ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2009 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І. (доповідач), Лиски Т.О.,
Панченка О.І., Сороки М.О.,
Штульмана І.В.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до начальника РЕВ 15 МРВ ДАІ м. Торезу УДАІ УМВС України в Донецькій області про оскарження дій у відмові реєстрації транспортного засобу, -
в с т а н о в и в :
У липні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог вказував, що згідно договору купівлі-продажу від 11 травня 2005 року він є власником автомобіля ЗІЛ 138-А 1980 року випуску.
При постановці автомобіля на облік 26 червня 2006 року відповідач - РЕВ 15 МРВ ДАІ м. Торезу УДАІ УМВС України в Донецькій області відмовив у реєстрації вказаного автомобіля, оскільки його шасі виявилось безномерним.
Посилаючись на те, що такі дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства і порушують його право власності, ОСОБА_1 просив визнати неправомірним рішення начальника РЕВ 15 МРВ ДАІ м. Торезу УДАІ УМВС України в Донецькій області щодо відмови у реєстрації автомобіля та зобов'язати відповідача зареєструвати вказаний автомобіль, видавши йому відповідне реєстраційне свідоцтво.
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 10 липня 2006 року позовОСОБА_1. задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2007 року це судове рішення скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову місцевого суду.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Скасовуючи постанову місцевого суду і відмовляючи ОСОБА_1. у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак дійшов правильного висновку про те, що судом першої інстанції при розгляді даної справи було допущено неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про дорожній рух", законодавство про дорожній рух складається з цього Закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього.
Згідно із ст. 34 вказаного Закону державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.
Державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про дорожній рух" встановлені підстави для заборони експлуатації транспортних засобів, відповідно до якої експлуатація транспортних засобів забороняється з вилученням державних номерних знаків, зокрема, у разі невідповідності реєстраційних даних записам у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті, технічному або реєстраційному талоні).
На виконання вимог вказаного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (1388-98-п) затверджені "Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок".
Відповідно до п.п.1, 2, 3 цих Правил, ними встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі - транспортні засоби) та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права цих власників у межах наданих їм повноважень.
Державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
Пунктом 7 вказаних Правил (1388-98-п) передбачено, що власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Експлуатація транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАІ, а також без номерного знака "Транзит" забороняється.
При цьому згідно вимог п.14 цих Правил (1388-98-п) транспортні засоби із знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів реєстрації, перереєстрації та зняттю з обліку (крім випадків вибраковування) не підлягають.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, у придбаного ОСОБА_1. за договором купівлі-продажу автомобіля ЗІЛ 138-А відсутній номер шасі.
При цьому поза увагою суду першої інстанції залишилось те, що у даному випадку неможливо ідентифікувати спірний транспортний засіб, оскільки відсутні передбачені законом носії інформації щодо транспортного засобу.
За таких обставин у суду не було достатніх правових підстав зобов'язувати відповідача зареєструвати спірний автомобіль, на що звернув належну увагу суд апеляційної інстанції, який у відповідності із вимогами закону прийняв правильне рішення про відмову ОСОБА_1. у задоволенні позову.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги зроблених апеляційним судом висновків не спростовують і при ухваленні оскаржуваного судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було.
За правилами ч.3 ст. - 220-1, ч.1 ст. 224 КАС України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 220, - 220-1, 221, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2007 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
С у д д і :