ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
К-19769/07
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 лютого 2009 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого – Кравченко О.О.
Суддів: Гордійчук М.П., Харченка В.В., Леонтович К.Г., Матолича С.В.
При секретарі – Білоус А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за касаційною скаргою ТОВ "Айдар" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2007 року у справі за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ "Айдар" про стягнення суми штрафних санкцій,-
В с т а н о в и л а:
У травні 2007 року Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Айдар" про стягнення несплачених адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році в розмірі 31 508,12 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення підприємством положеннь ст.ст 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. № 875-XII (875-12) та п. 8 Постанови КМУ від 03.05.1995р. № 314 "Про організацію робочих місць для працевлаштування інвалідів" (314-95-п) .
Постановою господарського суду Луганської області від 18 липня 2007 року у задоволенні позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення штрафних санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006році у розмірі 31508,12гр. відмовлено з мотивів його не обґрунтованості.
Рішення суду вмотивовано тим, що відповідальність за не працевлаштування може нести тільки посадова особа підприємства, до якого звернувся інвалід з проханням про працевлаштування у разі неправомірної відмови у прийнятті на роботу такому інваліду. Безпосередньо до підприємства інваліди не звертались і тому не було потреби створювати робочі місця для інвалідів.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2007 року задоволено апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів. Постанову господарського суду Луганської області від 18 липня 2007 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Стягнуто з ТОВ "Айдар" на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів несплачені штрафні санкції у розмірі 31 508,12 грн.
На зазначене судове рішення надійшла касаційна скарга ТОВ "Айдар", в якій ставиться питання про його скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
У запереченні на касаційну скаргу Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить залишити касаційну скаргу без задоволення. вважаючи оскаржуване судове рішення законним.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї. колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга ТОВ "Айдар" підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до статистичного звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві становить 222 особи. Відповідно до ст.19 Закону України №875 4% норматив для працевлаштування інвалідів становить 9 осіб,а фактично на підприємстві у 2006році працювало 5 інвалідів. При прийнятті рішення судом першої інстанції підставно враховувалось, що ТОВ "Айдар" надавало щомісячну інформацію до Макарівського районного центру зайнятості про наявність робочих (вакантних) місць та потребу у працівниках. Заходи щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів передбачені у колективному договорі ( а.с.7). Управління праці та соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Луганської області згідно довідки, не направляло інвалідів для працевлаштування на ТОВ "Айдар" у зв’язку з відсутністю таких. За інформацією Управління від ТОВ "Айдар" поступали повідомлення про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та вакантні посади, на яких їх можна працевлаштувати ( а.с16).
Згідно ст. 8 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів на підприємствах здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.
Таким чином, колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що підприємство здійснило необхідні заходи, спрямовані на виконання покладеного на нього обов'язку щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обов’язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов’язок згідно ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" покладено на органи виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів.
Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою для господарського-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Враховуючи наведене і за відсутності доказів відмови відповідачем інвалідам в працевлаштуванні, судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що вина останнього в незайняті створених (пристосованих) робочих місць для працевлаштування інвалідів, відсутня, оскільки підприємством вжито заходів по забезпеченню працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування та відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Враховуючи наведене, судова колегія дійшла висновку, що рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції-залишенню в силі, як ухвалене відповідно до закону та скасоване помилково.
Керуючись статтями 220,221,223,226,230,231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів -
У х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Айдар" задовольнити. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2007 року у справі за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ "Айдар" про стягнення суми штрафних санкцій зкасувати. Постанову господарського суду Луганської області від 18.07.2007року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді:
З оригіналом згідно: