ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
при секретарі Мудрицькій Ю.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.12.2007р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії, -
встановила:
У серпні 2007 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії.
Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24.09.2007р. у задоволенні позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.12.2007р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено частково. Постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24.09.2007р. було скасовано. Позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку додаткової пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.08.2007р., відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, яка не може бути нижчою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
. В задоволенні іншої частини позову було відмовлено.
Управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.12.2007р. скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.12.2007р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шахтарському районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак
Судді С.В. Білуга
О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка