ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
Іменем України
"29" травня 2008р. №К-34261/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Ланченко Л.В.
Пилипчук Н.Г.
Сергейчука О.А.
Федорова М.О.
секретар судового засідання Меньшикова О.Я.
за участю представників:
позивача Романяка М.Я.
відповідача Скрипника О.М.
розглянувши касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Гідросила"
на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.09.2006р. у справі №49/279-А
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Гідросила"
до Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції
про скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Гідросила" (далі по тексту – ВАТ "Гідросила", позивач) звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту – Кіровоградська ОДПІ, відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень від 19.08.2005 р. №0001402310/0, від 28.10.2005 р. №0001402310/1 та від 13.01.2006 р. №0001402310/2.
Постановою Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р. здійснено заміну відповідача Кіровоградської ОДПІ її правонаступником – Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді (далі по тексту – ДПІ у м. Кіровограді); позовні вимоги задоволено повністю; скасовано податкові повідомлення-рішення від 19.08.2005 р. №0001402310/0, від 28.10.2005 р. №0001402310/1 та від 13.01.2006 р. №0001402310/2 про сплату частини прибутку у розмірі 101362,50 грн. та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 29133,75 грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.09.2006 р. скасовано постанову Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р.; прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
ВАТ "Гідросила" звернулась з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.09.2006 р., а постанову Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р. залишити в силі.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга ВАТ "Гідросила" підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що 19.08.2005 р. Кіровоградською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0001402310/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання на частину прибутку у розмірі 130496,25 грн., в т.ч. 101362,50 грн. основного платежу та 29133,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В результаті апеляційного узгодження податкового повідомлення-рішення від 19.08.2005 р. №0001402310/0 Кіровоградською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 28.10.2005 р. №0001402310/1 та від 13.01.2006 р. №0001402310/2 аналогічного змісту.
Податкові повідомлення-рішення від 19.08.2005 р. №0001402310/0, від 28.10.2005 р. №0001402310/1 та від 13.01.2006 р. №0001402310/2 прийнято Кіровоградською ОДПІ на підставі акту "Про результати позапланової документальної перевірки дотримання вимог Постанови КМУ від 15.01.2005 р. №50 "Про затвердження Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 р." (50-2005-п) ВАТ "Гідросила" ід. код 05786100 за період з 01.01.2004 р. по 01.07.2005 р." від 16.08.2005 р. №117/23-1/05786100 (далі по тексту – Акт перевірки).
Відповідно до висновків Акту перевірки позивач в порушення вимог п. 1 ст. 65 Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік", п. 2, 3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2005 р. №50 (50-2005-п) (далі по тексту – Порядок) не дотримувався передбачених Порядком нормативів відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку за 2004 р. у розмірі 94987,50 грн. та за І півріччя 2005 р. у розмірі 6375,00 грн.
Згідно зі ст. 65 Закону України "Про Державний бюджет на 2005 рік" господарські організації державні, казенні підприємства та їх об’єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдінгові компанії та інші суб’єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу). Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України "Про державний бюджет України на 2004 рік".
Згідно з п. 2 Порядку відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до ст. 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік") та за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року здійснюється державними, в тому числі казенними підприємствами (крім Державного підприємства "Енергоринок") та їх об’єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдінговими компаніями та іншими суб’єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Пунктом 3 Порядку встановлено відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня здійснюються державними, у тому числі казенними, підприємствами (крім державного підприємства "Енергоринок") та їх об’єднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків, а акціонерними, холдінговими компаніями та іншими суб’єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 30 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Згідно Статуту ВАТ "Гідросила", зареєстрованого державним реєстратором виконкому Кіровоградської міської ради від 10.06.2005 р. за №144441050002000425, ВАТ "Гідросила" створено у відповідності із Законом України "Про господарські товариства" (1576-12) , Указом Президента України "Про корпоратизацію державних підприємств" від 15.06.1993 р. №210/93 шляхом перетворення Державного підприємства Кіровоградського заводу "Гідросила" на підставі наказу Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 04.03.1994 р. №345. Засновником ВАТ "Гідросила" є Міністерство промислової політики України. Відповідно до наказу №1800 від 29.12.1994 р. та акту передачі акцій акції товариства передані державному органу приватизації - Фонду державного майна України.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи постанову Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р. у справі №14/44 виходив з того, що відповідно до листа Фонду державного майна України від 31.07.2006 р. №10-31-10856, 25% плюс 1 акція ВАТ "Гідросила", які передані до ВАТ "Лізингова компанія "Украгромашінвест" залишаються у державній власності до прийняття рішення про приватизацію майна компанії.
Однак, Вищий адміністративний суд України звертає увагу на те, що відповідно до ч. 4 статті 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а у разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку в цінних паперах, яку зберігач зобов’язаний надавати власнику цінних паперів.
Указом Президента України "Про облік прав власності на іменні цінні папери та депозитарну діяльність (247/94) ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.1999 р. за №10397/1999 встановлено, що облік прав власності на іменні цінні папери здійснюється в системі реєстру власників іменних цінних паперів у паперовій та/або безпаперовій формі.
Таким чином, законодавством встановлено належні засоби доказування, якими мають підтверджуються обставини наявності права власності на цінні папери, а саме – виписка з рахунку в цінних паперах, що судом апеляційної інстанції до уваги безпідставно не прийнято.
Згідно досліджених судами попередніх інстанцій виписок з реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Гідросила" від 15.08.2005 p. №22672, №22673, №22674, виданих реєстратором Закритим акціонерним товариством "Регіональний центр ведення реєстрів" (діє згідно дозволу на ведення реєстру власників іменних цінних паперів від 09.08.1996 p.) станом на 01.01.2004 р., на 01.01.2005 р., на 01.08.2005 р. за державою в особі Фонду державного майна України рахується нуль акцій ВАТ "Гідросила".
Зазначені обставини також підтверджуються абз. 1 листа Фонду державного майна України від 31.07.2006 р. №10-31-10856.
За таких обставин, на думку судової колегії, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність державної частки в статутному фонді ВАТ "Гідросила", а отже висновки Акту перевірки про заниження частини прибутку (доходу), яка підлягає сплаті до загального фонду Державного бюджету України є помилковими.
Посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку об’єктів для першочергової передприватизаційної підготовки та приватизації у 2005 році" від 12.07.2005 р. №256-р (256-2005-р) , в якому позивач вказаний як підприємство з державною часткою акцій у розмірі 25%, обґрунтовано не прийнято до уваги судом першої інстанції, оскільки зазначене розпорядження скасовано розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.12.2005 р. №571-р (571-2005-р) .
Відповідно до ст. 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Виходячи з викладеного, Вищий адміністративний суд України зазначає, що постанова Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р. у справі №14/44 прийнята відповідно до вимог законодавства і скасована постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.09.2006р. помилково, а отже касаційна скарга ВАТ "Гідросила" підлягає задоволенню, постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.09.2006р. у справі №14/44 підлягає скасуванню, а постанова Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р. – залишенню в силі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 221, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Гідросила" задовольнити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.09.2006р. у справі №49/279-А скасувати.
Постанову Господарського суду Кіровоградської області від 14.04.2006 р. у справі №14/44 залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий
(підпис)
О.І. Степашко
Судді
(підпис)
Л.В. Ланченко
(підпис)
Н.Г. Пилипчук
(підпис)
О.А. Сергейчук
(підпис)
М.О. Федоров
З оригіналом згідно Відповідальний секретар