Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" червня 2009 р.
справа № 5/91/08-АП
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs29680211) )
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевська Н.А.
суддів: Юхименка О.В. Мірошниченка М.В.
при секретарі судового засідання: Галоян О.Г.
за участю :
представника позивача –Волнова Ю.М. дов. від 25.05.09р.,
представника відповідача –Жмурко Т.І. дов. №15087/0 від 10.11.2008р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Оріхівському районі Запорізької області, м. Оріхів Запорізької області
на постанову господарського суду Запорізької області від 05.05.2008 року
у справі №5/91/08-АП
за позовом Товарної біржі Січ, м. Оріхів Запорізької області
до Державної податкової інспекції у Оріхівському районі Запорізької області, м. Оріхів Запорізької області
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В с т а н о в и л а :
У січні 2008 року Товарна біржа Січзвернулася до господарського суду Запорізької області із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оріхівському районі Запорізької області від 20.04.2007 р. №0000161701/0, яким позивачу нараховане податкове зобов’язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 240164,04 грн., з них 80054,68 грн. за основним платежем та 160109,36 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Постановою господарського суду Запорізької області від 05.05.2008 року ( суддя К.В.Проскуряков ) задоволено позов Товарної біржі Січ.
Судове рышення з посиланням на статті Законів України Про товарну біржу (1956-12) , Про податок з доходів фізичних осіб (889-15) , мотивовано тим, що ТБ Січне є податковим агентом по визначених в акті перевірки спірних операціях, ніяких прав та обов'язків по укладеним угодам не набувала та не несе відповідальність за їх невиконання, а відтак не зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб
Не погодившись із вказаною постановою суду, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, скаржник просить скасувати постанову та винести нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову.
У апеляційній скарзі відповідач, обґрунтовуючи свої вимоги вказує, що при складанні угоди купівлі-продажу майна товарна біржа виступає посередником. Оскільки угоди купівлі-продажу рухомого майна складаються при посередництві позивача, відповідно до п. 12.3 ст. 12 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб, він зобов’язаний виконувати функції податкового агента. Товарна біржа, як податковий агент, враховуючи специфіку розрахунків за транспорт, придбаний за її посередництвом, має виконувати функції податкового агента в частині контролю під час реєстрації угоди купівлі-продажу, правильності визначення продавцем суми податку з доходів фізичних осіб та повноти його перерахування до бюджету, здійснивши відповідний розрахунок правильності нарахування суми цього податку продавцем та впевнитись у повноті і правильності його перерахування до бюджету від імені та за рахунок платника податку. Таким чином, Товарна біржа Січвиконує функції податкового агента відповідно до п. 12.3 ст. 12 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб і повинна сплачувати податок з доходів фізичних осіб згідно цього Закону.
Позивач проти апеляційної скарги заперечив.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції –скасуванню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, у період часу з 21.03.2007р. по 27.03.2007р. на підставі направлення від 21.03.2007р. № 48, наказу про проведення позапланової перевірки від 20.03.2007р. № 65 листа ДПА у Запорізькій області від 21.03.2007р. № 2693/7/17-211 працівниками ДПІ у Оріхівському районі Запорізької області проведено виїзну позапланову документальну перевірку правильності нарахування та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб від операцій з продажу або обміну об'єкта рухомого майна Товарної біржі Січ(код ЄДРПОУ 30616911) за період з 01.10.2004р. по 31.12.2006р.
Перевіркою правильності нарахування і своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб від операцій з продажу об'єктів рухомого майна, що здійснювались через Товарну біржу Січ, встановлено, що для перевірки надані 324 договори купівлі-продажу транспортних засобів зареєстрованих на товарній біржі Січза період з 01.10.2004 року по 31.12.2006 року. За умовами договору Продавець продав цей транспортний засіб Покупцю за 100,00 грн. (ціна договірна), які він одержав до підписання Угоди, тобто всі транспортні засоби по 69 угодам ( незалежно від моделі, року випуску) продані по одній ціні. Виявлені порушення про громадян, які здійснювали відчуження транспортних засобів за посередництвом товарної біржі Січза перевіряємий період відображені у додатку до акту перевірки № 1.
Податок з доходів фізичних осіб від операцій з продажу об'єктів рухомого майна по угодам, зареєстрованих на товарній біржі Січз 01.01.2005 року по 31.12.2006 року нараховувався виходячи із договірної ціни кожної угоди в сумі 100,00 грн., але не до вартостімайна, розрахованої за звичайними цінами, яке відчужується кожною із сторін, чим порушено п. 1.15 ст. 1, п. 12.1, п. 12.3 п. 12.4 ст. 12, п. 19.2 ст. 19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб № 889-ІV від 22.05.2003 року із змінами та доповненнями.
Податок з доходів фізичних осіб від операцій з продажу об'єктів рухомого майна по угодам, зареєстрованих на товарній біржі Січз 01.10.2004 по 31.12.2006 року частково не вираховувався і до бюджету не перераховувався, частково нарахування проводилося по договірній ціні, яка значно менша ціни оціночної.
У відповідності до ч. 2 ст. 280 Господарського Кодексу України, товарна біржа зобов’язана регулювати біржові операції та ціни на товари, що допускаються до обігу на біржі. Згідно до ст. 2 Закону України Про товарну біржу одним із основних принципів біржі є принцип застосування вільних (ринкових) цін. Згідно із п. 12.3 ст. 12 Закону України № 889-ІV від 22.05.2003 року Про податок з доходів фізичних осіб: якщо один об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи..., то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу.
У відповідності до п. 12.4 ст. 12 вищевказаного Закону № 889 податок визначається
шляхом застосування ставки податку, визначеної пунктом 7.1 ст. 7 цього Закону, до вартості майна, розрахованої за звичайними цінами...і до п. 1.15 ст. 1 та до п. 19.2 ст. 19 особи, які мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів, який виплачується до або під час такої виплати за її рахунок; б).надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку...Не утримання податку з доходів фізичних осіб з зареєстрованих угод за перевіряємий період та нарахування і перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб виходячи з договірної ціни у розмірі 100,00 грн. по угодах, а не з оціночної вартості транспортного засобу, визначеної в порядку, передбаченому Законом України від 12.07.2001 року № 2658-ПІ (2658-14) Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україніпорушує ст. 1 та ст. 2 Закону України від 10.12.1991 року № 1956-ХІІ Про товарну біржущодо застосування ринкових (звичайних) цін на товари, що продаються на біржі та п. 1.15 ст. 1, п. 12.1, п. 12.3, п. 12,4 ст.12,п. 19.2 ст. 19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб № 889-ІУ від 22.05.2003 року із змінами та доповненнями. Статтею 7 Закону України від 12.07.2001 року № 2658-ХІІ передбачено, що проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках оподаткування майна згідно з законом. Пунктом 8 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, та мотоколясок, затверджених постановою КМУ від 07.09.1998 року № 1388 (1388-98-п) , визначено, що реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі документів, що посвідчують оцінку вартості транспортного засобу.
Згідно інформації, отриманої від РОВ МРВ ДАІ № 10 при УМВС України у Запорізькій області по угодам купівлі-продажу транспортних засобів експертна оцінка значно вища ринкової (звичайної ціни), податок з доходів утримувався ТБ Січ виходячи із ринкової ціни.
По інших угодах інформація про суму експертної оцінки відсутня.
Таким чином перевіркою встановлено порушення п. 1.15 ст. 1, п. 12.1, п. 12.3, п. 12.4, ст. 12, п. 19.2 ст. 19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб № 889-ІУ від 22.05.2003 року із змінами і доповненнями, що призвело до заниження податку на суму 80 054,68 грн.
За результатами перевірки складено акт від 30.03.2007р. № 6/1702-30616911. Не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки позивачем до податкового органу подані заперечення від 10.04.2007р. на акт перевірки по ТБ Січвід 30.03.2007р. № 6/1702-30616911.
За результатами розгляду заперечень податковим органом висновки викладені в акті перевірки не змінено.
На підставі акту перевірки ДПІ у Оріхівському районі Запорізької області прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.04.2007р. № 0000161701/0 яким Товарній біржі Січвизначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок з доходів фізичних осіб, код платежу 11010101 у сумі 240 164,04 грн. у т. ч. за основним платежем: 80 054,68 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 160 109,36 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що товарна біржа надає послуги з реєстрації договорів купівлі-продажу та місця здійснення цивільно-правових угод для її членів, вона не займається комерційним посередництвом, що чітко зазначено у статуті позивача та Законі України Про товарну біржу, а лише сприяє зближенню попиту та пропозиції. В статуті позивача не зазначено, що метою його діяльності є отримання прибутку від здійснюваної діяльності. Тому Товарна біржа Січне є податковим агентом по визначених в акті перевірки спірних операціях, ніяких прав та обов’язків по укладеним угодам не набувала та не несе відповідальність за їх невиконання, а відтак не зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб.
Згідно з п. 1.15 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 № 889-ІУ, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону, п. п. 8.1.1 ст. 8 вказаного Закону України.
Згідно п. 12.1 ст. 12 вказаного Закону України, дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону.
П. 12.3 цього ж Закону України (889-15) , якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу.
П. 12. 4 якщо один об'єкт рухомого майна обмінюється на інший об'єкт рухомого майна, то кожна із сторін договору міни сплачує 50 відсотків від суми податку, що визначається шляхом застосування ставки податку, визначеної пунктом 7.1 статті 7 цього Закону, до вартості майна, розрахованої за звичайними цінами, яке відчужується кожною із сторін.
П. 12.5 податковим агентом при здійсненні операцій з відчуження об'єктів рухомого майна в порядку, передбаченому в статті 12 цього Закону, є нотаріус, який посвідчує відповідний договір або дійсність підписів сторін угоди за наявності документа про сплату податку сторонами договору.
П. п. "а", "б" п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р., своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок;
б) надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається.
У ст. 1 Закону України "Про товарну біржу", товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням.
Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку.
Діяльність товарної біржі здійснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статуту біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу.
Статтею 4 вказаного Закону України визначено обов'язки товарної біржі, зокрема: товарна біржа забезпечує: створення умов для проведення біржової торгівлі; регулювання біржових операцій; регулювання цін на підставі співвідношення попиту та пропозиції на товари, що допускаються до обігу на біржі; надання членам і відвідувачам біржі організаційних та інших послуг; збір, обробку і поширення інформації, пов'язаної з кон'юнктурою ринку.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про товарні біржі", товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі. У статуті товарної біржі визначається: найменування та місцезнаходження біржі; склад засновників; предмет і цілі діяльності біржі; види фондів, що утворюються біржею, та їх розміри; органи управління біржею, порядок їх утворення та компетенція, організаційна структура біржі; порядок прийняття у члени біржі та припинення членства; права та обов'язки членів біржі та біржі перед третіми особами, а також членів біржі перед біржею та біржі перед її членами; порядок і умови застосування санкцій; майнова відповідальність членів біржі; порядок припинення біржі. У статуті можуть передбачатися й інші положення, що стосуються створення та діяльності товарної біржі.
У п. 4 Статуту Товарна біржа "Січ" зазначено, що метою і умовами діяльності біржі є: створення умов для проведення біржової торгівлі, регулювання біржових операцій, та ін. Предметом діяльності біржі є: укладення між біржових торгів по агропромисловій групі та усім групам товарів згідно державної класифікації, у т. ч. нерухомістю і автотранспортними засобами, у т. ч. здійснення іншої діяльності не запереченої законодавством України, яка не несе характер комерційного посередництва. Біржа забезпечує створення умов для проведення біржової торгівлі, регулювання цін на підставі співвідношення попиту та пропозиції на товари, що допускаються до обігу на біржі; надання членам і відвідувачам біржі організаційних та інших послуг; збір, обробку і поширення інформації, пов'язаної з кон'юнктурою ринку.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про товарну біржу", угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі. Біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.
Брокери є фізичними особами, зареєстрованими на біржі відповідно до її статуту, обов'язки яких полягають у виконанні доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій шляхом підшукування контрактів і поданні здійснюваних ними операцій для реєстрації на біржі, ст. 16 вказаного Закону України.
Сторонами в договорах, які досліджувались під час перевірки та в судовому засіданні виступають брокери, які діють в інтересах фізичних осіб - платників податку з доходів фізичних осіб, на підставі договору - доручення. За умовами такого договору клієнт (фізична особа) доручає, а брокер зобов'язується укласти на ТБ "Січ" від імені клієнта угоду з купівлі-продажу автомобілю за відповідною ціною. ТБ "Січ" не виступає однією з сторін за жодним договором доручення і не здійснювала комерційне посередництво при продажу рухомого майна, а отже і не мала контролювати сплату податку фізичною особою з її доходу. По укладених членами біржі договорах, відповідно до свого статуту, біржа відповідальності не несе, які члени біржі за її зобов'язаннями.
З урахуванням викладених вимог чинного законодавства, згідно висновку суду першої інстанції, товарна біржа надає послуги з реєстрації договорів купівлі-продажу та місця здійснення цивільно-правових угод для її членів, вона не займається комерційним посередництвом, що чітко зазначено у статуті ТБ "Січ" та Законі України "Про товарну біржу" (1956-12) , а лише сприяє зближенню попиту та пропозиції. В статуті ТБ "Січ" не зазначено, що метою її діяльності є отримання прибутку від здійснюваної діяльності.
Однак, колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції з приводу даного питання та зазначає, що згідно зі статутом ТБ Січпредметом діяльності біржі, є проведення біржових торгів по агропромисловій групі та усім групам товарів згідно державної класифікації, у т.ч. нерухомістю і автотранспортними засобами; видавництво біржових бюлетенів, довідників та ін. інформаційних і рекламних видань; здійснення реєстрації угод по агропромисловій групі та усім групам товарів згідно державної класифікації, у т.ч. нерухомістю і автотранспортними засобами; укладання міжбіржових угод з іншими біржами, їх агентствами та брокерськими конторами, у т.ч. за межами України; здійснення іншої діяльності, передбаченої законодавством України, яка не несе характер комерційного посередництва.
Відповідно до ст. 15 Закону України Про товарну біржу угода вважається укладеною тільки з моменту її реєстрації на біржі. Судом не враховано, що при здійсненні біржової операції з купівлі-продажу рухомого майна одна зі сторін угоди (покупець) набуває права власності на придбане майно, а інша сторона угоди (продавець) одержує прибуток від такого продажу тільки з моменту реєстрації угоди на біржі. Таким чином, при укладенні угод з купівлі-продажу майна, біржа виступає як посередник .
Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Закону України Про податок з фізичних осіб, якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу.
Таким чином, оскільки угоди купівлі-продажу рухомого майна укладені при посередництві позивача, то відповідно до п. 12.3 ст. 12 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" він зобов'язаний здійснювати функції в якості податкового агента.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги є обґрунтованими, і ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3. ч.1 ст. 198, 202, ч.2 ст. 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Оріхівському районі Запорізької області, м. Оріхів Запорізької області на постанову господарського суду Запорізької області від 05.05.2008 року у справі №5/91/08-АП –задовольнити.
Скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 05.05.2008 року у справі №5/91/08-АП.
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
постанова в повному обсязі складена та підписана 02.07.2009р.
Головуючий:
Суддя:
Суддя:
Н.А Бишевська
О.В. Юхименко
М.В. Мірошниченко