ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2008 року м. Київ
К-30775/06
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого – Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Брайка А.І., Карася О.В., Усенко Є.А.,
при секретарі: Євтушевському В.М.,
за участю представників:
від позивача – Останець Д.В.,
від відповідача –Рожук Д.В,,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційні скарги ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя та Головного Управління Державного казначейства у Запорізькій області на постанову Господарського суду Запорізької області від 18.05.2006 року та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 16.08.2006 року по справі № 5/423/06-АП за позовом ТОВ "Виробниче об’єднання "Моліс" до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення осіб, які з’явились в судове засідання, перевіривши доводи касаційних скарг щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія:
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Господарського суду Запорізької області від 18 травня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 16 серпня 2006 року, позовні вимоги ТОВ "Виробниче об’єднання "Моліс" до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя – задоволено, визнано недійсним податкове повідомлення-рішення № 0001922302/0 від 27.10.2005 року, яким визначено податкове зобов’язання з ПДВ у розмірі 2930399,55 грн., з яких 195399, 70 грн. – за основним платежем, 976799,70 грн. – штрафні (фінансові) санкції.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, відповідач 18.09.2006 року звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями в частині стягнення витрат на державне мито з Державного бюджету України, Головне Управління Державного казначейства у Запорізькій області 24.11.2006 року звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.11.2006 року касаційна скарга відповідача прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.07.2007 року Головному Управлінню Державного казначейства у Запорізькій області поновлено строк на касаційне оскарження, касаційна скарга прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
В касаційній скарзі ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя просить скасувати судові рішення та постановити нове – про відмову в задоволені позову посилаючись на порушення судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
В касаційній скарзі Головне Управління Державного казначейства у Запорізькій ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя просить скасувати судові рішення в частині стягнення витрат на державне мито з Державного бюджету України та постановити нове, яким судові витрати по справі стягнути з відповідача.
Касаційні скарги необхідно залишити без задоволення, а судові рішення – без змін з огляду на наступне.
На підставі доказів, досліджених з дотриманням норм процесуального права, судами було встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0001922302/0 від 27.10.2005 року, яким позивачу визначено податкове зобов’язання з ПДВ у розмірі 2930399,55 грн., з яких 195399, 70 грн. – за основним платежем, 976799,70 грн. – штрафні (фінансові) санкції стали результати планової документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), дотримання вимог податкового та валютного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче об’єднання "Моліс" за період з 23.01.2004 р. по 30.06.2005 р., які були відображенні в акті № 163/23-1-32835306 від 21.10.2005 року.
Зокрема, в зазначеному акті перевірки податковий орган зазначає про порушення позивачем п.7 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999р. (805-99-п)
, п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що призвело до несплати до бюджету суми податку на додану вартість у розмірі – 1 953 599,70 грн., у тому числі: у жовтні 2004р. – 39 469,40 грн., у листопаді 2004р. – 338 919,10 грн., у грудні 2004р. – 1 108 952,60 грн., у січні 2005р. – 466 258,60 грн.
Також в акті перевірки відповідач зазначає, що в порушення вищенаведених норм законодавства позивачем не сплачено до бюджету сума податку на додану вартість у розмірі 1 994 077,70 грн., у тому числі: у жовтні 2004р. – 39 469,40 грн., у листопаді 2004р. – 338 919,10 грн., у грудні 2004р. – 1 108 952,60 грн., у січні 2005р. – 466 258,60 грн.
Перевіркою дотримання товариством Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі за період 01.10.2004р. – 30.06.2005р. встановлено ТОВ "ВО "Моліс" здійснює переробку молока, отриманого від сільськогосподарських товаровиробників – юридичних та фізичних осіб.
Оприбутковування молока, отриманого від сільськогосподарських товаровиробників – юридичних осіб підприємством відображено у бухгалтерському обліку підприємства по Дт 201 "Сировина та матеріали" Кт 3771 "Розрахунки; з іншими дебіторами", від сільськогосподарських товаровиробників – фізичних осіб Дт 201 "Сировина та матеріали" Кт 3721 "Розрахунки з підзвітними особами в національній валюті".
Нарахування дотацій сільгоспвиробникам відобра жено проводками Дт 6415 "ПДВ" Кт 3771 "Розрахунки з іншими дебіторами" – для юридичних осіб. Дт 6415 "ПДВ" Кт 3721 "Розрахунки з підзвітними особами в національній валюті" – для фізичних осіб. Нарахування та сплата дотацій фізичним особам здійснюється по фактичному прийманню молока.
Основними видами діяльності ТОВ "Виробниче об’єднання "Моліс" згідно довідки про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій № 15/2327 від 07.06.2005р., є: виробництво молочних продуктів; оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, олією та жирами; неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; роздрібна торгівля молоком та молочними продуктами у спеціалізованих магазинах; посередництво в торгівлі сільськогосподарською сировиною, живим тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами.
Згідно із вимогами, передбаченими в п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку на додану вартість, яка повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м’ясо в живій вазі. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" Постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999р. (805-99-п)
затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за подані ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі, який встановлює механізм нарахування та виплат дотацій на період з 1 січня 1999 р. до 1 січня 2005 р. переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, за реалізовані ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі.
Пунктом 1 зазначеного Порядку, передбачено, що нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні переробні потужності.
