ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
12 червня 2008 року м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.I.,
суддів: Костенка М.I., Пилипчук Н.Г., Степашка О.I., Шипуліної Т.М.,
при секретарі Євтушевському В.М.,
за участю:
представника позивача - Мацко К.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
на постанову господарського суду Запорізької області від 11 вересня 2006 року
та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14 листопада 2006 року
у справі № 23/188-АП-5/85/06-АП-23/266/06-АП
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Бердянські жниварки"
до Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області (правонаступник - Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Запорізької області)
про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И Л А :
У травні 2005 року ВАТ "Бердянські жниварки" звернулось до суду з позовом до Бердянської МДПI про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 09 листопада 2004 року № 0006401530/0, № 0006421530/0, від 11 лютого 2005 року № 0006411530/2, № 0006421530/2.
Позивач неодноразово уточняв позовні вимоги та остаточно просив скасувати податкові повідомлення - рішення 09 листопада 2004 року № 0006401530/0, № 0006421530/0, від 11 лютого 2005 року № 0006411530/2, № 0006421530/2.
Постановою господарського суду Запорізької області від 11 вересня 2006 року Бердянську МДПI Запорізької області замінено на її правонаступника - Бердянську ОДПI Запорізької області.
Позов задоволено.
Визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення - рішення Бердянської ОДПI від 09 листопада 2004 року № 0006401530/0, № 0006421530/0, від 11 лютого 2005 року № 0006411530/2, № 0006421530/2.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ВАТ "Бердянські жниварки" 13, 60 грн. судового збору та 1 961, 28 грн. витрат за проведення судової експертизи.
Ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 14 листопада 2006 року постанову господарського суду Запорізької області від 11 вересня 2006 року залишено без змін.
В касаційній скарзі Бердянська ОДПI, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 11 вересня 2006 року та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14 листопада 2006 року, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника позивача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Бердянська ОДПI провела перевірку дотримання вимог податкового законодавства з питання своєчасності сплати податків і платежів до бюджету за період 2002 року, 2003 року, 2004 року ВАТ "Бердянські жниварки", за результатами якої було складено акт № 565 від 09 листопада 2004 року.
В акті перевірки було встановлено порушення підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
, що відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 цього Закону є підставою для застосування до ВАТ "Бердянські жниварки" штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку за 2002, 2003 роки в сумі 410 873, 85 грн.
09 листопада 2004 року Бердянська ОДПI на підставі акту перевірки прийняла податкове повідомлення - рішення № 0006401530/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
за затримку на 182 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 647 170, 16 грн. ВАТ "Бердянські жниварки" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 50 % в сумі 323 585, 08 грн., та податкове повідомлення - рішення № 0006421530/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
за затримку на 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 107 839, 96 грн. ВАТ "Бердянські жниварки" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % в сумі 10 784, 00 грн.
Вказані податкові повідомлення - рішення були оскаржені в апеляційному порядку, за наслідками якого Бердянська ОДПI прийняла податкове повідомлення - рішення № 0006401530/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
за затримку на 182 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 647 170, 16 грн. ВАТ "Бердянські жниварки" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 50 % в сумі 323 585, 08 грн., та податкове повідомлення - рішення № 0006421530/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
за затримку на 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 107 839, 96 грн. ВАТ "Бердянські жниварки" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % в сумі 21 576, 29 грн.
Крім того, судами попередніх інстанцій було встановлено те, що позивачем було подано до Бердянської ОДПI 09 січня 2002 року довідку № 9 про суми земельного податку, які зменшують податкові зобов'язання 2001 року, 31 січня 2002 року - зведений розрахунок суми земельного податку за 2002 рік № 105, 08 травня 2002 року - уточнений зведений розрахунок суми земельного податку за 2002 рік № 506, 26 грудня 2002 року - уточнений зведений розрахунок суми земельного податку за 2001 рік № 1188, 09 червня 2003 року - уточнений перерахунок по податку на землю за 2001 рік, 2002 рік № 422.
В картці платника податку ВАТ "Бердянські жниварки" за 2002 рік та 2003 рік не були враховані уточнені розрахунки земельного податку.
Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позивачем було правомірно подані уточнюючі розрахунки з земельного податку, оскільки це право передбачено підпунктом 4.1.1, підпунктом 4.1.2, п. 4.1 ст. 4, Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
, правомірність сум в яких підтверджена рішенням суду у справі № 5/125, яке набрало законної сили, а тому висновок відповідача про порушення позивачем підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
є безпідставним. При цьому суди попередніх інстанцій посилались на те, що згідно висновку судово - економічної експертизи № 1007 від 28 жовтня 2005 року, яка проводилась в рамках справи, сума узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку за 2002 рік відповідно до картки платника податку складає 1 295 033, 44 грн., сума узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку за 2002 рік з урахуванням уточнених розрахунків складає 752 954, 32 грн., сума земельного податку, яка фактично сплачена, складає 1 110 148, 07 грн.
Колегія суддів погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що підставою для висновку відповідача про порушення позивачем підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
стало неврахування уточнених розрахунків з земельного податку, поданих позивачем, при визначенні відповідачем суми податкового зобов'язання з земельного податку в обліковій картці платника податку.
Враховуючи те, що право на подання уточненого розрахунку безпосередньо передбачено в п. 5.1 ст. 5 та п. 17.2 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
та в п. 12 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року № 434 (z0963-01)
, а також те, що неправомірність неврахування податковим органом уточнених розрахунків, поданих позивачем, була встановлена рішенням господарського суду Запорізької області від 17 червня 2004 року у справі № 5/125 за позовом ВАТ "Бердянські жниварки" до Бердянської МДПI Запорізької області про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення, яке набрало законної сили, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обгрунтованого висновку про безпідставність застосування до ВАТ "Бердянські жниварки" спірними податковими повідомленнями -рішеннями штрафних санкцій на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
.
При цьому суди попередніх інстанцій правомірно взяли до уваги висновок судово - економічної експертизи № 1007 від 28 жовтня 2005 року, проведеної по справі.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Бердянської ОДПI підлягає залишенню без задоволення, а постанова господарського суду Запорізької області від 11 вересня 2006 року та ухвала Запорізького апеляційного господарського суду від 14 листопада 2006 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову господарського суду Запорізької області від 11 вересня 2006 року та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14 листопада 2006 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
|
Головуючий: _______________________ Л.I. Бившева
Судді: _______________________ М.I. Костенко
_______________________ Н.Г. Пилипчук
_______________________ О.I. Степашко
_______________________ Т.М. Шипуліна
|
|