ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У X В А Л А
іменем України
|
21 серпня 2008 року
№К-4432/07
м.Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого- судді: Панченка О.Н.
суддів: Бутенка В.І., Сороки М.О.,
Панченка О.І., Штульмана І.В.(доповідач)
при секретарі: Сторчоус Н.А.
за участю Лісогор Т.М.,- представника Державної податкової інспекції (далі-ДПІ) у Голосіївському районі міста Києва,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовомОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації (далі-ДПА) України, ДПІ у Голосіївському районі міста Києва про звільнення від ідентифікаційного номера, за касаційною скаргоюОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду міста Києва від 31 січня 2007 року,-
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до Голосіївського районного суду міста Києва з позовом до ДПА України, ДПІ у Голосіївському районі міста Києва про звільнення від ідентифікаційного номера, посилаючись на те, що відповідачами порушені його законні права щодо відмови від ідентифікаційного номера, що передбачено Законом України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів" (320/94-ВР)
.
Позивач ОСОБА_1 вважає, що відповідачі безпідставно залишили його звернення без задоволення, мотивуючи це наявністю "Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів", затвердженого спільним наказом ДПА України та МВС України від 19.10.2004р., який, на його думку, суперечить положенням Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів" (320/94-ВР)
, Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" (509-12)
і порушує його права, передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
. ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідачів виконувати вимоги чинного законодавства України щодо його права обліковуватися в податкових органах по раніше встановленій формі обліку платників податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номера і зробити в його паспорті відповідну відмітку. Позивач просить суд зобов'язати ДПА України виключити його ідентифікаційний номер та всю інформацію відносно нього з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, скасувавши ідентифікаційний номер. ОСОБА_1 просить суд зобов'язати ДПІ у Голосіївському районі міста Києва зробити в паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, посвідчивши її підписом відповідальної особи ДПІ у Голосіївському районі міста Києва та гербовою печаткою вказаної ДПІ.
Постановою Голосіївського районного суду міста Києва від 06.11.2006р. позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність ДПА України та ДПІ у Голосіївському районі міста Києва, що полягає у невиконанні вимог Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів" (320/94-ВР)
щодо:
- звільнення ОСОБА_1 від ідентифікаційного номера;
- знищення облікової картки з цим номером та здійснення податкового обліку позивача за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера;
- виключення ідентифікаційного номера та всієї інформації про позивача з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів;
- вчинення в паспорті ОСОБА_1 відмітки про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Зобов'язано ДПА України виключити ідентифікаційний номер ОСОБА_1 та всю інформацію відносно позивача з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, повідомивши про це позивача.
Зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі міста Києва знищити облікову картку, на підставі якої були внесені дані про привласнення ОСОБА_1 ідентифікаційного номера і здійснювати податковий облік останнього за раніше встановленою формою обліку платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номера.
Зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі міста Києва зробити на сторінках 7-9 (особливі відмітки) в паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера наступного змісту: "Особа звільнена від ідентифікаційного номера і має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера згідно ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів", завіривши цю відмітку підписом відповідальної особи ДПІ у Голосіївському районі міста Києва та гербовою печаткою ДПІ у Голосіївському районі міста Києва.
Постановою Апеляційного суду міста Києва від 31.01.2007р. постанову Голосіївського районного суду міста Києва від 06.11.2006р. скасовано, ухвалено нову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Апеляційного суду міста Києва від 31.01.2007р., а постанову Голосіївського районного суду міста Києва від 06.11.2007р. залишити в силі.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.06.2008р. касаційна скарга була прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів", Державний реєстр фізичних осіб-платників податків інших обов'язкових платежів створюється для забезпечення єдиного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів в порядку і на умовах, що визначається законодавчими актами України.
Згідно ч.2 ст. 1 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб- платників податків та інших обов'язкових платежів" для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
За правилами ст.5 вказаного Закону до Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи. Зміни та уточнення щодо даних, занесених до Державного реєстру під час реєстрації, вносяться державними податковими інспекціями за місцем постійного проживання платників податків та інших обов'язкових платежів.
Разом з тим, зазначений Закон не визначає органів, які мають вносити відповідні відмітки до паспортів цих осіб.
Згідно Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХП (2503-12)
право на внесення відміток до паспортів громадян України надано паспортній службі органів внутрішніх справ. До повноважень органів податкової системи вчинення таких дій не віднесено.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 26.09.2006р. звернувся до ДПА України та ДПІ у Голосіївському районі міста Києва із заявою про відмову від отримання ідентифікаційного номеру та проханням проставити в його паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
На його звернення була надіслана відповідь з роз'ясненням порядку подання заяви та необхідності надання відповідних документів згідно з затвердженим "Порядком унесення відміток до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів".
"Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів", затвердженим наказом ДПА України, Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004р. №602/1226, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944 (z1345-04)
, визначена процедура внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляє про це орган державної податкової служби.
Відповідно до п.п.4, 5 вказаного Порядку фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою №В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за формою №В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту. У разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7-9 сторінку паспорта відмітку наступного змісту: "Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера".
Таким чином, діючим законодавством визначений державний орган, який вносить до паспорта відмітку про наявність у громадянина права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, та затверджений порядок унесення такої відмітки.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що позивачем при зверненні з заявою про відмову від ідентифікаційного номера не було дотримано вищевказаного порядку, а тому відмова податкового органу у задоволенні заяви ОСОБА_1 (виконаної в довільній формі) є цілком правомірною.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.221, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргуОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Апеляційного суду міста Києва від 31 січня 2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.