ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: Панченка О.Н.
суддів: Весельської Т.Ф.
Мироненка О.В.
Смоковича М.І.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя на постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07 червня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 22 серпня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізького міського виконавчого комітету та Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними первинних документів, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Запорізького міського виконавчого комітету та Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними свідоцтва №206234 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1., а також свідоцтва № 645-95718 про реєстрацію його, як платника податку на додану вартість, оскільки вважає, що вони були видані йому з порушенням чинного законодавства.
Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07 червня 2006 року у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 22 серпня 2006 року постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07 червня 2006 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленими у справі судовими рішеннями, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Запоріжжя звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої та апеляційної інстанції.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до статті 50 Цивільного кодексу України право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з вимогами статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
У статті 42 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" міститься вичерпний перелік документів необхідних для проведення державної реєстрації фізичної особи, яка має намір стати підприємцем.
Відповідно до вимог частини 1 статті 42 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем га має ідентифікаційний номер, або уповноважена нею особа повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через вповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця; копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
При цьому частиною 3 зазначеної статті цього Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної адміністрації фізичної особи - підприємця, якщо вони не передбачені вищенаведеними нормами закону.
Згідно з частиною 1 статті 43 "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця, які визначені частиною першою статті 44 цього Закону.
Підставами для відмови в проведенні реєстрації фізичної особи - підприємця відповідно до вимог частини 1 статті 44 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" є: невідповідність відомостей, які вказані у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, відомостям, які зазначені у документах, що подані для проведення державної реєстрації; наявність обмежень на зайняття підприємницькою діяльністю, які встановлені законом, щодо фізичної особи, яка має намір стати підприємцем; наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що заявник є підприємцем.
Згідно з частиною 2 статті 43 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Судами встановлено, що позивач на прохання своєї знайомої у січні 2005 року зареєструвався у Запорізькому міському виконавчому комітеті та Державній податковій інспекції Ленінського району м. Запоріжжя, як фізична особа - підприємець, і отримав свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість. Реєстрація позивача як підприємця здійснювалась за заявою ОСОБА_1 при наявності наданого ним паспорта та ідентифікаційного номера. При цьому 31.01.2005 року, отримуючи свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, ОСОБА_1 особисто поставив свій підпис в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця. А при отриманні свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 03.03.2005 року позивач також особисто поставив свій підпис у свідоцтві і в реєстраційній картці.
Виходячи з наведеного, колегія суддів погоджується з висновками судів, які визнали, що жодних порушень при реєстрації позивача як суб'єкта підприємницької діяльності та як платника податків на додану вартість не встановлено.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які зазначені у статтях 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскаржувані судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права і під стави для їх зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07 червня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 22 серпня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізького міського виконавчого комітету та Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними первинних документів - залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно: відповідальний секретар