ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" грудня 2009 р. м. Київ К-24227/07
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів Гордійчук М.П.,
Кравченко О.О.,
Леонтович К.Г.,
Матолича С.В.,
Розваляєвої Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 липня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2007 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії, -
встановила
У травні 2007 року ОСОБА_5 (надалі –ОСОБА_5, позивач) звернулась в Білоцерківський міжрайонний суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві (надалі –Управління, відповідач) про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 липня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2007 року, відмовлено у позові ОСОБА_5 до Управління про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії
Не погоджуючись з ухваленими у справі судовими рішеннями, ОСОБА_5 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 липня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2007 року та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись при цьому на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлені фактичні обставини справи, які свідчать про те, що ОСОБА_5 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи.
ОСОБА_5, звертаючись з позовом у даній справі, просила здійснити перерахунок пенсії виходячи з положень ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС".
Умови і порядок призначення пенсій інвалідам і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, регулюється Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС" (796-12) , статтею 54 якого передбачено, що інвалідам ІІ-ої групи, яким надано статус постраждалого унаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, призначається пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) , проте у будь-якому випадку розмір пенсії повинен бути не менше восьми мінімальних пенсій за віком.
Відмовляючи ОСОБА_5 в задоволенні позову, попередні судові інстанції виходили з того, що до спірних правовідносин мають застосовуватись положення постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету"№1 від 3 січня 2002 року (1-2002-п) згідно з якою розрахунок надбавок і підвищення пенсій по інвалідності здійснюється виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у сумі 19грн. 91к. та постанови Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (836-96-п) №831 від 26 липня 1996року.
З вказаним висновком судів погодитись не можна виходячи з наступного.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС"передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності –8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно статті 50 цього Закону інвалідам ІІ групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"(далі – Закон № 1058-ІV (1058-15) ) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Як установлено судами попередніх інстанцій позивач є інвалідом ІІ групи і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розрахунок пенсії позивачу відповідач здійснив виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" (1-2002-п) розміру, що становить 19 грн. 91коп.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що обчислення пенсій повинно проводитися саме з розміру 19 грн. 91коп, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" (1-2002-п) . При цьому вони послалися на статтю 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", згідно з якою порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Також суди зазначили, що застосування до спірних правовідносин статті 28 Закону № 1058-ІV суперечить вимогам частини 3 зазначеної статті, згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком, визначений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
На думку колегії суддів Вищого адміністративного суду України, висновки судів попередніх інстанцій не можна визнати обґрунтованими, а їх судові рішення законними з таких підстав.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523 (523-97-п) . Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796. Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 (1-2002-п) "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, колегія суддів приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону № 1058-ІV не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Окрім того, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про те, що суди першої та апеляційної інстанцій, при вирішенні даного спору, порушили норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, що, відповідно до вимог статті 229 КАС України, є підставою для скасування судових рішень і ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 липня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2007 року –задовольнити.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 липня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2007 року –скасувати.
Позов ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії –задовольнити.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві здійснити ОСОБА_5 перерахунок пенсії згідно частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС"та здійснити перерахунок додаткової пенсії згідно статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС"з 01 квітня 2007 року.
постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав у строки та порядку, передбаченому ст.ст. 237 –239 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .