ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2008 року м. Київ К-37681/06
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Костенка М.І., Пилипчук Н.Г., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.,
при секретарі Євтушевському В.М.,
за участю:
представника позивача – Пальчика В.Л.,
представника відповідача – Зіркатого А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Суми
на постанову господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року
та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2006 року
у справі № АС 4/518-06
за позовом Сумського обласного благодійного фонду "Іудейська громада Сумської області"
до Державної податкової інспекції в місті Суми
про визнання протиправним і скасування рішення та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2006 року Сумський обласний благодійний фонд "Іудейська громада Сумської області" звернувся до суду з позовом ДПІ в м. Суми про визнання протиправним і скасування рішення № 113/34012354/15-122/33122 від 23 травня 2006 року.
Постановою господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ в м. Суми № 113/34012354/15-122/33122 від 23 травня 2006 року про відмову Сумському обласному благодійному фонду "Іудейська громада Сумської області" у включенні до реєстру неприбуткових організацій (установ).
Зобов’язано ДПІ в м. Суми внести Сумський обласний благодійний фонд "Іудейська громада Сумської області" до реєстру неприбуткових організацій (установ).
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Сумського обласного благодійного фонду "Іудейська громада Сумської області" судового збору в сумі 3, 40 грн.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2006 року постанову господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ в м. Суми, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2006 року, постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В письмовому запереченні на касаційну скаргу Сумський обласний благодійний фонд "Іудейська громада Сумської області", посилаючись на те, що постанова господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року та ухвала Харківського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2006 року постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, а касаційна скарга ДПІ в м. Суми є необґрунтованою, та такою, що не відповідає матеріалам та дійсним обставинам справи, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Згідно довідки № 497 Головного управління статистики в Сумській області Державного комітету статистики України позивач був зареєстрований як місцевий благодійний фонд з внесенням даних про нього у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Для внесення до реєстру неприбуткових організацій (установ) позивач звернувся до відповідача з поданням реєстраційної заяви платника податку за формою № 1-РН.
ДПІ в м. Суми рішенням № 113/34012354/15-122/33122 від 23 травня 2006 року відмовила позивачу у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
В листі № 32933/10/15-108 від 23 травня 2006 року відповідач відмовив позивачу у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ), мотивуючи свою відмову тим, що абзаци "д" та "е" п. 6.3 ст. 6 Статуту не відповідають вимогам підпункту 7.11.3 та підпункту 7.11.13 п 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Судами попередніх інстанцій також було встановлено, що абзаци "д" та "е" п. 6.3 ст. 6 Статуту позивача передбачають джерела, з яких складається майно та кошти Благодійного фонду, а саме:
- доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств і організацій, що перебувають у власності Благодійного фонду "Іудейська громада Сумської області";
- інші джерела, не заборонені законодавством України згідно Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" (531/97-ВР) .
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що відмова позивачу у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) є такою, що суперечить вимогам законодавства.
Колегія суддів погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Згідно з положеннями підпункту 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) до неприбуткових установ і організацій відносяться благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності.
Відповідно до підпункту 7.11.10 п. 7. 11 ст. 7 вищезазначеного Закону з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Пунктом 1.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року № 232 (z0291-97) , (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що реєстр неприбуткових організацій та установ - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР) звільняються від сплати податку на прибуток.
До Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону звільняються від сплати податку на прибуток (п. 2.1 вищезазначеного Положення).
Відповідно до положень п. 2.2 та п. 2.3 цього ж Положення для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів.
Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що позивач подав до відповідача реєстраційну заяву за формою № 1-РН, а також копію статутних і установчих документів.
Відповідач відмовив позивачу у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) рішенням № 113/34012354/15-122/33122 від 23 травня 2006 року, мотивуючи своє рішення тим, що абзаци "д" та "е" п. 6.3 ст. 6 Статуту Сумського обласного благодійного фонду "Іудейська громада Сумської області" не відповідають вимогам підпункту 7.11.3 та підпункту 7.11.13 п 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що зміст останніх абзаців п. 6.3 ст. 6 Статуту позивача повністю відповідає положенням останніх абзаців ч. 1 ст. 19 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
При цьому колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що в підпункту 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначений перелік доходів неприбуткових організацій, зокрема, благодійних фондів і благодійних організацій, які звільняються від оподаткування, однак згідно з положеннями підпункту 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 цього ж Закону неприбуткова організація, зокрема благодійний фонд і благодійна організація, може отримувати доход з інших джерел, що, не заборонені законодавством України, який підлягає оподаткуванню податком на прибуток.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що відмова у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ з посиланням на невідповідність абзаців "д" та "е" п. 6.3 ст. 6 Статуту вимогам підпункту 7.11.3 п 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" є неправомірною.
Крім того, суди попередніх інстанцій вірно посилались на те, що відмова у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ на підставі невідповідності абзаців "д" та "е" п. 6.3 ст. 6 Статуту Сумського обласного благодійного фонду "Іудейська громада Сумської області" підпункту 7.11.13 п 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" також не може бути визнана обґрунтованою, оскільки положення цих абзаців п. 6.3 ст. 6 Статуту взагалі не стосуються питань, викладених в підпункті 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 цього Закону.
Враховуючи вищевикладене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ в м. Суми підлягає залишенню без задоволення, а постанова господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року та ухвала Харківського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2006 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія –
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Суми залишити без задоволення, а постанову господарського суду Сумської області від 11 вересня 2006 року та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 20 листопада 2006 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий: _______________________ Л.І. Бившева Судді: _______________________ М.І. Костенко _______________________ Н.Г. Пилипчук _______________________ Є.А. Усенко _______________________ Т.М. Шипуліна