа військовослужбовців і одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, які він отримував під час служби, за винятком премії. Позивач просить перерахувати пенсію з урахуванням премій та надбавок, за рахунок яких збільшилося грошове утримання військовослужбовців після його звільнення з військової служби..
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" пенсійне забезпечення військовослужбовців, які мають право на пенсію здійснюється відповідними відомствами в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою ст. 43 вказаного Закону (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому, для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України, зокрема: постановою від 17 липня 1992 року № 393 (393-92-п)
"Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Оскільки премія в розмірі 33,3 % не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення, вона не могла бути врахована позивачу при нарахуванні пенсії.
Що стосується інших надбавок, про врахування яких просить позивач, то щомісячні надбавки військовослужбовцям, встановлені Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 23 лютого 2002 року № 173 (173/2002)
з 01 січня 2003 року у розмірі 100%; Указом Президента України від 05 травня 2003 року № 389 "Про надбавки військовослужбовцям збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" (389/2003)
з 01 травня 2003 року в розмірі 90% не є підвищенням грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія, а новими видами грошового забезпечення, яких позивач під час служби в Збройних Силах України не отримував. Тому ці надбавки не могли бути враховані позивачу при перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", в редакції, яка була чинною на час вирішення справи, та пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п)
, немає правових підстав для перерахунку пенсії у бік збільшення на підставі зазначених позивачем нормативно-правових актів, які встановлюють надбавки та премії до грошового забезпечення військовослужбовців.
Нова редакція частини третьої ст. 43 зазначеного Закону, яка передбачає нарахування пенсії з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, до якого включаються оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством та п. 2 Перехідних положень до Закону України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (1769-15)
, який передбачає право на перерахунок пенсії з урахуванням зазначеного положення Закону, набирає чинність з 01 січня 2005 року і не має зворотньої дії в часі.
Враховуючи те, що позивач звільнений до запровадження вказаних надбавок, а премія не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, суди дійшли правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини першої ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя від 25 червня 2007 року та ухвалу Апеляційного суду м. Севастополя від 22 листопада 2007 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку визначеними статтями 237 - 239 КАС України.
|
Головуючий
|
С.В. Головчук
|
|
Судді
|
С.Є. Амєлін
|
|
|
М.Г.
Кобилянський
|
|
|
Д.В. Ліпський
|
|
|
В.В. Юрченко
|