ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" грудня 2009 р. м. Київ К-10017/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів :
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Конюшка К.В.,
Ланченко Л.В.,
Нечитайла О.М.,
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції
на постанову Господарського суду Миколаївської області від 30.10.2006
та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2007
у справі №15/341/06
за позовом Господарського товариства з обмеженою відповідальністю "Югпромсервіс"
до Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Господарське товариство з обмеженою відповідальністю "Югпромсервіс" (далі по тексту –позивач, ГТОВ "Югпромсервіс") звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту –відповідач, Очаківська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення від 19.06.2006 №0000312301/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4931,00 грн.
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 30.10.2006, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2007, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4931,00 грн.
В касаційній скарзі Очаківська ОДПІ, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Господарського суду Миколаївської області від 30.10.2006 та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2007 і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Очаківською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства в період з 01.04.2004 по 31.12.2005, за результатами якої складено акт перевірки від 06.06.2006 №32/23/32907464.
За висновками акту перевірки Очаківською ОДПІ прийнято рішення від 19.06.2006 №0000312301/0, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4931,00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в оспорюваному рішенні зазначено порушення пункту 2.3 статті 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (z0040-05)
, проте зазначене положення втратило чинність на підставі постанови Національного банку України від 15.12.2004.
Тому, оспорюване рішення в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 1400,00 грн. прийнято Очаківською ОДПІ на підставі нормативного акту, який є недійсним.
Крім того, висновки відповідача про порушення ГТОВ "Югпромсервіс" ґрунтуються на тому, що відповідачем допущено випадки оформлення касових операцій з готівкою без подання одержувачем коштів платіжного документа до авансового звіту (товарного або касового чеку, квитанції до прибуткового касового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату готівкових коштів покупцем товарів (робіт, послуг).
Матеріалами справи встановлено, що ГТОВ "Югпромсервіс" склало акти закупівлі товарів та послуг, які є первинними документами і на підставі яких здійснювало бухгалтерський облік господарських операцій. Акти закупівлі містили в собі необхідну інформацію, передбачену Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" (996-14)
.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність"підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач склав акти закупівлі товарів та послуг, які вважав первинними документами і на підставі яких здійснював бухгалтерський облік господарських операцій. Акти закупівлі містили в собі необхідну інформацію, передбачену Законом України "про бухгалтерський облік та фінансову звітність" (996-14)
.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у відповідача відсутні правові підстави щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій до ГТОВ "Югпромсервіс".
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами попередніх інстанцій належним чином з’ясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Господарського суду Миколаївської області від 30.10.2006 та ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2007 не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції відхилити.
Постанову Господарського суду Миколаївської області від 30.10.2006 та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2007 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не підлягає оскарженню, крім як з підстав, в порядку та строки, передбаченими статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий (підпис) О.І. Степашко
Судді (підпис) К.В. Конюшко
(підпис) Л.В. Ланченко
(підпис) О.М. Нечитайло
(підпис) М.О. Федоров
З оригіналом згідно Відповідальний секретар І.Ю. Гончарук