Головуючий суддя І інстанції - Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Юрченко В.П.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
17 березня 2009 року справа № 2-а-31769/08
( Додатково див. постанову Вищого адміністративного суду України (rs22507018) )
у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Юрченко В.П.
суддів: Горбенко К.П., Лях О.П.,
при секретарі
Запорожцевій Г.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Мезенцева В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу
відповідача Державної податкової інспекцій у Київському районі
м. Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 19 грудня 2008 року
по справі за позовом приватного підприємця ОСОБА_2
до Державної податкової інспекції в Київському районі
м.Донецька
про скасування рішення ДПІ,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Київському районі м.Донецька про скасування рішення ДПІ.
В обґрунтування позову вказано, що 7.10.2008 року на перевірку господарської діяльності прибуло дві посадові особи відповідача, повноваження яких в неї викликало сумнів, а тому до перевірки не було надано жодного документу. Незважаючи на це, перевірка була проведена та складено акт, на підставі якого прийнято рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 686.00 грн. в зв*язку з порушенням п.1,2,5, 6 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яке виразилось в проведені розрахункової операції без видачі квитанції на суму 1.20 грн., не використання розрахункової книжки обліку розрахункових операцій, не забезпечення зберігання розрахункових книжок, перешкоджання посадовим особам в здійснені перевірки. Позивач вважає вказане рішення протиправним також з підстав порушення процедури проведення перевірки та просила його скасувати.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 р. позов задоволено, визнано недійсним рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, на обґрунтування якої вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Так, апелянт вказує, що вказана перевірка проводилась у відповідності до вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) , і не може вважатись позаплановою. Крім того, вказує, що на момент перевірки встановлено відсутність книги обліку доходів і витрат, в той час, коли не проведено розрахункову операцію на суму 1.20 грн. без застосування розрахункової книжки та книги обліку розрахункових операцій.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги, представник позивача просить залишити судове рішення першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне залишити останню без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Київському районі м.Донецька як платник єдиного податку.
8 жовтня 2008 року відповідачем проведено перевірку господарської діяльності позивача, про що складено акт, на підставі якого прийнято спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Вказаною перевіркою встановлено проведення розрахункової операції без видачі квитанції на суму 1.20 грн., не використання розрахункової книжки обліку розрахункових операцій, не забезпечення зберігання розрахункових книжок, перешкоджання посадовим особам в здійснені перевірки.
Згідно описової частини акту вбачається, що до перевірки суб*єктом господарювання документи не надавались.
Суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, що фактично посадові особи до перевірки були не допущені. Незважаючи на це, перевірка проводилась без будь-яких документів.
Рішення про застосування фінансових санкцій прийняте в зв*язку з порушенням суб*єктом господарювання п.1,2,5, 6 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яке виразилось в проведені розрахункової операції без видачі квитанції на суму 1.20 грн., не використання розрахункової книжки обліку розрахункових операцій, не забезпечення зберігання розрахункових книжок, та відповідно до п.п. 1, 3 ст. 17 цього Закону податковим органом застосовані штрафні санкції.
Відповідно до статей 8, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державна податкова служба здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч. ч. 2, 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Суб'єкти владних повноважень мають діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо, добросовісно, розсудливо та пропорційно.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) . На підставі ст. 11-1 вказаного Закону, передбачено, що органами державної податкової служби проводяться планові і позапланові перевірки своєчасності, достовірності повноти та сплати та зборів (обов'язкових платежів). Законами, не пов'язаними з нарахуванням та сплатою податків та зборів є Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" (265/95-ВР) , відповідно до ст. ст. 15 та 16 якого визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків здійснюються органами державної податкової служби шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Статтею 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Згідно зазначених норм посадові особи органів державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону (265/95-ВР) здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом (265/95-ВР) , із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону (265/95-ВР) до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи позовної заяви, та суд першої інстанції погодився з цими доводами в частині, що пунктом 6 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовується при продажі товарів, надані послуг суб*єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб*єктів малого підприємництва…, за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат.
Книга обліку доходів і витрат зареєстрована відповідачем 16.06.2007 року у встановленому законом порядку, про що свідчить довідка. ( а.с. 33).
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 195- 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 року у справі № 2-а-31769/08 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 року у справі № 2-а-31769/08 за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, - з дня складення в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частина проголошені в судовому засіданні в присутності сторін 17 березня 2009, повний текст виготовлено 23 березня 2009 року.
Головуючий:
Судді:
В.П. Юрченко
О.П.Лях
К.П.Горбенко