ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого – судді Ліпського Д.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Гуріна М.І., Кобилянського М.Г., Юрченка В.В.,
секретар: Мудрицька Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Южтранс-Термінал" (далі – ТОВ "Южтранс-Термінал") до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (далі-Комінтернівська РДА Одеської області) про зобов’язання укласти договір оренди та надати згоду на розроблення проекту землеустрою
за касаційною скаргою ТОВ "Южтранс-Термінал" на постанову господарського суду Одеської області від 12 жовтня 2006 року та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 06 березня 2007 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2006 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом. Посилаючись на протиправну бездіяльність відповідача, просив зобов’язати його укласти договір оренди земельної ділянки площею 9,83га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, строком на 15 років для будівництва на ній та експлуатації спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії соняшникової і зобов’язати відповідача надати ТОВ "Южтранс-Термінал" згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 40,00га., також розташованої на території Новобілярської селищної Ради Комінтернівського району Одеської області, під будівництво на ній спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії соняшникової. Зазначав, що ним розроблений і погоджений проект відведення земельної ділянки, це зафіксовано в розпорядженні Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області № 901 від 17 серпня 2005 року. При цьому позивач стверджував, що клопотання від 03 липня 2006 року № 40 щодо прийняття рішення про надання цієї земельної ділянки в оренду строком на 15 років до даного часу не розглянуто і рішення з цього питання не прийняте. Вказував також, що 03 серпня 2005 року на адресу відповідача направлялося клопотання за вих. № 38 і повторно 03 липня 2006 року за вих. № 41 про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 40,00га., яка планується ним використовуватися для будівництва на ній спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії соняшникової, але і ці клопотання не розглянуті.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 06 березня 2007 року залишено без змін постанову господарського суду Одеської області від 12 жовтня 2006 року, якою у задоволенні позову відмовлено.
ТОВ "Южтранс-Термінал" просить скасувати ці судові рішення і прийняти нове, яким зобов’язати Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області :
- укласти з ним договір оренди земельної ділянки площею 9,83 гектарів, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, строком на 15 років, для будівництва та експлуатації на ній спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії сояшникової в запропонованій ТОВ "Южтранс-Термінал" редакції договору;
- надати йому згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 40,00 гектарів також розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району
Одеської області для будівництва на ній спеціалізованого комплексу по
перевантаженню зернових культур та олії соняшникової.
Вважає, що висновки судів не відповідають встановленим обставинам, а самі судові рішення необґрунтовані, при їх прийнятті допущені порушення норм матеріального і процесуального права. Зазначає, що відповідач порушив вимоги ст. 123 Земельного кодексу України, оскільки не розглянув його клопотання у встановлений законом строк. Вказує, що питання наявності у відповідача повноважень по розпорядженню вибраними ним, позивачем, земельними ділянками та питання законності розпоряджень Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області № 1226 та № 901, які були скасовані розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації № 330/А-2006 від 06 травня 2006 року вже було предметом судового розгляду в адміністративній справі між тими ж сторонами та відносно тих самих земельних ділянок.
Посилаючись на постанову господарського суду Одеської області від 18 квітня 2006 року та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 29 червня 2006 року по справі № 30/9-06-323 зазначає, що саме Комінтернівська районна державна адміністрація Одеської області є тим органом виконавчої влади, якому згідно з положеннями діючого земельного законодавства належать повноваження по розпорядженню вибраними позивачем земельними ділянками площами 9,83 та 40,00га.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова господарського суду Одеської області від 12 жовтня 2006 року та ухвала Одеського апеляційного господарського суду від 06 березня 2007 року скасуванню з ухваленням нового судового рішення з таких підстав.
Судами встановлено, що з метою набуття права довгострокової оренди земельної ділянки площею 9,83га., розташованої за межами населених пунктів на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області позивач звернувся з клопотанням за № 40 від 03 липня 2006 року до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про розгляд проекту з землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Южтранс-Термінал" для розміщення спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії соняшникової із земель несільськогосподарського призначення на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області та про прийняття рішення щодо надання цієї земельної ділянки йому у користування на умовах довгострокової оренди. З’ясовано також, що ТОВ "Южтранс-Термінал" неодноразово зверталось до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області з клопотанням про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 40,00га. (клопотання № 38 від 03 серпня 2005 року, № 41 від 03 липня 2006 року).
