ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2008 року м. Київ
№ К-13120 /06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Рибченка А.О., Костенка М.І., Федорова М.О., Шипуліної Т.М.
|
розглянувши у попередньому судовому засіданні
|
|
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова
на ухвалу господарського суду Харківської області від 08.06.2005р.
у справі № 04/153-05 господарського суду Харківської області
за заявою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова
до товариства з обмеженою відповідальністю "Новий техпроект"
про надання дозволу на отримання інформації про рух грошових коштів на рахунках ТОВ "Новий техпроект"
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 08.06.2005р. провадження у справі за заявою ДПІ у Київському районі м. Харкова про надання дозволу на отримання інформації про обсяг та обіг грошових коштів на банківських рахунках ТОВ "Новий техпроект" припинено на підставі пункту 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
Висновок суду вмотивований посиланням на статтю 12 ГПК України, частину 2 статті 22, пункт 16 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій України" (3018-14)
, зі змісту яких випливає, що справа, яка по суті є адміністративною, до утворення системи адміністративних судів підлягає розгляду місцевим загальним судом.
В касаційній скарзі ДПІ у Київському районі м. Харкова просить скасувати вищезазначену ухвалу суду та розглянути справу по суті, задовольнивши вимоги заявника, посилаючись при цьому на порушення господарським судом статті 64 Конституції України, пункту 5 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статей 2, 4 ГПК України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування господарським судом норм процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вірно зазначено господарським судом Харківської області, предметом заявлених вимог є надання дозволу на отримання інформації про обсяг та обіг грошових коштів на банківських рахунках ТОВ "Новий техпроект". Ця вимога податкового органу випливає із здійснення ним, як суб‘єктом владних повноважень, владних управлінських функцій по відношенню до вказаного товариства, тобто із здійснення державного управління, що є видом діяльності держави, що полягає у здійсненні нею організуючого впливу на ті сфери і галузі суспільного життя, які вимагають певного втручання держави шляхом використання повноважень виконавчої влади.
Статтею 124 Конституції України проголошено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні, систему судів загальної юрисдикції визначає Закон України "Про судоустрій України" (3018-14)
.
Згідно статті 1 цього Закону судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у формі цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, а також конституційного судочинства. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
Відповідно до Конституції України (254к/96-ВР)
в системі судів загальної юрисдикції утворюються загальні та спеціалізовані суди окремих судових юрисдикцій. Спеціалізованими судами є господарські, адміністративні та інші суди, визначені як спеціалізовані суди /стаття 19 зазначеного Закону/.
Статтями 21, 22 цього ж Закону встановлено, що місцевими адміністративними судами є окружні суди, що утворюються в округах відповідно до указу Президента України /стаття 21/; місцеві адміністративні суди розглядають адміністративні справи, пов'язані з правовідносинами у сфері державного управління та місцевого самоврядування (справи адміністративної юрисдикції), крім справ адміністративної юрисдикції у сфері військового управління, розгляд яких здійснюють військові суди /стаття 22/.
Відповідно до пункту 16 Прикінцевих та перехідних положень названого Закону до утворення системи адміністративних судів відповідно до цього Закону розгляд справ, віднесених до підсудності адміністративних місцевих судів, здійснюють місцеві загальні суди.
Оскільки дана справа пов’язана з правовідносинами у сфері державного управління, а Харківський окружний адміністративний суд розпочав роботу лише з 25 травня 2007 року, господарський суд на підставі наведених норм дійшов правильного висновку про те, що справа, яка розглядається, є адміністративною і до утворення відповідного адміністративного суду підлягала розгляду не господарським судом, а загальним.
Враховуючи викладене, ухвала господарського суду про припинення господарського провадження відповідає нормам процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Харківської області від 08.06.2005р. – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підпис Усенко Є.А.
Судді підпис Рибченко А.О.
підпис Костенко М.І.
підпис Федоров М.О.
підпис Шипуліна Т.М.
З оригіналом згідно
Відп. секретар Коваль Є.В.