Головуючий суддя 1 - ї інстанції Качуріна Л.С.
справа № 2-а-20864/08/1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
|
07 квітня 2009 року м. Донецьк
|
зал судового засідання № 5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового
засідання Стєблєві О.Л.,
|
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
|
Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області
|
|
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
|
|
|
від
|
02 грудня 2008 року
|
|
по адміністративній справі
|
№ 2-а-20864/08 (суддя Качуріна Л.С.)
|
|
за позовом
|
ОСОБА_1
|
|
до третя особа про
|
Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Луганський обласний військовий комісаріат визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС,-
|
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС. В обґрунтування позовних вимог позивач послався, що внаслідок непередбаченого збою у програмному комплексі пенсійного забезпечення йому - пенсіонеру Міністерства оборони з 01.03.2002 року не було збільшено розмір пенсії, як ліквідатору наслідків на ЧАЕС з 70% на 75%, у зв'язку з чим з 01.03.2002 р. по 31.12.2006 р. виникла заборгованість до пенсії у розмірі 4576 грн. 79 коп. На звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області була дана відповідь, що ГУПФУ не є правонаступником Військового комісаріату та не зобов'язано робити перерахунок та виплачувати заборгованість, яка виникла. Позивач з цим не згоден та просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області неправомірними у відмові виплатити йому заборгованості по пенсії за період з 01.03.2002 р. по 31.12.2006 р. у розмірі 4576 грн. 79 коп. та зобов'язати відповідача виплатити йому недоплачену пенсію у розмірі 4576 грн. та моральну шкоду у розмірі 2000 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2008 року позов задоволено частково. Визнано дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті заборгованості пенсії ОСОБА_1. незаконними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробити нарахування та виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1. за період з 01.03.2002 року по 31.12.2006 року в розмірі 4676 грн. 79 коп. В інший частині позивних вимог відмовлено.
Відповідач з постановою Луганського окружного адміністративного суду не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.- відмовити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:
Позивач з 13.04.1992 року отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12)
, яку йому виплачував військовий комісаріат. ОСОБА_1. належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1. 20.05.2008 року Луганською обласною МСЕК позивачу встановлена друга група інвалідності безстроково з визначенням 75 відсотків втрати працездатності, пов'язаної з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 01.01.2007 набрав чинність та вступив в дію Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 №489-У (489-16)
, згідно статті 99 якого військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
До 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій вищезазначеним категоріям осіб передбачались у законах України про Державний бюджет на відповідний рік силовим структурам, в яких пенсіонери перебували на обліку в той час, азі січня 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій цим особам передбачені Пенсійному фонду України.
Судом першої інстанції встановлено, та підтверджується матеріалами пенсійної справи внаслідок непередбаченого збою у програмному комплексі з пенсійного забезпечення позивачу з 01.03.2002 не був збільшений відсотковий розмір пенсії як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЄС 1 -ї категорії з 70% до 75% від його грошового забезпечення, у зв'язку з чим виникла недоплата пенсії у розмірі 4576,79 грн.
На підставі листа Луганського обласного військового комісаріату від 28.08.2007 щодо неправильного визначення процентного розміру стажу спеціалістами головного управління було приведено пенсійну справу позивача у відповідність до чинного законодавства та здійснено перерахунок пенсії з доплатою за минулий час. Оскільки функції з призначення та виплати пенсії передано головному управлінню лише з 01.01.2007 року, тому доручення на доплату пенсії було надіслано до установи банку лише за період з 01.01.2007 року. до 31.10.2007року
Виходячи з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами від 19 лютого 2004 року N 1519-1V (1519-15)
, який діяв на момент підвищення пенсії позивача, особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брати участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1. розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Судом першої інстанції встановлено, що пенсія позивача складається з: 50 % грошового забезпечення, як такого, що має вислугу років 20 років; 15 % грошового забезпечення (3% х 5) - 3 відсотки за кожний рік вислуги понад 20 років; 10 відсотків грошового забезпечення - як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Таким чином, розмір пенсії позивача повинен відповідати 75 % грошового забезпечення, та повинен виплачуватися йому у встановленому законом порядку.
Колегія суддів приходить до висновку що суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позивних вимог щодо стягнення моральної шкоди у розмірі 2000 грн, оскільки позивач правомірність вимог в судовому засіданні не довів.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпного юридичного висновку щодо встановлених обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Постанову суду першої інстанції слід залишити без змін. Апеляційну скаргу - без задоволення .
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.3 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, залишити без задоволення .
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2008 року по адміністративній справі № 2-а- 20864/08 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа - Луганський обласний військовий комісаріат про визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
|
Головуючий:
Судді
|
(підпис) Дяченко С.П.
( підпис) Сіваченко І.В.
( підпис) Нікулін О.А.
|
З оригіналом вірно:
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Головуючий суддя 1 - ї інстанції Качуріна Л.С.
справа № 2-а-20864/08/1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
07 квітня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання № 5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового
засідання Стєблєві О.Л.,
|
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
|
Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області
|
|
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
|
|
|
від
|
02 грудня 2008 року
|
|
по адміністративній справі
|
№ 2-а-20864/08 (суддя Качуріна Л.С.)
|
|
за позовом
|
ОСОБА_1
|
|
до третя особа про
|
Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Луганський обласний військовий комісаріат визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС,-
|
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС. В обґрунтування позовних вимог позивач послався, що внаслідок непередбаченого збою у програмному комплексі пенсійного забезпечення йому - пенсіонеру Міністерства оборони з 01.03.2002 року не було збільшено розмір пенсії, як ліквідатору наслідків на ЧАЕС з 70% на 75%, у зв'язку з чим з 01.03.2002 р. по 31.12.2006 р. виникла заборгованість до пенсії у розмірі 4576 грн. 79 коп. На звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області була дана відповідь, що ГУПФУ не є правонаступником Військового комісаріату та не зобов'язано робити перерахунок та виплачувати заборгованість, яка виникла. Позивач з цим не згоден та просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області неправомірними у відмові виплатити йому заборгованості по пенсії за період з 01.03.2002 р. по 31.12.2006 р. у розмірі 4576 грн. 79 коп. та зобов'язати відповідача виплатити йому недоплачену пенсію у розмірі 4576 грн. та моральну шкоду у розмірі 2000 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2008 року позов задоволено частково. Визнано дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті заборгованості пенсії ОСОБА_1. незаконними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зробити нарахування та виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1. за період з 01.03.2002 року по 31.12.2006 року в розмірі 4676 грн. 79 коп. В інший частині позивних вимог відмовлено.
Відповідач з постановою Луганського окружного адміністративного суду не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.- відмовити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:
Позивач з 13.04.1992 року отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12)
, яку йому виплачував військовий комісаріат. ОСОБА_1. належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1. 20.05.2008 року Луганською обласною МСЕК позивачу встановлена друга група інвалідності безстроково з визначенням 75 відсотків втрати працездатності, пов'язаної з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 01.01.2007 набрав чинність та вступив в дію Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 №489-У (489-16)
, згідно статті 99 якого військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
До 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій вищезазначеним категоріям осіб передбачались у законах України про Державний бюджет на відповідний рік силовим структурам, в яких пенсіонери перебували на обліку в той час, азі січня 2007 року кошти на призначення та виплату пенсій цим особам передбачені Пенсійному фонду України.
Судом першої інстанції встановлено, та підтверджується матеріалами пенсійної справи внаслідок непередбаченого збою у програмному комплексі з пенсійного забезпечення позивачу з 01.03.2002 не був збільшений відсотковий розмір пенсії як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЄС 1 -ї категорії з 70% до 75% від його грошового забезпечення, у зв'язку з чим виникла недоплата пенсії у розмірі 4576,79 грн.
На підставі листа Луганського обласного військового комісаріату від 28.08.2007 щодо неправильного визначення процентного розміру стажу спеціалістами головного управління було приведено пенсійну справу позивача у відповідність до чинного законодавства та здійснено перерахунок пенсії з доплатою за минулий час. Оскільки функції з призначення та виплати пенсії передано головному управлінню лише з 01.01.2007 року, тому доручення на доплату пенсії було надіслано до установи банку лише за період з 01.01.2007року. до 31.10.2007року
Виходячи з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я- 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами від 19 лютого 2004 року N 1519-1V, який діяв на момент підвищення пенсії позивача, особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брати участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1. розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Судом першої інстанції встановлено, що пенсія позивача складається з: 50 % грошового забезпечення, як такого, що має вислугу років 20 років; 15 % грошового забезпечення (3% х 5) - 3 відсотки за кожний рік вислуги понад 20 років; 10 відсотків грошового забезпечення - як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Таким чином, розмір пенсії позивача повинен відповідати 75 % грошового забезпечення, та повинен виплачуватися йому у встановленому законом порядку.
Колегія суддів приходить до висновку що суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позивних вимог щодо стягнення моральної шкоди у розмірі 2000 грн, оскільки позивач правомірність вимог в судовому засіданні не довів.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпного юридичного висновку щодо встановлених обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Постанову суду першої інстанції слід залишити без змін. Апеляційну скаргу - без задоволення .
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.3 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, залишити без задоволення .
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2008 року по адміністративній справі № 2-а- 20864/08 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа - Луганський обласний військовий комісаріат про визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії інваліду ЧАЕС, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
|
Головуючий:
Судді
|
Дяченко С.П.
Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.
|