Для визначення сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за молоко і м’ясо в живій вазі, які будуть продані ними, у відповідності із вимогами п.3 Порядку № 805 (805-99-п)
, переробні підприємства щомісяця складають попередній розрахунок надходження і використання податку на додану вартість, нарахованого на обсяги реалізації молока та молочної продукції, м’яса та м’ясопродуктів, за формою.
Пунктом 5 Порядку № 805 (805-99-п)
встановлено, що перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі проводиться платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій – з його окремого рахунка на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників, крім тих, що ведуть особисте селянське господарство, які вони повинні відкрити в обслуговуючих установах банків протягом одного звітного періоду.
Відповідно до положень зазначеного пункту Порядку № 805, переробне підприємство може використовувати для зазначеної мети кошти з власного поточного рахунку з наступним їх перерахуванням з окремого на поточний рахунок.
Згідно з п.6 Порядку № 805 (805-99-п)
, переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік молока, молочної продукції, м’яса, м’ясопродуктів, виготовлених з проданих сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м’яса в живій вазі, та окремий облік іншої продукції.
За результатами окремого обліку продукції, виготовленої з проданих сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м’яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" (168/97-ВР)
визначають суми податкових зобов’язань та податкового кредиту, які виникають у зв’язку з переробкою та продажем такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, визначені цим Законом, з урахуванням нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації. Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його окремий рахунок. Переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку перелік платіжних доручень на фактично зараховані на окремий рахунок кошти і виписку банку з окремого рахунка.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем на виконання вимог зазначеного положення визначено до сплати по окремій податковій декларації суму "дотаційного" податку на додану вартість, що перераховується на його окремий рахунок №2604201751419 в філії Укрексімбанку в м. Запоріжжя. З цього ж рахунку здійснюється виплата дотацій шляхом перерахування на окремі рахунки сільськогосподарським товаровиробників, а для фізичних осіб – готівкою з каси підприємства.
Здійснення позивачем виплат коштів, як дотації сільськогосподарським товаровиробникам за реалізоване ними молоко, підтверджується матеріалами справи, зокрема, копією довідки № 075-08/3859 від 28.10.2005р. філії Укрексімбанку в м. Запоріжжі про рух коштів по рахунку № 2604201751419 за період з дня відкриття рахунку по 30.09.2005р.
Згідно із пунктом 7 Порядку № 805 (805-99-п)
, переробні підприємства щомісяця складають розрахунок нарахування сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продаж переробним підприємствам молока та м’яса в живій вазі за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м’яса в живій вазі і надходження на окремий рахунок сум податку на додану вартість. На підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за здані молоко та м’ясо в живій вазі за звітний період.
Не перераховані на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням.
Порядком № 805 також передбачена виплата дотацій авансом, а після складання розрахунку нарахування сум дотацій переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування сум дотацій.
Поточна заборгованість підприємства перед сільськогосподарськими товаровиробниками на 01.07.2005р. відсутня, що підтверджується висновком судово-економічної експертизи № 0112-05. Закон України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
і Порядок № 805 (805-99-п)
не встановлюють для переробних підприємств конкретних строків виплати дотацій або строків проведення розрахунків за придбане у сільсьгоспвиробників молоко, оскільки розрахунки з сільгоспвиробниками за молоко можуть здійснюватись як раніше так і пізніше строків реалізації продукції.
Як правильно було зазначено судами попередніх інстанцій, пунктом 6 Порядку № 805 (805-99-п)
передбачається, що саме окрема податкова декларація визначає суму належну до сплати податку на додану вартість, яка підлягає перерахуванню на окремий рахунок переробним підприємством, а не розрахунок нарахування сум дотацій.
Разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий період) подається як підтвердження сплати сум податку перелік платіжних доручень про фактично зараховані на спеціальний рахунок грошові кошти та виписку з окремого рахунку.
Окрема декларація не передбачає розрахунків з бюджетом, оскільки нараховані до сплати суми податку на додану вартість не сплачуються до бюджету, а перераховуються на спеціальний рахунок для виплати дотацій. При цьому, згідно з частиною 3 пункту 5 Порядку № 805 (805-99-п)
перерахування на спеціальний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги реалізованої готової продукції, здійснюється переробним підприємством у міру фактичного надходження цих коштів.
З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для визнання неправомірним визначення позивачу податкового зобов’язання з ПДВ у сумі 2930399 грн. 55 коп., в т.ч. 195399 грн. 70 коп. – основного платежу та 976799 грн. 70 коп. – штрафних (фінансових) санкцій.
Доводи касаційних скарг висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 210, 220, 221, 224, 231 та ч.5 ст. 254 КАС України, колегія –
У Х В А Л И Л А:
Касаційні скарги ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя та Головного Управління Державного казначейства у Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Запорізької області від 18.05.2006 року та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 16.08.2006 року – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня їх відкриття.
|
Головуючий:
|
/підпис/
|
_______________________
|
Шипуліна Т.М.
|
|
Судді:
|
/підписи/
|
_______________________
|
Бившева Л.І.
|
|
|
|
_______________________
|
Брайко А.І.
|
|
|
|
_______________________
|
Карась О.В.
|
|
|
|
_______________________
|
Усенко Є.А.
|
|
|
|
|
|
З оригіналом згідно.
Відповідальний секретар: