ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2007 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
суддів : Бутенка В.I. (доповідач),
Лиски Т.О.,
Сороки М.О.,
Панченка О.I.,
Штульмана I.В.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и л а :
У квітні 2005 року СПД ОСОБА_1 звернулась до господарського суду із вказаним позовом.
У позові зазначала, що 02.01.2005 року посадовими особами відповідача була здійснена перевірка в магазині позивача за адресою: АДРЕСА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обліку суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами перевірки складено акт без номера від 02.01.2005р.
Згаданим актом перевірки зафіксовано порушення п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) № 265/95-ВР від 06.07.1995р. (із змінами та доповненнями), а саме невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО у розмірі 370,80 грн.
На підставі цього акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким на СПД ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 1854 грн. за порушення п.13 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) № 265/95-ВР від 06.07.1995р.
Вважаючи, що нею порушень законодавства допущено не було, позивачка просила визнати згадане податкове повідомлення-рішення недійсним.
Рішенням господарського суду Харківської області від 18 травня 2005 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04 липня 2005 року, позов СПД ОСОБА_1 задоволений частково. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення ДПI у Орджонікідзевському районі м. Харкова № НОМЕР_1 в частині визначення сум штрафних санкцій в розмірі 1854 грн. податковим зобов'язанням. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, ДПI у Орджонікідзевському районі м. Харкова подала касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити СПД ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами як першої, так і апеляційної інстанцій були повно встановлені фактичні обставини справи, визначені спірні правовідносини та вірно застосовано норми матеріального і процесуального права.
Так, судами правильно визнано правомірним застосування відповідачем до СПД ОСОБА_1 штрафних санкцій, оскільки було доведено факт порушення нею п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) .
В той же час судами обгрунтовано визнано недійсним податкове повідомлення-рішення відповідача в частині визначення сум штрафних санкцій податковим зобов'язанням.
При цьому суди виходили з того, що відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) (2181-14) він є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Згідно п. 1.9 і п.1.10 ст. 1 зазначеного Закону податкове повідомлення і податкова вимога є письмовим повідомленням і вимогою контролюючих і податкових органів про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання чи погасити суму податкового боргу. Ці форми актів ненормативного характеру можуть застосовуватися тільки до обов'язків по сплаті податків і зборів (відповідно до п. 2.5 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, податкове повідомлення-рішення є однією з форм податкового повідомлення).
З цього судами зроблений правильний висновок, що Закон № 2181-111 ( 2181-14 ) (2181-14) регулює відносини, що складаються саме зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а перелік податків і зборів (обов'язкових платежів), визначений ст.ст. 13-15 Закону України "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ) (1251-12) від 25.06.1991 р., є вичерпним.
Статтею 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) (2181-14) визначаються штрафні санкції за порушення податкового законодавства. Разом з цим, ст. 17 вказаного Закону України не передбачено застосування штрафних санкцій за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) .
За таких обставин судами правомірно визнано, що нараховані за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) (265/95-ВР) фінансові санкції не є податковим зобов'язанням або податковим боргом.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судами прийняті законні і обгрунтовані рішення, під час розгляду справи порушень норм матеріального чи процесуального права ними допущено не було.
Доводи касаційної скарги зроблених судами висновків не спростовують, а тому оскаржувані судові рішення повинні залишатися без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 220-1, 223, 224, 230 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Харкова залишити без задоволення, а рішення господарського суду Харківської області від 18 травня 2005 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04 липня 2005 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
С у д д і :