К-9797/06
ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2007 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.I.,
суддів: Костенка М.I., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.,
при секретарі Павлушко Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Ялта Автономної Республіки Крим
на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року
у справі № 2-10/9174-2004
за позовом Державної податкової інспекції у місті Ялта Автономної Республіки Крим
до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення штрафних санкцій
та за зустрічним позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у місті Ялта Автономної Республіки Крим
про визнання недійсним рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2004 року ДПI у м. Ялта АР Крим звернулось до суду з позовом до СПД - ФО ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій в сумі 9 953, 11 грн. як таких, що добровільно не сплачені.
У вересні 2004 року СПД - ФО ОСОБА_1 звернувся до суду з зустрічним позовом до ДПI у м. Ялта АР Крим про визнання недійсним повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 21 травня 2003 року та рішення № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року.
Рішенням господарського суду АР Крим від 02 листопада 2004 року зустрічний позов задоволено. Визнано недійсними рішення ДПI у м. Ялта АР Крим № НОМЕР_1 від 21 травня 2003 року та № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року. Стягнуто з ДПI у м. Ялта АР Крим на користь СПД - ФО ОСОБА_1 85, 00 грн. державного мита та 118, 00 грн. витрат на інформаційне - технічне забезпечення. В задоволенні первісного позову відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року рішення господарського суду АР Крим від 02 листопада 2004 року змінено та викладено резолютивну частину рішення в наступній редакції:
"Позов задовольнити частково. Стягнути з СПД - ФО ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України 8 953, 11 грн. В решті позову відмовлено. Зустрічний позов задовольнити частково. В позовних вимогах про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення ДПI у м. Ялта АР Крим № НОМЕР_1 від 21 травня 2003 року в частині застосування фінансових санкцій в сумі 9 526, 00 грн. відмовити. Визнати недійсним рішення ДПI у м. Ялта АР Крим № НОМЕР_1 від 21 травня 2003 року в частині визначення штрафних санкцій в сумі 9 526, 00 грн. сумою податкового зобов'язання СПД - ФО ОСОБА_1 Визнати недійсним рішення ДПI у м. Ялта АР Крим № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року про застосування фінансових санкцій в сумі 1000, 00 грн. Стягнути з СПД - ФО ОСОБА_1 на користь держави державне мито в сумі 89, 53 грн. Стягнути з ДПI у м. Ялта АР Крим на користь СПД - ФО ОСОБА_1 витрати на сплату державного мита в сумі 42, 50 грн. і 59, 00 грн. витрат на інформаційне - технічне забезпечення судового процесу". Стягнуто з СПД - ФО ОСОБА_1 на користь держави за апеляційне оскарження державне мито в сумі 66,01 грн.
В касаційній скарзі ДПI у м. Ялта АР Крим просить частково скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ДПI у м. Ялта АР Крим про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1000, 00 грн., застосованих рішенням № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами було встановлено, що ДПI у м. Ялта АР Крим провела перевірку з контролю за здійсненнями розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівково обороту суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої було складено акт № НОМЕР_3 від 03 травня 2003 року. Перевіркою було встановлено, що сума готівки на місці розрахунків на 1 837,20 грн. перевищує суму, що зазначена у розрахунковій книжці, у зв'язку з чим ДПI у м. Ялта АР Крим на підставі п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) застосувала до СПД - ФО ОСОБА_1 фінансову санкцію у сумі 9 186, 00 грн. Крім того, актом перевірки № НОМЕР_3 від 03 травня 2003 року встановлено, що при продажу товарів не була виписана та видана квитанція, у зв'язку з чим ДПI у м. Ялта АР Крим на підставі п. 3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) застосувала до СПД - ФО ОСОБА_1 фінансову санкцію у сумі 340, 00 грн.
На підставі зазначеного акту ДПI у м. Ялта АР Крим винесла повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 21 травня 2003 року, яким визначено фінансові санкції в сумі 9 526, 00 грн.
19 вересня 2003 року ДПI у м. Ялта АР Крим провела перевірку з контролю за здійсненнями розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої було складено акт № НОМЕР_4. Перевіркою було встановлено здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями вітчизняного виробництва за цінами, що є нижчими мінімальних, у зв'язку з чим ДПI у м. Ялта АР Крим на підставі ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ( 481/95-ВР ) (481/95-ВР) застосувала до СПД - ФО ОСОБА_1 фінансову санкцію в сумі 1 000, 00 грн. На підставі зазначеного акту ДПI у м. Ялта АР Крим прийняла рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року, яким визначено фінансові санкції в сумі 1 000, 00 грн.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні первісного позову та задовольняючи зустрічний позов, виходив з того, що штрафні санкції за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) не відносяться до обов'язкових платежів в розумінні Закону України "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ) (1251-12) , а тому застосування та стягнення штрафних санкцій за порушення правил торгівлі не можуть здійснюватись у відповідності із Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) (2181-14) . Крім того, на думку суду першої інстанції, в матеріалах справи відсутні документи на підтвердження факту торгівлі в магазині НОМЕР_5, який належить СПД - ФО ОСОБА_1, оскільки за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться декілька об'єктів торгівлі, які належать різним суб'єктам господарювання, а особа гр. ОСОБА_2 та факт укладення СПД - ФО ОСОБА_1 з нею договору на реалізацію товару були встановлені з її слів і документально не підтверджені, докази контрольної закупки товару та розрахунковий документ (квитанція) відсутні, з актом перевірки СПД - ФО ОСОБА_1 не був ознайомлений у зв'язку з чим, він носить односторонній характер і не можуть бути доказом по справі. Враховуючи вищевикладене, та той факт, що твердження СПД - ФО ОСОБА_1 про те, що в магазині НОМЕР_5, який він орендує у ТОВ "Ялта - Бакалія", перевірка не проводилась, а в травні 2003 року торгівля здійснювалась товарами бакалійної групи і реалізацію здійснював він сам, не спростовано, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність законних підставі для накладення на СПД - ФО ОСОБА_1 штрафних санкцій в розмірі 9 526, 00 грн.
Визнаючи недійсним рішення № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року, суд першої інстанції посилався на те, що застосування фінансових санкцій, передбачених Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ( 481/95-ВР ) (481/95-ВР) , не відноситься до компетенції ДПI у м. Ялта АР Крим згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) .
Суд апеляційної інстанції, змінюючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи первісний позов в частині стягнення з СПД - ФО ОСОБА_1 8 953, 11 грн. штрафних санкцій, виходив з того, що перевірка, за результатами якої було складено акт № НОМЕР_3 від 03 травня 2003 року, була здійснена в магазині, що належить СПД - ФО ОСОБА_1, оскільки в акті перевірки правильно зазначена адреса магазину, номери книги обліку розрахункових операцій № НОМЕР_6, розрахункової книги, ліцензії на право реалізації алкогольних напоїв АА № НОМЕР_7 від 02 серпня 2002 року, свідоцтво про сплату єдиного податку № НОМЕР_8, дозвіл на право розміщення об'єкту торгівлі № НОМЕР_9, тобто документів, що належать СПД - ФО ОСОБА_1, що ним не було спростовано. Таким чином, посилаючись на те, що факти встановлені в акті перевірки № НОМЕР_3 від 03 травня 2003 року не були спростовані СПД - ФО ОСОБА_1, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про правомірність стягнення фінансових санкцій в сумі 8 953, 11 грн. з урахуванням їх часткової сплати в сумі 472, 89 грн.
В своєму рішенні суд апеляційної інстанції фактично погодився з твердженнями суду першої інстанції про неправомірність визначення штрафних санкцій за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) як податкового зобов'язання з поширенням на них вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) (2181-14) і дійшов висновку про визнання недійсним повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 21 травня 2003 року в частині визначення штрафних санкцій в сумі 9 526, 00 грн. сумою податкового зобов'язання. Крім того, суд апеляційної інстанції фактично погодився з висновками суду першої інстанції про визнання недійсним рішення № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року та доводами, з яких суд апеляційної інстанції виходив при винесенні рішення в цій частині.
Колегія суддів, враховуючи межі оскарження ДПI у м. Ялта АР Крим постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року, не може погодитись з висновками суду апеляційної інстанції в частині визнання недійсним рішення № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Згідно з п. 1 ст. 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво та обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснення заходів щодо вилучення, знищення або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищення тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Частиною першою ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ( 481/95-ВР ) (481/95-ВР) встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
У випадках, передбачених ч. 2 ст. 17 вищезгаданого Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ( 481/95-ВР ) (481/95-ВР) , приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про визнання недійсним рішення ДПI у м. Ялта АР Крим № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року про застосування фінансових санкцій в сумі 1000, 00 грн., оскільки ним не було враховано, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ( 481/95-ВР ) (481/95-ВР) , може прийматись іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України, до яких відноситься і ДПI у м. Ялта АР Крим, якій надано це право Законом України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) .
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (436-15) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відмовляючи в задоволенні позову ДПI у м. Ялта АР Крим в частині стягнення з СПД - ФО ОСОБА_1 1 000, 00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, суд апеляційної інстанції не дав належної правової оцінки тій обставині, що звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення штрафних санкцій, в разі відмови суб'єкта господарювання від їх сплати в добровільному порядку, повинно бути в межах строків встановлених законом.
Згідно ст. 250 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (436-15) адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Штрафи, передбачені ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ( 481/95-ВР ) (481/95-ВР) , в тому числі, штраф за оптову та роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби, підпадають під законодавче визначення адміністративно - господарських санкцій та є такими за своєю юридичною суттю.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, порушення правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями СПД - ФО ОСОБА_1 було виявлено 19 вересня 2003 року (дата складання акту перевірки № НОМЕР_4), 26 вересня 2003 року ДПI у м. Ялта АР Крим винесла рішення № НОМЕР_2, яким визначила СПД - ФО ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 1 000, 00 грн., а позов ДПI у м. Ялта АР Крим про стягнення цих фінансових санкцій був пред'явлений в червні 2004 року, тобто за межами строку, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України ( 436-15 ) (436-15) .
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ДПI у м. Ялта АР Крим в частині стягнення з СПД - ФО ОСОБА_1 1000, 00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та зустрічні позовні вимоги СПД - ФО ОСОБА_1 в частині визнання недійсним рішення ДПI у м. Ялта АР Крим № НОМЕР_2 від 26 вересня 2003 року задоволенню не підлягають, а відтак касаційна скарга ДПI у м. Ялта АР Крим підлягає частковому задоволенню, постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року підлягає скасува нню в частині задоволення зустрічного позову в частині визнання недійсним рішення ДПI у м. Ялта АР Крим від 26 вересня 2003 року № НОМЕР_2 про застосування фінансових санкцій в сумі 1000 грн. з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія -
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Ялта Автономної Республіки Крим задовольнити частково.
Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року скасувати в частині задоволення зустрічного позову в частині визнання недійсним рішення Державної податкової інспекції у місті Ялта Автономної республіки Крим від 26 вересня 2003 року № НОМЕР_2 про застосування фінансових санкцій в сумі 1 000 грн. та ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. В іншій частині постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 21 лютого 2005 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Суддя - доповідач: (підпис) Л.I. Бившева
Судді: (підпис) М.I. Костенко
(підпис) Н.Є. Маринчак
(підпис) Є.А. Усенко
(підпис) Т.М. Шипуліна
З оригіналом згідно
Суддя Л.I. Бившева