ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" грудня 2009 р. м. Київ К-19086/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Харченка В.В.
Бим М.Є.
Гончар Л.Я.
Чалого С.Я.
Черпіцької Л.Т.
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Києві справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум,-
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування розміру та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в 2007-2008 роках та одноразової допомоги при народженні дитини неправомірними. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за рахунок Державного бюджету України на користь позивача недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за період з 01.07.2007р. по 01.11.2008р. у розмірі 6014.66 грн. та недоплачену одноразову допомогу при народженні дитини у розмірі 1963 грн. 80 коп.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2009 року постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 12 січня 2009 року скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі мінімального прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років за період з 09 липня по 31 грудня 2007р. Стягнуто З Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 заборгованість за недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 1474 грн. 19 коп. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради звернулось з касаційною скаргою, у якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 з липня 2007 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради в зв'язку з народженням дочки ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1
Одноразова допомога при народженні та щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була виплачена відповідно до статті 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік".
Відповідно до статті 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога при народженні дитини надається в сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у 9-кратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта протягом 12 місяців в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідачем виплачено позивачці допомогу при народженні дитини одноразово в сумі 3400грн. та призначено до виплати протягом 12 місяців. З довідки про отримання допомог № 803 від 06.11.2008 року вбачається, що в період з липня по грудень місяць 2007 року включно, ОСОБА_1 отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як працююча жінка, в наступному розмірі: за липень 2007 року –24, 97 грн., серпень –132, 64 грн., вересень –134, 45 грн., жовтень –136, 13 грн., листопад –140, 05 грн., грудень –144, 10 грн.
За таких обставин суди дійшли правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині порушення відповідачем порядку виплати одноразової допомоги при народженні дитини.
Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по день досягнення дитиною трьох років.
Пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" дію статті 12 та частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено на 2007 рік.
Правовідносини врегульовані абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", відповідно до якого допомога при народженні дитини виплачується в розмірі 8500грн., з яких 3400грн. одноразово при народженні дитини, а решта протягом 12 місяців рівними частинами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. (v0a6p710-07) по справі №1-29/2007 "Про соціальні гарантії громадян" положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними через те, що даними нормами порушуються права і свободи громадян, знижується їх життєвий рівень.
Відповідно до пунктів 3,5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення і це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
За таких обставин апеляційний суд дійшов правильного висновку щодо неправомірності дій відповідача, щодо виплати допомоги по догляду за дитиною в розмірах менших, ніж встановлено ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", а саме в розмірах, встановлених ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"для дітей віком до 6 років.
Разом з тим, апеляційним судом не взято до уваги, що Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради допомога по догляду за дитиною призначена з 01.07.2007р.
Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою КМУ від 27.12.2001р. № 1751 (1751-2001-п) , встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Термін відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами становить 56 днів у відповідності до вимог ст.. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (2240-14) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Оскільки ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1, то допомогу по догляду за дитиною необхідно призначити починаючи з 01 серпня 2007 року.
Суд апеляційної інстанції при прийнятті рішення про відмову в задоволенні позовних вимог відносно виплати допомоги за 2008 рік зазначив, що відповідно до ст..15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік (107-17) "від 28.12.2007р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. На момент прийняття рішення ця норма не визнана неконституційною. І таким чином допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства.
Згідно ст.. 225 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 225, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
постановила:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2009 року –змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, встановленому ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"для дітей віком до 6 років.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, встановленому ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"для дітей віком до 6 років, з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В решті позову відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.