ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого – судді Леонтович К.Г.,
суддів: Гордійчук М.П., Кравченко О.О., Матолича С.В. Фадєєвої Н.М.,
при секретарі – Капустинському М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області на постанову господарського суду Вінницької області від 23 травня 2006 року та ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 19 грудня 2006 року у справі №11/176-06 за позовом Державної виконавчої служби Вінницької області до відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про спонукання до реєстрації транспортних засобів, -
ВСТАНОВИЛА:
В березні 2006 року Державна виконавча служба Вінницької області звернулася в суд з позовом до відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, в якому просила зобов’язати відповідача провести реєстрацію транспортних засобів, які наказами Міністерства юстиції України передані до Державної виконавчої служби Вінницької області відповідно до розпорядження КМУ від 11.07.2002р. за №387-р "Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби" (387-2002-р) без надання документів про сплату мита та інших податків та зборів, передбачених законодавством про імпорт автомобілів.
Справа № К-1748/06 Доповідач: Леонтович К.Г.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 387-р від 11.07.2002 р. (387-2002-р) передані органам державної виконавчої служби конфісковані за рішеннями судів транспортні засоби на безоплатній основі. На підставі вказаного розпорядження наказами Міністерства юстиції України № 6/5 від 02.02.2006 р. спірні автомобілі були передані державній виконавчій службі Вінницької області, однак, відповідач в порушення законодавства відмовляється їх реєструвати за відсутності сплати митних зборів та податків.
Постановою господарського суду Вінницької області від 23 травня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 19 грудня 2006 року, позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями відділ Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області звернувся до Вищого адміністративного суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 378-р від 11.07.2002 р. (378-2002-р) "Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби" прийнято пропозицію Міністерства Юстиції України щодо передачі органам державної виконавчої служби конфіскованих за рішеннями судів транспортних засобів у кількості 719 одиниць у задовільному технічному стані на безоплатній основі; зобов’язано МВС забезпечити реєстрацію транспортних засобів у встановленому порядку. На підставі розпорядженням Кабінету Міністрів України № 387-р від 11.07.2002 р. (387-2002-р) , відповідно наказів Міністерства юстиції України № 6/5 від 02.02.2006 р. згідно актів передачі органам державної виконавчої служби Вінницької області передані конфісковані за рішеннями судів 14 автомобілів на безоплатній основі.
Згідно п. 12 Порядку обліку, зберігання, оцінки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію, передачі його органам державної виконавчої служби і розпорядження ним, затвердженого Постановою КМУ від 26.12.2001 р. №1724 (1724-2001-п) , транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми, а також спеціальна техніка, обладнання, пристрої, будівельні матеріали можуть бути передані за погодженням з Мінфіном відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади. Розпорядження Кабінету Міністрів України № 378-р від 11.07.2002 р. (378-2002-р) "Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби" прийняте у межах наданих Кабінету Міністрів повноважень, яким зобов’язано МВС забезпечити реєстрацію транспортних засобів.
Таким чином, судами вірно зазначено, що даним розпорядженням не визначено, які конкретно конфісковані автомобілі передаються, згідно розпорядження, а лише визначено кількість автомобілів, які перебувають у задовільному технічному стані, вилучені митними органами та конфісковані судами. Відповідно до обставин справи спірні автомобілі вилучені митними органами та конфісковані судами, які актами передані позивачу.
Згідно п. 10 Правил реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, які затверджені Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 р. (1388-98-п) передбачено подання документів про внесення мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством, якщо транспортні засоби ввезені з-за кордону без їх сплати, при імпорті автомобілів.
Статтею. 172 Митного кодексу України (92-15) визначено, що податки і збори, що підлягають сплаті при переміщенні товарів та транспортних засобів через митний кордон, нараховуються лише при їх реалізації.
Згідно п. "г" ст. 19 Закону України "Про Єдиний митний тариф" товари та інші предмети, що підлягають оберненню у власність держави, звільняються від сплати мита.
Згідно ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" ставки, механізми справляння податків та зборів (обов'язкових платежів) не можуть установлювати або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Згідно Порядку передачі транспортних засобів, конфіскованих за рішеннями судів, до сфери управління Міністерства юстиції України для потреб органів державної виконавчої служби, затверджених наказом Міністерства юстиції України №89/5 від 07.10.2002 р., обласні управління юстиції, яким передані на баланс транспортні засоби, здійснюють їх реєстрацію в установленому законодавством порядку.
Виходячи з наведеного судами попередніх інстанцій встановлено, що вказані автомобілі конфісковані на користь держави, КМУ на підставі наданих йому повноважень щодо управління державним майном, передав через МЮ України безоплатно відповідачу, не змінюючи форми власності.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанції на підставі вищенаведених норм законів, зроблений вірний та обґрунтований висновок щодо необхідності спонукання Управління Державтоінспекції МВС України у Вінницькій області зареєструвати транспортні засоби, які передані позивачу на баланс на підставі наказів Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, суди першої та апеляційної інстанції винесли законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ухвалила:
Касаційну скаргу відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Вінницької області від 23 травня 2006 року та ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 19 грудня 2006 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення і оскарженню не підлягає.
Судді: