ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" грудня 2009 р. м. Київ К-12710/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді
Головчук С.В.
(суддя-доповідач),
суддів
Амєліна С.Є.,
Гуріна М.І.,
Кобилянського М.Г.,
Юрченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим
на постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 29 вересня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2009 року
у справі за позовом Прокурора Красногвардійського району Автономної Республіки Крим в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим (далі –УПСЗН Красногвардійської РДА в АР Крим), третя особа –Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, про стягнення недоплаченої грошової допомоги,
в с т а н о в и л а:
У липні 2008 року Прокурор Красногвардійського району Автономної Республіки Крим звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 про стягнення частини невиплачених сум щорічної разової грошової допомоги за 2005-2008 роки. Він зазначав, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) позивач як учасник бойових дій має право на отримання щорічно до 5 травня відповідного року разової грошової допомоги у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Проте відповідач в порушення вимог цього Закону у 2005-2008 роках виплатив грошову допомогу у розмірі, що не співвідноситься з мінімальною пенсією за віком, внаслідок чого утворилася заборгованість в сумі 6800 грн, яку просив стягнути з відповідача на користь позивача.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2009 року залишено без змін постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 29 вересня 2008 року, якою позов задоволено частково. Стягнуто з УПСЗН Красногвардійської РДА в АР Крим на користь позивача суму недоплаченої разової грошової допомоги за 2008 рік у розмірі 2095 грн. В іншій частині позову відмовлено.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати судові рішення та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позову. Зазначає, що суди не врахували вимоги Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) , згідно з яким відбувалася виплата грошової допомоги позивачу.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи видно, що позивач є учасником бойових дій. Відповідно до частини 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"має право на одержання разової грошової допомоги щорічно до 5 травня у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що у 2008 році позивач отримував разову грошову допомогу до 5 травня з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) у розмірі 400 грн.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов в частині визнання неправомірними дій відповідача та стягнення грошової допомоги за 2008 рік, суди виходили з того, що рішенням Конституційного Суду України № 10-рп (v010p710-08) від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) , яким встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірі меншому, ніж він передбачений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) .
Проте з таким висновком погодитись неможливо.
Судами правильно встановлено, що на період виникнення правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти ( Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) та Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) ), які мають однакову юридичну силу, але по різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня інвалідам війни.
Отже, вирішальним в даному спорі є питання про пріоритет законів. Конституція України (254к/96-ВР) не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп (v004p710-97) у справі про набуття чинності Конституцією України (254к/96-ВР) зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України.
Таким чином, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) був прийнятий пізніше, а тому його норми мають пріоритет над нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) . Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) , яким встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірі меншому, ніж він передбачений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) .
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
На момент виникнення спірних відносин, а саме: на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів: до 05.05.2008 року, - положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік (107-17) "були діючими.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, на час виплати грошової допомоги у 2008 році відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними не було.
Переглядаючи справу, суд апеляційної інстанції на допущені судом першої інстанції порушення вимог закону уваги не звернув та не виправив їх.
Судові рішення в частині відмови в позові відповідачем не оспорюються та відповідають вимогам закону і обставинам справи. Підстав для скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій в цій частині немає.
На підставі ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим задовольнити.
Постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 29 вересня 2008 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2009 року в частині задоволення позовних вимог скасувати, ухваливши нове рішення.
Відмовити в позові Прокурора Красногвардійського району Автономної Республіки Крим в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим про стягнення недоплаченої грошової допомоги.
В решті судові рішення залишити без змін.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 –239 КАС України (2747-15) .
Головуючий суддя
С.В. Головчук
судді
С.Є. Амєлін
М.І. Гурін
М.Г. Кобилянський
В.В. Юрченко