ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"02" грудня 2009 р. м. Київ К-17236/08
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
головуючого: судді Сіроша М.В.,
суддів: Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Харченка В.В., Черпіцької Л.Т.
при секретарі Сірик Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації на постанову Кіровського міського суду Автономної Республіки Крим від 27 травня 2008 року та постанову апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 16 вересня 2008 року у справі №2-А-312/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
У січні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Кіровської РДА АР Крим про визнання неправомірними дій щодо відмови у виплаті допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6-ти років, та зобов'язання щомісячно виплачувати допомогу з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6-ти років, починаючи з 01 жовтня 2007 року.
Постановою Кіровського районного суду АР Крим від 27 травня 2008 року, зміненою постановою апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 16 вересня 2008 року, позов задоволено частково. Зобов’язано УПСЗН Кіровської РДА АР Крим надати позивачці допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, відповідно до ст.. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
, починаючи з 01.10.2007р. по 31.12.2007р.
В касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації просить скасувати зазначені судові рішення, та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку в УПСЗН Кіровської РДА АР Крим, як не застрахована особа. В період з 09 жовтня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. отримувала допомогу з догляду за дитиною віком до трьох років, яка виплачувалась позивачці у розмірах, нижчих ніж встановлено ст.. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
, а саме в розмірах, встановлених ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
У зв'язку з цим позивачка звернулася до УПСЗН Кіровської РДА АР Крим з заявою про виплату їй щомісячної допомоги з догляду за дитиною на двох дітей в розмірах, встановлених Законом, на що отримала відповідь про те, що виплата допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, буде їй виплачена з часу, коли Міністерство праці і соціальної політики АР Крим надасть розроблену версію програмного забезпечення у випадку зміни законодавства і виділення необхідних грошових коштів.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"№ 2811-ХІІ від 21.11.1992 встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При цьому статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного Закону встановлено, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"№ 489-V від 19 грудня 2006 р. затверджено прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Однак, пунктом 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено на 2007 рік дію частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Крім того, ст.. 56 Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР)
(конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
від 09 липня 2007 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) положення пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
За таких обставин, суди дійшли правильного висновку щодо неправомірності дій відповідача.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Кіровського міського суду Автономної Республіки Крим від 27 травня 2008 року, змінену постановою апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 16 вересня 2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.