ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
22 травня 2008 року
м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого
Цуркана М.I.,
суддів:
Амєліна С.Є.,
Ліпського Д.В.,
Мойсюка М.I.,
Юрченка В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Гошівської сільської ради, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів, яка переглядається за касаційною скаргою ОСОБА_1на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 21 липня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Житомирської області від 22 листопада 2006 року
у с т а н о в и л а :
У квітні 2006 року ОСОБА_1. звернувся в суд з позовом до Гошівської сільської ради, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (далі - УПСЗН Овруцької РДА Житомирської області) про стягнення коштів.
Зазначав, що є особою потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи IV категорії, проживає в населеному пункті віднесеному до зони гарантованого добровільного відселення а тому, за правилами Закону України від 28 лютого 1991 року (796-12)
№796ХII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон №796ХII), має право на щомісячну грошову допомогу у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та підсобного господарства.
Посилаючись на те, що всупереч згаданому Закону допомога провадились без застосування кратності до встановленого розміру мінімальної заробітної плати, а в твердій сумі, то вважає, що має право на стягнення з Гошівської сільської ради 2571 грн. заборгованості по щомісячній грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та підсобного господарства з 1 березня 2003 року по 28 лютого 2006 року.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 21 липня 2006 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 22 листопада 2006 року в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_1., з посиланням на порушення судами, норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати та постановити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1. є потерпілим IV категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи та з травня 1990 року проживає в АДРЕСА_1, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Також встановлено, що позивач отримував допомогу у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та підсобного господарства з 1 березня 2003 року по 28 лютого 2006 року у розмірі 1,6 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції, а апеляційний суд погодившись з таким висновком, виходив з того, що допомога, про яку йдеться в позові здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п)
(далі - Постанову №836), в межах видаткової частини бюджету, а тому будь яка заборгованість держави з цієї виплати відсутня.
З висновками судів погодитись не можна з наступних підстав.
За змістом частини 1 статті 37 Закону №796ХII (796-12)
(тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадянам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення була передбачена виплата щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірах 40 процентів від мінімальної заробітної плати.
У період, за який заявлені вимоги про стягнення допомоги, розміри мінімальної заробітної плати постійно змінювалися.
В той же час, розміри допомоги були сталими і здійснювалися на підставі Постанови №836 (836-96-п)
. Зокрема, підпунктом "д" пункту 1 Постанови розмір щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення визначався у 160 тис. карбованців.
Суди вважали, що застосуванню підлягає розмір допомоги. встановлений зазначеною Постановою.
Однак, Законом №796ХII (796-12)
не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати суми допомог, встановлені Законом.
Більше того, частиною 1 статті 67 зазначеного Закону передбачено, що конкретні розміри всіх виплат підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Незважаючи на постійне збільшення мінімальної заробітної плати, розміри допомоги, передбаченої статтею 37 Закону №796ХII (796-12)
залишались незмінними з 1996 року, тобто не відповідали розмірам встановленим цим Законом та іншими законами України.
Зміст законів України, якими встановлювалися розміри мінімальних заробітних плат, свідчить про відсутність будь-яких обмежень щодо можливостей застосування цих розмірів для реалізації положень статей 37, 39 Закону №796ХII (796-12)
.
Таким чином, висновок судів у частині необхідності здійснення виплат в розмірах визначених Постановою №836 (836-96-п)
не грунтується на законі.
Разом з тим, відмовляючи в позові, суди неповно дослідили і не проаналізували Закони України про Державний бюджет на відповідні роки, в яких визначено розміри видатків, що направляються органам Пенсійного фонду України та управлінням Міністерства праці і соціального захисту населення для реалізації виплат потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Неповне з"ясування судами дійсних обставин справи та порушення норм матеріального права призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
щодо законності і обгрунтованості.
Тому ухвалені рішення підлягають скасуванню, а справа направленню на новий судовий розгляд, оскільки суд касаційної інстанції не може встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні.
Виходячи з наведеного, керуючись статтями 220, 223, 227, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 21 липня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Житомирської області від 22 листопада 2006 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку визначеними статтями 237 - 239 КАС України (2747-15)
.
|
Головуючий М.I. Цуркан
судді: С.Є. Амєлін
Д.В. Ліпський
М.I. Мойсюк
В.В. Юрченко
|
|