ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді Ліпського Д.В.
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г., Мойсюка М.І., Юрченка В.В.
секретар: Мудрицька Ю.В.
за участю представників позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представника прокуратури - Зарудяної Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м.Донецька від 12 вересня 2007 року та на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2007 року,
В С Т А Н О В И Л А :
У лютому 2007 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивував тим, що йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи необхідно виплачувати пенсію в розмірі який дорівнює 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% від розміру мінімальної пенсії за віком, згідно п.4 ст.54 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) . Оскільки розмір фактично виплачуваної пенсії був значно нижчим, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але отримав відмову у перерахунки. Позивач просив суд, визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати останнього перерахувати пенсію за період з 1 квітня 2007 року.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2007 року залишена без змін постанова Куйбишевського районного суду м.Донецька від 12 вересня 2007 року, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції, ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову, оскільки суди неправильно застосували норми матеріального права. Зокрема, відповідач зазначає, що висновки судів суперечать ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ч.5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши доводи касаційної скарги за матеріалами справи щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом ІІІ групи і віднесений д 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на отримання державної та додаткової пенсій на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 цього Закону передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи призначається у розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках, не можуть бути нижчими, зокрема по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком (частина четверта статті 54 Закону).
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Законами України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (3235-15) , "Про Державний бюджет на 2007 рік" (489-16) затверджено наступні розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць: з 01.01.2006 року - 350 грн.; з 01.04.2006 року - 359 грн.; з 01.10.2006 року - 366 грн.; з 01.01.2007 року - 380 грн.; з 01.04.2007 року 406 грн.; з 01.10.2007 року - 411 грн.
Крім того, частиною третьою статті 62 Закону України Про Державний бюджет на 2007 рік" установлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410, 06 грн., 415, 11 грн.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до обґрунтованого висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судами було допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення спору.
За таких обставин, коли судами першої та апеляційної інстанцій не допущено порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні судових рішень та вчиненні процесуальних дій, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 224, 230 КАС України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька залишити без задоволення, а ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2007 року та постанову Куйбишевського районного суду м.Донецька від 12 вересня 2007 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст.ст. 237 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ : Д.В. Ліпський СУДДІ : С.Є. Амєлін М.Г. Кобилянський М.І. Мойсюк В.В. Юрченко