У відповідності до положень статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
При цьому особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування заяву (клопотання), яке, відповідно до статей 122-124 ЗК України повинно бути розглянуте у місячний строк. Наслідком розгляду відповідного клопотання є надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки або відмова в наданні такої згоди. Проте, райдержадміністрація не розглянула ці клопотання позивача, тобто не виконала вищезазначених положень закону. Законом України "Про оренду землі" (161-14) передбачено, що органи державної влади та інші суб'єкти земельних правовідносин повинні діяти в межах норм, передбачених Земельним кодексом України (2768-14) , Цивільним кодексом України (435-15) , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Отже, обґрунтованими, виходячи з наведеного, є лише такі вимоги позивача, які заявлені на підставі вищенаведеного законодавства, тобто, дії, виконання яких позивач вимагає від відповідача, мають бути передбачені чинним законодавством, оскільки це стосується повноважень Державної адміністрації, яка зобов’язана діяти тільки у спосіб, встановлений законом.
Зміст позовних вимог, доводи позивача та встановлені обставини свідчать про те, що спір виник у зв’язку з бездіяльністю Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області щодо розгляду питання відносно
земельних ділянок, розташованих за межами населеного пункту, які знаходяться у державній власності і право розпорядження якими покладено на органи виконавчої влади відповідно до п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) .
Зокрема, статтею 17 Земельного кодексу України визначені повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, у тому числі і повноваження щодо розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Позивач просив зобов’язати відповідача укласти з ним договір оренди земельної ділянки, змінивши її цільове призначення, що суперечить вимогам ст. 122 Земельного кодексу України, оскільки це не відноситься до компетенції відповідача. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118,123 цього Кодексу. Крім того, укладанню договору оренди повинна передувати певна процедура, передбачена Земельним кодексом України (2768-14) та Законом України "Про оренду землі" (161-14) .
Зокрема, відповідно до вимог ст. 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України (2768-14) . У випадку необхідності проведення зміни цільового призначення земельної ділянки, надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом, коли надходить дві і більше заяв (клопотань) щодо оренди однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс, якщо законом не встановлено інший порядок.
Щодо вимоги позивача про покладення на відповідача обов’язку надати згоду на розроблення проекту землеустрою, то така вимога є безпідставною, оскільки відповідно до чинного законодавства орган виконавчої влади за результатами розгляду такого клопотання має право або погодити розроблення проекту земельної ділянки або відмовити у цьому. У випадку покладення такого обов’язку на відповідача судом, він буде позбавлений можливості здійснити свої повноваження, оскільки таке судове р ішення заздалегідь визначить результат розгляду цього питання відповідним органом державної влади.
За таких обставин колегія суддів вважає, що судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, а з урахуванням того, що обставини справи з’ясовані повно і правильно є можливість постановлення нового судового рішення – про часткове задоволення позовних вимог. У задоволенні вимог про покладення на відповідача обов’язку надати згоду на розроблення проекту землеустрою та укласти договір оренди земельної ділянки слід відмовити. Оскільки відповідач допустив бездіяльність не розглянувши клопотань позивача та не прийнявши відповідних рішень, колегія суддів вважає за можливе визнати таку бездіяльність протиправною та зобов’язати його розглянути ці питання і прийняти за результатами розгляду рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 220, 230 КАС України (2747-15) , колегія суддів Вищого Адміністративного суду України, -
ПОСТАНОВИЛА :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Южтранс-Термінал" задовольнити частково.
Постанову господарського суду Одеської області від 12 жовтня 2006 року та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 06 березня 2007 року скасувати, ухваливши нове судове рішення.
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області протиправною.
Зобов’язати Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області розглянути питання щодо укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю "Южтранс-Термінал" договору оренди земельної ділянки, площею 9,83 гектарів, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, строком на 15 років для будівництва та експлуатації на ній спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії соняшникової та питання щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Южтранс-Термінал" згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 40,00га., розташованої на території Новобілярської селищної Ради Комінтернівського району Одеської області для будівництва та експлуатації на ній спеціалізованого комплексу по перевантаженню зернових культур та олії соняшникової. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, окрім як з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГОЛОВУЮЧИЙ : СУДДІ :