ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2008 року Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - судді Сіроша М.В.
Суддів - Фадєєвої Н.М., Харченко В.В., Шкляр Л.Т., Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу ВАТ "Калинівський Агрохім" на постанову господарського суду Житомирської області від 18.04.2006р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 26.02.2007р. у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області до ВАТ "Калинівський Агрохім" про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А :
Справа №К-4825/07
Доповідач Фадєєва Н.М.
Заявлено позов про примусове стягнення штрафних санкцій за порушення відповідачем затверджених мінімальних цін на цукор при його реалізації на підставі норм Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" від 17.06.1999р. № 758- ХІУ (758-14)
та згідно рішення позивача – Держінспекції від 18.10.2005р. № ІЦ-02-12/60м.
Постановою господарського суду Вінницької області від 18.04.2006р. частково задоволені позовні вимоги.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 26.02.2007р. апеляційна скарга задоволена частково, постанова господарського суду Вінницької області від 18.04.2006р. змінена.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням Житомирського апеляційного господарського суду, ВАТ "Калинівський Агрохім" звернулося з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, Державна інспекція з контролю за цінами у Вінницькій області з 6 вересня по 12 вересня 2005 року, в межах наданих повноважень, здійснила перевірку дотримання позивачем дисципліни цін, щодо встановлених постановами Кабінету Міністрів України (від 02.06.00р. №868 та від 04.02.04р. №117) мінімальних цін на цукрові буряки та цукор, згідно вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" (758-14)
.
За результатами перевірки складений акт від 12.09.2005р. Постановою КМУ від 04.02.2004р. №117 "Деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру" (117-2004-п)
затверджена мінімальна ціна на цукрові буряки -165 грн. за 1 тонну (з урахуванням податку на додану вартість), які поставлялися починаючи з 1 вересня 2004р. до 1 вересня 2005р. для виробництва цукру в межах квоти "А", та на цукор, що реалізовувався на внутрішньому ринку України в межах квоти "А", в зазначений період - 2370 грн. за 1 тонну (з урахуванням податку на додану вартість).
Проведеною перевіркою ВАТ "Калинівський Агрохім" встановлено, що предметом діяльності товариства є виробництво сільськогосподарської продукції, переробка продукції тваринництва та рослинництва та їх реалізація.
ВАТ "Калинівський Агрохім" в 2004р. займалось вирощуванням цукрових буряків на підпорядкованих та орендованих сільськогосподарських угідях та їх переробкою на цукор на ВАТ "Бродецький цукровий завод" та ТОВ агрофірма "Вікторія" на основі договорів.
Реалізація цукру урожаю 2004р. здійснювалась товариством протягом 2004 -2005 рр. суб'єктам господарювання по цінам від 2,37 грн. (з ПДВ) за 1 кг. (що відповідає затвердженій постановою КМУ мінімальній ціні) до 2,16 грн. (з ПДВ) за 1 кг. (що є нижчою від затвердженої КМУ мінімальної ціни)
Так, відповідно довідки про реалізацію цукру виробництва 2004р., накладних на відпуск товару за готівку, податкових накладних, прибуткових касових ордерів, за період з вересня 2004р. - по січень 2005р. та з лютого - по березень 2005р. позивачем реалізовано цукру в кількості 96,459 тонн на загальну суму 215809,90 грн. по цінам від 2,16 грн. за 1 кг (з ПДВ) до 2,36 грн. за 1 кг. (з ПДВ), що нижчі від затвердженої КМУ -мінімальної ціни - 2,37 грн. за 1 кг. (з врахуванням ПДВ).
Рішенням відповідача від 18.10.2005 р. за порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва" та реалізації цукру від 17.06.1999 р., постанов Кабінету Міністрів України від 02.06.2000 р. №868 (868-2000-п)
, від 04.02.2004 р. №117 (117-2004-п)
"Про деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру" до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 431619 грн.
Постановою господарського суду Вінницької області від 27.10.06 року у справі 9/303-06 позов Відкритого акціонерного товариства "Калинівський Агрохім" до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області від 18.10.2005 р. № Щ - 02 - 12/60ш.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 19.06.07 року у справі № 9/303-06 апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області позов частково задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області від 18.10.2005 року №ІЦ-02-12/60ш в частині застосування до Відкритого акціонерного товариства "Калинівський Агрохім" штрафних санкцій на суму 198759 грн. В решті позову відмовлено, (т. 2, а.с. 66-68).
Постанова суду апеляційної інстанції від 19.06.07 р. набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Предметом спору у даній справ є стягнення 431619 грн. штрафних санкцій за рішенням від 18.10.05 року №ІЦ-02-12/60ш, яке вищевказаною постановою апеляційної інстанції було скасовано в частині застосування до ВАТ "Калинівський агрохім" штрафних санкцій на суму 198759грн.
Враховуючи вищенаведене, сума штрафних санкцій застосованих позивачем до відповідача має становити 232860грн. ( 431619 грн. - 198759грн. = 232860грн.)
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення апеляційної скарги Державної інспекції з контролю за цінами в частині стягнення -232860грн. штрафних санкцій та про відмову в задоволенні апеляційної скарги ВАТ "Калинівський агрохім".
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції обґрунтовано зробив висновок про те, що постанова господарського суду Вінницької області від 18.04.06 року у справі №8/40-06 є необґрунтованою та підлягає зміні.
На підставі викладеного, доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом цієї інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального чи процесуального права.
Судом рішення ухвалене з додержанням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, не допущено порушень норм процесуально права при вчиненні процесуальних дій.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанцій не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу ВАТ "Калинівський Агрохім" залишити без задоволення, а постанову господарського суду Житомирської області від 18.04.2006р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 26.02.2007р. у справі № 8/40-06 - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді :