ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
К-25629/06
"19" серпня 2008 року м. Київ
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Нечитайла О.М., Костенка М.І., Рибченка А.О., Степашка О.І.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Шепетівської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області.
на постанову господарського суду Хмельницької області від 14 березня 2006р. та ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 13 червня 2006р.
у справі №10/16-НА
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Шепетівський цукровий комбінат"
до Шепетівської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-
встановив:-
У січні 2006р. позивач звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Шепетівської ОДПІ Хмельницької області від 12.12.2005р. №0000021502 про визначення податкового зобов’язання зі сплати штрафних санкцій в сумі 170,00грн..
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачем в установлені строки подано податкову декларацію з податку на прибуток, тому податковим органом не може самостійно визначатись сума податкового зобов’язання як передбачено п.п.4.4.2 п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та чинним законодавством не передбачено обов’язок платника податку подавати до податкового органу розрахунок частини прибутку, що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004р., щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2005р. та не встановлено відповідальності за неподання такого розрахунку.
Постановою господарського суду Хмельницької області від 14 березня 2006р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 13 червня 2006р., позовні вимоги були задоволені в повному обсязі. Судові витрати в сумі 3,40 грн. стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, на підставі наявних у справі матеріалів дійшли висновку, що оскільки ВАТ "Шепетівський цукровий комбінат" було подано до податкового органу декларацію з податку на прибуток, що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2005р. у строки щодо подання такої звітності відповідно до вимог податкового законодавства, то і відсутні підстави для застосування до нього штрафних санкцій.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій Шепетівська ОДПІ Хмельницької області звернулася із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Контролюючим органом Шепетівською ОДПІ Хмельницької області було проведено перевірку ВАТ "Шепетівський цукровий комбінат" на предмет порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності розрахунку частини прибутку та виявлено порушення терміну такої сплати до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004р. та за 9 місяців 2005р., про що складено акт від 17.11.2005 року №869.
На підставі вказаного висновку відповідачем прийнято оскаржуване від 12.12.2005р. №0000021502 сплату штрафних санкцій в сумі 170,00грн., яке в процесі адміністративного оскарження залишено без змін.
Відповідно до п.16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Згідно з п.п. "а" п.п. 4.4.2 п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Пунктом 1.11 ст.1 означеного закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків,визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно зі ст. 65 Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік" господарські організації: державні, казенні підприємства, їх об’єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компаній та інші суб’єкти господарювання, у статутному фонді яких належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік".
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
Відповідно до приписів Порядку і нормативів відрахування господарським організаціями до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2005р., затвердженого постановою КМУ від 15.01.2005р. №50 (50-2005-п)
, акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Частина прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України, розраховується господарськими організаціями відповідно до порядку, встановленого Державною податковою адміністрацією.
Визначена відповідно до цих Порядку і нормативів частина прибутку (доходу) сплачується у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду Державного бюджету України, відкриті в органах Державного казначейства.
Інформацію про нарахування та сплату частини прибутку (доходу) відповідно до цих Порядку і нормативів господарські організації подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать або які здійснюють функції з управління частками (акціями, паями), що належать державі у їх статутному фонді, та відображають у декларації з податку на прибуток. Наказом ДПА України від 22 серпня 2005р. №354 "Про затвердження форми розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005р., та порядку його складання" (z1003-05)
встановлено, що господарські організації, які підпадають під дію статті 65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік", заповнюють та пода ють до державного податкового органу розрахунок частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Розрахунок за звітні періоди - 2004 рік, перший – третій квартал 2005 року подається разом з декларацією з податку на прибуток за три квартали 2005 року (не пізніше 9 листопада 2005 року). Розрахунок за четвертий квартал 2005 року подається разом з декларацією з податку на прибуток за 2005 рік (не пізніше 9 лютого 2006 року).
Отже, суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обгрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями - 220-1, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Шепетівської об’єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області – залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Хмельницької області від 14 березня 2006р. та ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 13 червня 2006р. – залишити без змін.
Скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 14 листопада 2007р. про зупинення виконання постанови господарського суду Хмельницької області від 14 березня 2006р. по справі №10/16-НА.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
|
Головуючий (підпис)
Судді (підписи)
|
|
З оригіналом згідно:
Секретар Прудка О.В.