ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2008 року м. Київ
Колегія суддів
Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді Бутенка В.І.,
суддів: Сороки М.О., Панченка О.І., Лиски Т.О., Штульмана І.В.,
при секретарі Возній І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного провадження справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Алчевського міського суду Луганської області від 24 жовтня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 18 січня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Алчевську Луганської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок, -
встановила:
У вересні 2006 року ОСОБА_1. звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Алчевську Луганської області (надалі - УПФ в м. Алчевську, відповідач) щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язавши останнього здійснити такий перерахунок у відповідності з положеннями статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. №796-XII (надалі - Закон №796-XII (796-12)
).
В обґрунтування позову заявник вказував, що він з 13.07.2004 року перебуває на пенсійному обліку у відповідача як пенсіонер ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
16 вересня 2005 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням положень статті 50 та пункту 4 статті 54 Закону №796-XII, якими розмір пенсії для осіб, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, визначався виходячи із розрахунку, зокрема, по ІІ групі інвалідності - не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та надбавки у розмірі 75% мінімальної пенсії.
Отримавши відмову, заявник просив суд визнати її неправомірною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії у відповідності з вимогами закону.
Постановою Алчевського міського суду Луганської області від 24 жовтня 2006 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Луганської області від 18 січня 2007 року, у задоволенні позову ОСОБА_1. було відмовлено.
В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить вказані судові рішення скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ, в редакції згідно із Законом від 09.02.2006 р. чинній на момент звернення до суду, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 даного Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1. є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії, має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, у зв'язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом №796-XII (796-12)
.
Розрахунок пенсії позивачу відповідачем проведено виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" (1-2002-п)
розміру мінімальної пенсії у 19,91 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, що обчислення пенсії позивачу правильно проведено виходячи з розмірів компенсацій визначених відповідними постановами Кабінету Міністрів України. При цьому послався на положення статті 54 Закону №796-ХІІ, згідно якого порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Такі висновки судів попередніх інстанцій не можна визнати обґрунтованим, а постановлені ними судові рішення - законними, виходячи з наступного.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року №523 (523-97-п)
. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796.
Постановою №1 від 3 січня 2002 року всупереч положенням статей 50, 54 Закону №796-XII Кабінет Міністрів України встановив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанцій повинні були враховувати, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону №796-ХІІ застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, який визначається згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей або встановлював інший розмір немає.
Наведених положень закону та підзаконних нормативних актів суди попередніх інстанцій не врахували і дійшли помилкового висновку про правомірність дій відповідача, а відтак постановлені ними рішення не можуть залишатися в силі і підлягають скасуванню.
Відповідно до положень частин 4, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
ОСОБА_1. звернувся до відповідача із заявою 16 вересня 2005 року, то ж перерахунок пенсії слід здійснити з 01.10.2005 року.
Оскільки по справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно й правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права - постановлені по справі судові рішення підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про задоволення позову ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
постановила:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову Алчевського міського суду Луганської області від 24 жовтня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 18 січня 2007 року - скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з
01 жовтня 2005 року по 31 серпня 2006 року, встановивши її розмір не менше восьми мінімальних пенсій за віком та нарахувати надбавку у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченого статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена за винятковими обставинами лише у випадках, з підстав, у строки та в порядку, які визначені статтями 235- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар І.П. Возна