ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2009 року № 22-а-12032/08/ 9104
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs18881769) )
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
Обрізко І.М., Багрія В.М., Улицького В.З., Сивулич О.М.,
головуючого судді
суддів
при секретарі судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області на постанову господарського суду Тернопільської області від 09 липня 2008 року по справі за позовом приватного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 до Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И Л А :
ПП ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулось 27.02.2008 року до господарського суду як адміністративного з позовом до Державної податкової інспекції у Чортківському районі про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень 0000082301/0 від 12.02.2007 року, №0000082301/3 від 18.12.2007 року, якими визначено податкове зобов'язання по сплаті 37 830 грн. - податку з доходів найманих працівників та 75 660 грн. штрафних санкцій, а разом 113 490 грн..
Постановою господарського суду Тернопільської області від 09.07.2008 року позовні вимоги задоволено. Суд виходив з того, що факт виплати суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проводились саме як підприємцям, що підтверджується зібраними у справі доказами та самим актом перевірки, відтак, за вказаними виплатами позивач не міг бути податковим агентом, так як виплати здійснювались суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам у зв'язку із здійсненням ними підприємницької діяльності.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державна податкова інспекція у Чортківському районі Тернопільської області подала апеляційну скаргу, в якій із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги покликається на подібне викладеному в запереченні на позовну заяву.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників розгляду, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає їх аргументованими.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що за результатами проведення ДПІ у Чортківському районі планової виїзної документальної перевірки ПП ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 по 10.09.2006 року, 12.02.2007 року складено акт № 39-23/31104646, за результатами розгляду якого, в порушення вимог п.п. 8.1.1 п.8.1 ст. 5 п.п. 9.12.1, 9.12.2 п.9.12 ст. 9 та п.п. "а" п.19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року № 889-ІV, яке полягало в неутриманні та не перерахуванні до бюджету 37 830 грн. податку з доходів фізичних осіб, із сум виплачених в 2006 році приватним підприємцям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за придбані у них в травні - червні 2006 року будівельні матеріали, прийнято податкове повідомлення - рішення №0000082301/0 від 12.02.2007 року щодо визначення позивачу податкового зобов'язання по сплаті 37 830 грн. - податку з доходів найманих працівників та 75 660 грн. штрафних санкцій.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", дохід це - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами. Згідно п.1.3 цього Закону (889-15) доходом з джерелом його походження з України є будь-який дохід одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, згідно п. 1.6 цього Закону (889-15) загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом (889-15) , нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
При нарахуванні підприємством доходів за надані послуги та придбані будівельні матеріали у фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 та ОСОБА_2, враховуючи вимоги ст. 1. п.3.1 ст. 3 та податкове роз'яснення щодо застосування положень пункту 1.8 статті 1, пункту 9.12 статті 9 Закону №889-ІУ, затверджено наказом ДПА України від 29.12.2003 року, позивач на підставі п.1.15 ст. 1 виступає як податковий агент та згідно п.п. 8.1.1 п.8 ст. 8 повинен нараховувати, утримувати та перераховувати податок з доходів фізичних осіб відповідно до п.7.1 ст.7 за ставкою 13 відсотків.
Відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" - податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
У відповідності п.п. 9.12.2 п. 9.12 ст. 9 Закону, якщо фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа, яка сплачує ринковий збір, отримує інші доходи, ніж визначені у підпункті 9.12.1 цього пункту, а саме оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також: фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм цього пункту, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Законом для платників податку, що не є такими суб'єктами підприємницької діяльності. До спеціального законодавства належить спеціальна система оподаткування, запроваджена Указом Президента України від 03.07.1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (727/98) та звичайна (загальна) система оподаткування, діюча відповідно до розділу IV Декрету, окрім фіксованого податку.
Як вбачається із п. 19.2 ст. 19 Закону - особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої витати та за її рахунок.
Отже, у разі виникнення у підприємства господарських відносин з фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності для уникнення подвійного оподаткування доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності підприємство при укладанні з ними господарських договорів та з метою наявності достатніх підстав для неутримання податку з доходів фізичних осіб у джерела виплати доходів таким фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності має вимагати у останніх копії свідоцтва про реєстрацію підприємницької діяльності, свідоцтва про сплату єдиного податку, платіжних документів про сплату, єдиного податку або авансових платежів податку та пред'являти зазначені документи на вимогу працівників податкової.
З аналізу викладеного та зважаючи на те, що СПД ОСОБА_1 та ОСОБА_2 свідоцтва про сплату єдиного податку на 2006 рік не одержували, що стверджується довідками ДПІ у Чортківському районі від 02.04.2008 року №2254/17 та №2851/17-026, а в податковому розрахунку сум доходу, нарахованого позивачем на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2006 року відображеного останнім, як податковим агентом суму нарахованого та виплаченого доходу підприємцям ОСОБА_1 та ОСОБА_2, то позовні вимоги ПП ІНФОРМАЦІЯ_1 є безпідставним.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області задоволити.
Постанову господарського суду Тернопільської області від 09 липня 2008 року по справі № 6/22-775, скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову приватного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 до Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя
судді