ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2009 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Суддів - Смоковича М.І.
Горбатюка С.А.
Чумаченко Т.А.
Весельської Т.Ф.
Мироненка О.В. (суддя - доповідач)
провівши попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_1до Упрпавління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області про перерахунок пенсії касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2008 року та ухвалу Донецькаого апеляційного суду від 24 червня 2008 року,-
В с т а н о в и л а :
У січні 2008 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області про перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом 2 групи захворювання, пов"язаного з роботами по ЛПА на Чорнобильській АЕС та повинен отримувати пенсію по інвалідності не менше восьми мінімальних пенсій за віком, згідно п.4 ст.54 Закону України "Про внесення змін до Закону України"Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .Згідно ст. 50 Закону України"Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" віднесеним до категорії 1,призначається щомісячна додаткова пенсія, за шкоду, спричинену здоров"ю, інвалідам 2 групи 75 % мінімальної пенсії за віком. У зв"язку з тим, що розмір фактично виплачуваної пенсії був значно нижчим, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області з заявою про перерахунок пенсії, але отримав відмову в цьому, що вважає неправомірним. Просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області і перерахувати пенсію у зв"язку з інвалідністю згідно Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , з 10.12.2007 року виходячи з розрахунку прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян, з послідуючим збільшенням їх згідно діючого законодавства, ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2008 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області у відмові в перерахунку пенсії по інвалідності із розрахунку восьми прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян, зобов"язано Управління пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області перерахувати пенсію позивачу по інвалідності у відповідності зі ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003року, ч.3 ст. 4 Закону України"Про прожитковий мінімум" від 15.07.1999 року, ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року з 10.12.2007 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся зі скаргою до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2008 року у задоволенні апеляційної скарги відповідача відмовлено, постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою суду першої та ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати постанову суду першої та ухвалу суду апеляційної інстанції, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову про перерахунок пенсії, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Зі справи вбачається та вірно встановлено судом, що позивач є інвалідом 2 групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на отримання державної та додаткової пенсії на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 3 групи призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком .Стосовно державної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках, не можуть бути нижчими, зокрема по 3 групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком(ч.4 ст.54 Закону).
Із 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
З 01 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій. Встановлених законодавством), призначених (перерахованих) у 2006 - 2007 роках відповідно до цього Закону не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на місяць.
Таким чином, обрахунок державної та додаткової пенсій та пенсія за віком, розмір встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом(ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України "Про прожитковий мінімум" (966-14) , а також Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (2017-14) , згідно якого, прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім"ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16) затверджено наступні розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць: з 01.01.2007 року - 380 грн.; з 01.04.2007 року - 406 грн.; з 01.10.2007 року - 411 грн.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" зазначено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до першого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410,06грн.,415,11 грн.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
З огляду на викладене, постанова суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій відповідають обставинам справи, наданим доказам та нормам матеріального і процесуального закону.
Доводи касаційної скарги висновки суду не спростовують.
Підстав для перегляду судового рішення з мотивів, викладених в касаційні скарзі, не вбачається.
За правилами частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення-без змін.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську Донецької області залишити без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2008 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених ст. 237 КАС України.
Судді: Смокович М.І. Горбатюк С.А. Весельська Т.Ф. Чумаченко Т.А. Мироненко О.В.