ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
Іменем України
|
"25" червня 2008р. №К-10610/06
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Сергейчука О.А.
Суддів Ланченко Л.В.
Пилипчук Н.Г.
Костенка М.І.
Степашка О.І.
секретар судового засідання Меньшикова О.Я.
за участю представників:
позивача: не викликались;
відповідача 1: не викликались;
відповідача 2: не викликались
розглянувши в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області
на рішення Господарського суду Донецької області від 30.06.2005р.
та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 02.08.2005р.
у справі №37/190
за позовом Артемівського учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих
до 1.Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області
2.Відділення державного казначейства у м. Артемівську та Артемівському районі
про стягнення процентів за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість
ВСТАНОВИВ:
Артемівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства глухих (далі по тексту – позивач, Артемівське УВП) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області (далі по тексту – відповідач 1, Артемівська ОДПІ) та Відділення державного казначейства у м. Артемівську та Артемівському районі (далі по тексту – відповідач 2, ВДК) про стягнення процентів за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень-грудень 2004р., нарахованих за період з 01.10.2004р. по 31.05.2005р. у розмірі 6122,45 грн. (з урахуванням уточнених позовних вимог).
Рішенням Господарського суду Донецької області від 30.06.2005р. у справі №37/190 (суддя Яманко В.Г.), яке залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 02.08.2005р. (головуючий суддя – Старовойтова Г.Я., судді Калантай М.В., Кондратьєва С.І.), позовні вимоги задоволено; стягнуто з Державного бюджету України суму процентів у розмірі 6122,45 грн., які нараховані за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за податковими деклараціями за травень-грудень 2004р.
Артемівська ОДПІ, не погоджуючись з рішенням Господарського суду Донецької області від 30.06.2005р. та постановою Донецького апеляційного господарського суду від 02.08.2005р. у справі №37/190, звернулась з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга Артемівської ОДПІ не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Артемівським УВП надано відповідачу 1 податкові декларації з податку на додану вартість за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2004р. в порядку та строки визначені законодавством.
За даними податкової декларації за травень 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 5130,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 1027,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 4103,00 грн.
Згідно податкової декларації за червень 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 20920,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 4368,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 16552,00 грн.
Відповідно до податкової декларації за липень 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 23031,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 4 401,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 18630, 00 грн.
Згідно податкової декларації за серпень 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 18637,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить; 5660,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 12977,00 грн.
У відповідності до податкової декларації за вересень 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 15193,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 726,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 14457,00 грн.
За податковою декларацією за жовтень 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 49027,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 3275,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 45752,00 грн.
За даними податкової декларації за листопад 2004р. сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 25395,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 2697,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 22698,00 грн.
Відповідно до податкової декларації за грудень 2004 рок у сума від’ємного значення податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 20160,00 грн. Згідно рядку 25 податкової декларації сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню після погашення податкових зобов’язань платника протягом трьох наступних звітних періодів, становить 2373,00 грн.; згідно рядку 24 декларації сума бюджетного відшкодування, яка може бути відшкодована платнику протягом місяця, що настає після подання цієї декларації, становить 17787,00 грн.
В порушення вимог п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (тут і далі по тексту нормативно-правові акти в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відшкодування сум податку на додану вартість за зазначений період не були здійснені, в зв’язку з чим Артемівське УВП звернулося до суду з позовом про стягнення з державного бюджету на його користь 45876,72 грн., в т.ч. суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за податковими деклараціями за листопад – грудень 2004р. в сумі 45555,00 грн. та проценти за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість за податковими деклараціями за травень – грудень 2004р. на загальну суму 5391,72 грн.
Судами попередніх інстанцій досліджено акт "Про результати позапланової тематичної документальної перевірки достовірності пред’явлених до відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість Артемівським Учбово-виробничим підприємством Українського товариства глухих за період з 01.11.2004р. по 01.04.2005р." від 28.04.2005р. №188/23/03972560, на підставі якого відповідач 1 направив до відповідача 2 висновки №40-47 на загальну суму 72900, 00 грн.
У зв’язку із відшкодуванням 01.06.2005р. сум основної заборгованості з податку на додану вартість, позивач заявою від 29.06.2005р. зменшив розмір позовних вимог та просив стягнути суму процентів за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень – грудень 2004р., нарахованих за період з 01.10.2004р. по 31.05.2005р. у розмірі 6122,45 грн.
Підпунктом 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від’ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.
Згідно з абз. 3 п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами. Суми, що не відшкодовані платнику податку протягом визначеного у цьому пункті строку, вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків від облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
Крім того, судами попередніх інстанцій обґрунтовано встановлено, що 31.05.2005р. ВДК перераховувало позивачу з державного бюджету суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість відповідно до висновків Артемівської ОДПІ №40-42 та №46, які надійшли 31.05.2005р. з порушенням термінів визначених законодавством для відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Відповідно до п. 4.1 та 4.3 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001р. №200/86 (z0489-01)
відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду. На підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом п’яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду.
Судами попередніх інстанцій досліджено розрахунок процентів з податку на додану вартість, складений та підписаний позивачем, а також акт звірення розрахунків з бюджетної заборгованості на день погашення станом на 30.06.2005р. складеними представниками позивача та відповідача 1, якими підтверджується правомірність нарахування процентів за період з 01.10.2004р. по 31.05.2005р. у розмірі 6122,42 грн.
З урахуванням зазначеного, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про правомірність стягнення з державного бюджету процентів в сумі 6122,42 грн. за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за податковими деклараціями за травень-грудень 2004р.
Згідно ч. 1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України, дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з’ясовано обставини справи та дано їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення Господарського суду Донецької області від 30.06.2005р. та постанови Донецького апеляційного господарського суду від 02.08.2005р. у справі №37/190 не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області на рішення Господарського суду Донецької області від 30.06.2005р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 02.08.2005р. у справі №37/190 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Донецької області від 30.06.2005р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 02.08.2005р. у справі №37/190 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий
|
(підпис)
|
О.А. Сергейчук
|
|
Судді
|
(підпис)
|
Л.В. Ланченко
|
|
|
(підпис)
|
Н.Г. Пилипчук
|
|
|
(підпис)
|
М.І. Костенко
|
|
|
(підпис)
|
О.І. Степашко
|
|
|
З оригіналом згідно Відповідальний секретар Меньшикова О.Я.