ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
Іменем України
10 червня 2008 р. К-36408/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Федорова М.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Рибченко А.О.
секретар судового засідання Патюк А.О.
за участю представників згідно журналу судового засіданні від 10.06.08р. (в матеріалах справи)
розглянувши касаційну скаргу ДПІ у Подільському районі м. Києва на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2006 та постанову господарського суду м. Києва від 07.07.2006
у справі №29/382-11/152-А
за позовом ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1"
до ДПІ у Подільському районі м. Києва
про скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до ДПІ у Подільському районі м. Києва про скасування податкових повідомлень - рішень.
Справа розглядалась неодноразово.
Постановою господарського суду м. Києва від 07.07.2006,, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2006 у справі № 29/382-11/152-А, позов задоволено повністю: визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 16.07.2004р. № 0002201530/0; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 16.07.2004р. № 0002211530/0; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 16.07.2004р. № 0002191530/0; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 16.07.2004р. № 0002221530/0; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 16.07.2004р. № 000223153/0; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 19.07.2004р. № 0000132400; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 19.07.2004р. № 0000152400; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 19.07.2004р. № 0000142400; стягнуто з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-будівельне управління №1" судові витрати в сумі 203,00 грн.
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить їх скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, присутніх в судовому засіданні представників сторін, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва було проведено перевірку позивача - Відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-будівельне управління № 1" щодо своєчасності подання платіжних доручень до установ банку по сплаті податку на землю, за результатами якої складено акт від 16.07.2004 № 157/15-30/03333995, яким встановлено порушення строків подання до установ банків платіжних доручень.
На підставі зазначеного акта прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 16.07.2004 № 0002201530/0, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 89 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 189.043,95 грн. ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі тридцять сім тисяч вісімсот вісім грн. сімдесят дев'ять коп. за платежем податок на землю;
- від 16.07.2004 № 0002211530/0, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 407 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 53.924,90 грн. ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 50 % у сумі двадцять шість тисяч дев'ятсот шістдесят дві грн. сорок п'ять коп. за платежем податок на землю;
- від 16.07.2004 № 0002191530/0, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 5.432,68 грн. ВАТ "Ремонтно - будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % у сумі п'ятсот сорок три гривні двадцять сім коп. за платежем податок на землю.
Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства, за результатами якої складено акт від 16.07.2004 № 25/2420, яким встановлено, що підприємство порушило п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: несвоєчасно розрахувалось з бюджетом по сплаті податку на додану вартість за період з 01.07.2001 по 06.04.2004.
На підставі зазначеного акта прийнято наступні податкові повідомлення - рішення:
- від 19.07.2004 № 0000132400, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 308 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 20.787,00 грн. ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 50% у сумі 10.393,50 грн. за платежем: штрафні санкції з податку на додану вартість;
- від 19.07.2004 № 0000152400, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 25 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 51.366,40 грн. ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10% у сумі 5.136,64 грн. за платежем: штрафні санкції по податку на додану вартість;
- від 19.07.2004 № 0000142400, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 85 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 40.954,00 грн. ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 8.190,80 грн. за платежем: штрафні санкції по податку на додану вартість.
Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва проведено перевірку своєчасності подання платіжних доручень до установ банку, за результатами якої складено акт від 16.07.2004 № 158/15-30/03333995.
На підставі зазначеного акта прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 16.07.2004 № 0002221530/0, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 24 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 116,20 грн. ВАТ "Ремонтне-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10% у сумі 11,62 грн. за платежем: комунальний податок;
- від 16.07.2004 № 0002231530/0, яким на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язання платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку на 75 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 770,15 грн. ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №1" зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20 % у сумі 154,03 грн. за платежем: комунальний податок.
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що з боку позивача мала місце несвоєчасна сплата податків в період 2001-2002 роки.
Причиною несвоєчасного подання платіжних доручень до установ банку по сплаті податкових зобов'язань стала та обставина, що Шевченківським районним управлінням ГУ МВС України в м. Києві 31 січня 2001 року було незаконно порушено кримінальну справу відносно голови правління ВАТ "РБУ-1" ОСОБА_114 лютого 2001 року ОСОБА_1 пред'явлено обвинувачення по ст. 148-5 ч. 2 КК України, того ж дня за постановою слідчого він був відсторонений від займаної посади. 19 лютого 2001 року проведена виїмка установчих та бухгалтерських документів, вилучена печатка, штампи та інші документи господарської діяльності ВАТ "РБУ-1", опечатано приміщення адміністративного корпусу ВАТ. Внаслідок цього була фактично припинена діяльність ВАТ "РБУ-1" на 22 місяця, з 31 січня 2001 року до 17 грудня 2002 року. За таких умов підприємство не мало реальної можливості своєчасно сплачувати податки та інші обов'язкові платежі.
Незважаючи на заборону діяльності підприємства, відсутність печатки та штампів, ВАТ "РБУ-1" вживало заходів з надання звітності, а листом № 79 від 22.01.2001 поставило до відома Державну податкову інспекцію у Подільському районі м. Києва про неможливість своєчасно перераховувати податки.
Кримінальна справа відносно посадових осіб ВАТ "РБУ-1", у зв'язку з відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ст. ст. 191, 222, 364, 366 КК України, закрита 17 грудня 2002 року, що дало змогу після цього відновити діяльність підприємства та сплатити податки.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що внаслідок порушення кримінальної справи, затримання та відсторонення голови правління ВАТ "РБУ-1" ОСОБА_1від виконання службових обов'язків, вилучення документації підприємства, печатки, штампів протягом 22 місяців були обмежені його права. За таких обставин ОСОБА_1 як керівник підприємства з незалежних від нього причин не міг своєчасно вживати заходів щодо сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Згідно п. "г" ст.. 18.2.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції підлягають списанню, якщо вони виникли внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
ВАТ "РБУ-1" зареєстроване Шевченківською районною державною адміністрацією 20 березня 1998 року, Виконавчим органом відповідно до п.8.4.1 Статуту ВАТ "РБУ-1" є Правління. Відповідно до п.8.4.6. виключно Голова правління наділений повноваженнями щодо відкриття рахунків в банках, здійснення всіх видів розрахунків, кредитних і касових операцій Товариства, представлення Товариства в усіх підприємствах, установах та організаціях України, а також організації ведення бухгалтерського обліку та звітності в Товаристві. Головою правління Товариства з 2000 року є ОСОБА_1.
Зі змісту касаційної скарги вбачається, що скаржник, посилаючись на п.2.1 Наказу ДПА України за №113 від 19.03.2001р. "Про затвердження Порядку застосування норм пункту 15.4 ст.15 Закону України " (z0284-01)
Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" посилається на те, що продовження граничних строків для юридичної особи здійснюється, якщо ніхто з посадови осіб такої юридичної особи не мав можливості у визначені Законом строки виконати податкові обов'язки та/або скористатися податковими правами платника податків, а власник такої юридичної особи був позбавлений можливості призначати інших посадових осіб.
Проте, суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що відповідно до пп..8.2.2, 8.2.3 Статуту виключно до компетенції Загальних зборів Товариства відноситься питання обрання Голови правління Товариства, загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери або їх представники, що мають відповідно до Статуту Товариства більше як 60 відсотків голосів. Відповідно до витягу з переліку власників іменних цінних паперів (уповноважених осіб) для проведення загальних зборів від 24.11.2000 власником 71,5 % акцій (голосів) виступало ТОВ "Спецбудроб", тобто, враховуючи зазначені вище положення Статуту, відсутність на загальних зборах такого акціонера, як ТОВ "Спецбудроб" автоматично унеможливлює прийняття будь-яких ріше нь загальними зборами.
ТОВ "Спецбудроб" було зареєстроване Ватутінською районною державною адміністрацією м. Києва 29 вересня 1994 року, з 5 грудня 1998 року єдиним учасником товариства залишився ОСОБА_1
Аналіз викладеного дає підстави для висновку про те, що на підприємстві ВАТ "РБУ-1" з лютого 2001 року по лютий 2003 року існували обставини, дії яких неможливо упередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу юридичної особи, обставини існування яких звільняє від відповідальності посадових осіб за невиконання своїх обов'язків, передбачених податковим законодавством, що в розумінні п.1.7 наказу ДПА від 19.03.2001 №113 (z0284-01)
є обставинами непереборної сили (форс-мажор).
Також необхідно зазначити, що відповідно до ч.1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За змістом ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Інші доводи касаційної скарги не спростовують правильності зазначених висновків суду, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального права, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення не встановлено.
З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційна скарга ДПІ у Подільському районі м. Києва задоволенню не підлягає, а ухвала Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2006 та постанова господарського суду м. Києва від 07.07.2006 у справі №29/382-11/152-А - залишаються без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ДПІ у Подільському районі м. Києва залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2006 та постанову господарського суду м. Києва від 07.07.2006 у справі №29/382-11/152-А - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий
|
|
М.О.Федоров
|
|
Судді
|
|
А.І. Брайко
|
|
|
|
Г.К. Голубєва
|
|
|
|
О.В. Карась
|
|
|
|
А.О.Рибченко
|
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар А.О.Патюк