ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І МЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2009 року м. Київ К-19976/07
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у
складі:
головуючого:
Панченка О.Н.
суддів:
Бутенка В.І.
Весельської Т.Ф.
Лиски Т.О.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 09 вересня 2004 року та ухвалу апеляційного суду Сумської області від 22 листопада 2004 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про зобов'язання провести перерахунок пенсії та стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про зобов'язання провести перерахунок пенсії та стягнення заборгованості з виплати недоотриманої пенсії.
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 09 вересня 2004 року в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою апеляційного суду Сумської області від 22 листопада 2004 року рішення Зарічного районного суду м. Суми від 09 вересня 2004 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями, ОСОБА_1. звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Справа розглянута судами попередніх інстанцій до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) , а тому суд касаційної інстанції перевіряє додержання норм матеріального і процесуального права, що діяли на час розгляду справи.
Судами встановлено, що позивач з серпня 1990 року є пенсіонером з числа працівників льотного екіпажу повітряних суден цивільної авіації. При цьому з 22.01.2001 року позивачу була помилково збільшена пенсія з застосуванням коефіцієнтів обчислення середньомісячної заробітної плати за відсутності відповідних рішень уряду, яку він отримував впродовж 6 місяців. Вподальшому зазначені методологічні помилки в обчисленні пенсії були усунуті і відновлена виплата відповідної пенсії.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди дійшли правильного висновку, що відмова відповідача в перерахунку пенсії була правомірною, оскільки відповідала вимогам діючого пенсійного законодавства.
З таким висновком судів погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України з огляду на наступне.
Стаття 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає окремі категорії працівників авіації і льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років.
Відповідно до частини першої статті 53 цього Закону пенсії за вислугу років (крім пенсій працівникам льотно-випробного складу авіації та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах) призначаються в розмірах, встановлених статтями 19 і 21 цього Закону для пенсій за віком.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17 листопада 1999 року частину 3 статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було викладено у такій редакції: "Працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і борт операторам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються за середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (ч.1 ст. 64 та ст.ст. 65,66,69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 відсотків заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 відсотків заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати 2,5 величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.".
Зазначеним Законом України передбачено, що дія статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у новій редакції) поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і борт операторів, які виконували спеціальні роботи в польотах та які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до підпункту "в" пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно - випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу" від 21 липня 1992 року №418 (418-92-п) (з наступними змінами), під час підвищення пенсій відповідно до рішень Уряду України середньомісячний заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до підпунктів "а" і "б" цього пункту, збільшується на коефіцієнт зростання середньої плати працівників народного господарства за місяць, що передує місяцю, з якого перераховується пенсія, порівняно з середньою заробітною платою працівників народного господарства, яка враховувалась під час призначення (перерахунку) пенсії.
За таких обставин положення зазначеного підпункту застосовуються лише у разі, коли рішення про підвищення пенсії приймає Уряд України.
28 березня 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №374 "Про підвищення розмірів пенсії, призначених відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також пенсій, призначених відповідно до інших законів України, які раніше не підвищувалися". Дія цієї постанови поширюється на пенсії, призначені працівникам льотно-випробного складу суден цивільної авіації відповідно до частини 3 статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і передбачає збільшення пенсій з 01 квітня 2002 року непрацюючим пенсіонерам на 12%.
Інших рішень Уряду України, після внесення 17 листопада 1999 року змін до статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" про підвищення розміру пенсії працівникам льотного складу цивільної авіації не приймалось.
З огляду на зазначене, законних підстав для збільшення пенсії позивача не вбачається.
Таким чином, на думку колегії суддів, суди попередніх інстанцій при постановленні рішень дійшли вірного висновку щодо визнання відмови відповідача в перерахунку пенсії правомірною, а вимог позивача в частині перерахунку пенсії - такими, що не відповідають нормам діючого законодавства.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які зазначені у статтях 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Виходячи з наведеного, постановлені у справі рішення є законними і обґрунтованими, ухваленими з додержанням норм матеріального та процесуального права, і підстави для їх зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Зарічного районного суду м. Суми від 09 вересня 2004 року та ухвалу апеляційного суду Сумської області від 22 листопада 2004 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про зобов'язання провести перерахунок пенсії та стягнення заборгованості - залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: