ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
суддів : Бутенка В.I.(доповідач),
Лиски Т.О.,
Панченка О.I.,
Сороки М.О.,
Горбатюка С.А.
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Київського міського управління юстиції, Шевченківського районного управління юстиції в м. Києві, третя особа Благодійна організація "Фонд розвитку національного заповідника "Софія Київська" про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2006 року ОСОБА_1., як засновник Благодійної організації "Фонд розвитку національного заповідника "Софія Київська" (далі - Фонд "Софія Київська"), звернулась до суду із вказаним позовом.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 23 квітня 2005 року Конференцією учасників Благодійної організації було прийнято рішення про зміну місцевого статусу організації, тобто про зміну території діяльності з Шевченківського району м. Києва на територію м. Києва, в зв'язку з чим позивачем було подано до Шевченківського районного управління юстиції в м. Києві (далі - Шевченківське РУЮ в м. Києві) заяву щодо зняття Фонду "Софія Київська" з обліку та передачі реєстраційної справи до Київського міського управління юстиції для проведення реєстрації нової редакції Статуту Фонду "Софія Київська".
Листом від 25.06.2005 року № 266/03-05 Шевченківське РУЮ в м. Києві відмовило у задоволенні цієї заяви.
14 липня 2005 року Фонд "Софія Київська" звернувся до Київського міського управління юстиції (далі - Київське МУЮ) із заявою щодо реєстрації змін до статуту Фонду, однак в цьому також було відмовлено.
Позивач подав до Міністерства юстиції України заяву, в якій просив роз'яснити процедуру реєстрації змін до установчих документів благодійної організації, на що листом від 26 серпня 2005 року отримав відповідь про те, що йому слід повторно звернутись до Київського МУЮ.
Iз урахуванням наведених роз'яснень 10 жовтня 2005 року Конференцією учасників Благодійної організації знову було прийнято рішення про зміну місцевого статусу організації, тобто про зміну території діяльності з Шевченківського району м. Києва на територію м. Києва.
19 жовтня представник Фонду "Софія Київська" повторно звернувся до Київського МУЮ із заявою про реєстрацію змін до статуту Фонду.
19 грудня 2005 року Київське МУЮ повторно відмовило Фонду "Софія Київська" у реєстрації змін до статуту Фонду.
Посилаючись на те, що вказані дії відповідачів фактично порушують права Фонду "Софія Київська", позивач просив зобов'язати Шевченківське районне управління юстиції в м. Києві зняти з реєстраційного обліку Фонд "Софія Київська"та передати реєстраційну справу до Київського міського управління юстиції, а також зобов'язати Київське міське управління юстиції прийняти відповідне рішення і вчинити дії, пов'язані із реєстрацією змін до статуту.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 19 вересня 2006 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду міста Києва від 22 травня 2007 року позов ОСОБА_1. задоволено.
В касаційній скарзі Головне управління юстиції у м. Києві просить скасувати вказані судові рішення як такі, що прийняті з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача в запереченнях на цю касаційну скаргу посилається на необгрунтованість викладених в скарзі доводів і просить відмовити в її задоволенні.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАС України (2747-15) , у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
безсторонньо (неупереджено);
добросовісно;
розсудливо;
з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судами при розгляді даної справи було повно і всебічно встановлено фактичні обставини справи, надано їм належну правову оцінку та у відповідності із вимогами матеріального і процесуального права вирішено цей спір.
За змістом ст. 7 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" (531/97-ВР) , благодійні організації утворюються і діють за територіальним принципом і поділяються за своїм статусом на всеукраїнські, місцеві та міжнародні.
До всеукраїнських благодійних організацій належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію всієї України та які мають свої відділення (філії, представництва) в більшості областей України.
До місцевих належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію відповідного регіону або адміністративно-територіальної одиниці.
До міжнародних належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію України і хоча б однієї іншої держави.
Зареєстровані всеукраїнські та міжнародні благодійні організації мають право створювати відділення, філії, а також представництва в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Територія діяльності благодійної організації визначається відповідно до її статуту (положення).
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" (531/97-ВР) , благодійна організація набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації. Державна реєстрація всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій здійснюється Міністерством юстиції України, а місцевих благодійних організацій, а також відділень (філій, представництв) всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій - відповідними місцевими органами виконавчої влади.
Благодійна організація зобов'язана після отримання свідоцтва про державну реєстрацію у місячний термін стати на облік у податкових органах за її місцезнаходженням.
Про зміни у статутних документах благодійна організація повідомляє у 10-денний термін до реєструючого органу.
Згідно із ч. 2 Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 р. N 382 (382-98-п) , державну реєстрацію здійснюють:
1) всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій - Мін'юст;
2) місцевих благодійних організацій, а також відділень, філій, представництв всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій - органи Мін'юсту на місцях, а саме:
Головне управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим - діяльність яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим;
обласне, Київське та Севастопольське міські управління юстиції - діяльність яких поширюється відповідно на території області, міст Києва та Севастополя;
районне, районне у містах Києві та Севастополі управління юстиції - діяльність яких поширюється на території відповідного району, міста районного значення або селища, села, що входять до складу цього району;
міське (міста обласного значення) управління юстиції - діяльність яких поширюється на територію міста обласного значення;
районне у місті управління юстиції - діяльність яких поширюється на територію відповідного району в місті.
Відповідно до ч. 14 цього Положення, для внесення змін і доповнень до статуту (положення) благодійної організації до реєструючого органу подаються:
а) заява, підписана уповноваженим представником;
б) протокол зборів (з'їзду, конференції) з рішенням про внесення змін і доповнень до статуту (положення);
в) матеріали, що підтверджують правомочність зборів (з'їзду (конференції), текст змін і доповнень, копія статуту (положення) у двох примірниках.
Заява про внесення змін і доповнень до статуту (положення) розглядається реєструючим органом у двомісячний термін.
За результатами розгляду заяви приймається рішення про погодження зазначених змін і доповнень, про що робиться в статуті (положенні) відповідний запис, або про відмову у їх погодженні.
Як було встановлено судами, 23 квітня 2005 року та 10 жовтня 2005 року Конференцією учасників Благодійної організації було прийнято рішення про зміну місцевого статусу організації, тобто про зміну території діяльності з Шевченківського району м. Києва на територію м. Києва.
У проведенні реєстрації змін до статуту Фонду "Софія Київська" було відмовлено як Шевченківським РУЮ в м. Києві, так і Київським МУЮ.
Оскільки Фонд "Софія Київська" вчинив всі необхідні дії, передбачені законодавством і підзаконними нормативними актами, для реєстрації змін до статуту Фонду, суди попередніх інстанцій прийняли правильне рішення про задоволення позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги зроблених судами висновків не спростовують і при ухваленні оскаржуваних судових рішень порушень норм матеріального та процесуального права ними допущено не було.
За правилами ч.3 ст. 220-1, ч.1 ст.224 КАС України (2747-15) , якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 223, 224, 230 КАС України (2747-15) , колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Головного управління юстиції у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Печерського районного суду міста Києва від 19 вересня 2006 року та ухвалу апеляційного суду міста Києва від 22 травня 2007 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України (2747-15) рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
С у д д і :