ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
04 червня 2008 року м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
суддів : Бутенка В.I.(доповідач),
Лиски Т.О.,
Панченка О.I.,
Сороки М.О.,
Штульмана I.В.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за скаргою ОСОБА_1 на дії Відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеною скаргою, в якій вказував на те, що працівниками ВДАI УМВС України в м. Севастополі йому було відмовлено в перереєстрації автомобіля "Мерседес-Бенц - С-220", державний номер НОМЕР_1, власником якого він є з 1995 року. Відмовляючи у перереєстрації автомобіля, відповідач посилався на результати перевірки № 369/05 та акт спеціального дослідження № 14 від 11.02.2005 року, згідно з якими встановлено, що номер двигуна згаданого автомобіля було змінено шляхом механічного видалення з послідуючим його нанесенням в кустарних умовах, що є порушенням п. 14 абз. 2 "Правил державної реєстрації і обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок та моделей, причепів, полупричепів і мотоколясок ", затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 (1388-98-п)
року.
Скаржник вважав такі дії працівників ВДАI УМВС України в м. Севастополі неправомірними та просив зобов'язати відповідача поновити державну реєстрацію належного йому автомобіля.
Рішенням Гагаринського районного суду м. Севастополя від 22 квітня 2005 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Севастополя від 08 вересня 2005 року, скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Не погоджуючись з цими судовими рішеннями, відділ Державтоінспекції УМВС України в м. Севастополі подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та постановити нове судове рішення про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його скарги.
При цьому в скарзі відповідач посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що суди як першої, так і апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини, які мають значення у справі, проте неправильно застосували норми матеріального права, що і призвело до ухвалення судового рішення, яке не відповідає вимогам закону.
Задовольняючи скаргу ОСОБА_1, суд як першої, так і апеляційної інстанцій виходили з того, що дії відділу Державтоінспекції УМВС України в м. Севастополі порушують права заявника як власника автомобіля та протирічать вимогам Закону України "Про дорожній рух" (3353-12)
.
Однак з таким висновком погодитись не можна, виходячи з наступного.
Як було встановлено судами, актом спеціального обстеження № 14 від 11.02.2005 року зафіксовано, що номер двигуна автомобіля Мерседес-Бенц - С-220", державний номер НОМЕР_1 було змінено шляхом механічного видалення первісного номеру з подальшим його нанесенням в кустарних умовах, внаслідок чого наявний номер втратив здатність нести певну інформацію щодо транспортного засобу.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про дорожній рух" (3353-12)
, законодавство про дорожній рух складається з цього Закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього.
Згідно із ст. 34 вказаного Закону державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.
Державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про дорожній рух" (3353-12)
встановлені підстави для заборони експлуатації транспортних засобів, відповідно до якої експлуатація транспортних засобів забороняється з вилученням державних номерних знаків, зокрема, у разі невідповідності реєстраційних даних записам у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті, технічному або реєстраційному талоні).
На виконання вимог вказаного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (1388-98-п)
затверджені "Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок".
Відповідно до п.п.1, 2, 3 цих Правил, ними встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі - транспортні засоби) та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права цих власників у межах наданих їм повноважень.
Державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
Пунктом 7 вказаних Правил передбачено, що власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Експлуатація транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАI, а також без номерного знака "Транзит" забороняється.
При цьому згідно вимог п.14 цих Правил транспортні засоби із знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів реєстрації, перереєстрації та зняттю з обліку (крім випадків вибраковування) не підлягають.
Таким чином, встановивши факт зміни номера агрегату - двигуна автомобіля Мерседес-Бенц - С-220" в кустарних умовах, суди однак дійшли помилкового висновку про неправомірність дій суб'єкта оскарження щодо відмови у реєстрації транспортного засобу, не врахувавши вимог наведених норм законодавства.
Враховуючи те, що судами повно й всебічно встановлені фактичні обставини справи, але неправильно застосовані норми матеріального права, колегія суддів вважає, що прийняті судові рішення, відповідно до ст. 229 КАС України (2747-15)
, підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його скарги.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 222, 223, 229, 230 КАС України (2747-15)
, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі задовольнити.
Рішення Гагаринського районного суду м. Севастополя від 22 квітня 2005 року та ухвалу апеляційного суду м. Севастополя від 08 вересня 2005 року скасувати.
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні скарги на дії Відділу Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України (2747-15)
рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.