ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" грудня 2009 р. м. Київ К-11563/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:
Бим М.Є.
Гончар Л.Я.
Харченка В.В.
Чалого С.Я.
Черпіцької Л.Т.
провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за касаційною скаргою
Управління праці та соціального
захисту населення Сумської міської ради
на
постанову Зарічного районного суду
м. Суми від 28.02.2008 та ухвалу Харківського апеляційного
адміністративного суду від 05.06.2008
у справі
№2-а-118/08
за позовом
ОСОБА_6
до
Управління праці та соціального
захисту населення Сумської міської ради
про
визнання бездіяльності протиправною,
зобов’язання здійснити перерахунок щорічної допомоги та
забезпечення виплати недорахованої щорічної допомоги.
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2007 року ОСОБА_6 звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірною відмови відповідача у виплаті допомоги до 5 травня та стягнення недоотриманих сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2004-2007 роки у розмірі 8324,83 грн.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 28.02.2008, залишеною без змін Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2008, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради щодо не проведення перерахунку разової грошової допомоги та виплати недосплаченої суми разової грошової допомоги ОСОБА_6 за 2007 рік. Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради ОСОБА_6 перерахунок разової грошової допомоги та виплату недосплаченої суми разової грошової допомоги за 2007 рік в розмірі, визначеному ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". В іншій частині позовних вимог ОСОБА_6 выдмовити.
Не погоджуючись з постановленими по справі рішеннями судів Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального права відповідач ставить питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та просить постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Так, скаржник вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій не застосовано відповідні норми Конституції України (254к/96-ВР) , Бюджетного законодавства України, не застосовано вимоги КАС України (2747-15) , що призвело до неправильного вирішення справи та прийняття незаконних рішень.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено та з цим погоджуються сторони, що позивач є інвалідом війни ІІІ групи.
Задовольняючи позов в частині виплат одноразової грошової допомоги до 5 травня суди попередніх інстанцій виходили з того, що для врегулювання спірних правовідносин у цій справі пріоритетними є норми Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) .
Такий висновок зроблений судами з порушенням правил застосування норм матеріального права.
Частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"передбачено, що інвалідам війни ІІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Однак Законами України "Про Державний бюджет України"на відповідні роки встановлено виплату цієї допомоги інвалідам ІІ групи у 2007 році –360 грн.
Тобто, в даному випадку на період виникнення спірних правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій та інвалідам війни. При цьому дія статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"на час виникнення спірних правовідносин була зупинена Законами України "Про Державний бюджет України"на відповідні роки.
Однак, суди, задовольняючи позов, не врахували вище зазначених норм матеріального права про зупинення дії норми, за якою позивач мав право на отримання допомоги в більшому розмірі. Тобто, суди застосували недіючу норму права.
Посилання судів на Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 та від 09.07.2007 року, якими визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), деякі положення Законів України "Про державний бюджет України на 2004 рік" (1344-15) та "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) , у тому числі і положення пунктів, якими зупинено на 2007 рік дію частину 5 статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"в частині визначення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги колегія суддів вважає помилковим, оскільки це рішення було прийнято після закінчення строку проведення цієї допомоги. Тобто, на момент виплати щорічної допомоги (до 5 травня) відповідач діяв відповідно до діючого законодавства.
Таким чином у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такої виплати за 2007 рік відповідно до Закону від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ (3551-12) .
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з висновком судів попередніх інстанцій стосовно відмови у стягненні оскаржуваних сум за 2004-2006 роки, оскільки відповідно до ст. 100 КАС України пропущення річного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України, є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
З огляду на викладене рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, оскільки висновок судів про зобов’язання зробити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Керуючись ст.ст. 221, 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 28.02.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2008 скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_6 відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підпис)
М.Є. Бим
(підпис)
Л.Я. Гончар
(підпис)
В.В. Харченко
(підпис)
С.Я. Чалий
(підпис)
Л.Т. Черпіцька
З оригіналом згідно Суддя: Л.Т. Черпіцька