ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" грудня 2009 р. м. Київ К-19511/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Заїки М.М.,
Загороднього А.Ф.,
при секретарі Козаченку О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії,
встановила:
У квітні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії. Просив зобов’язати відповідача провести йому перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з жовтня 2007 року, а також покласти на відповідача обов’язок надалі проводити перерахунок пенсії, у зв’язку зі зміною мінімальної пенсії за віком. В судовому засіданні ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги і просив зобов’язати управління донарахувати та виплатити йому пенсію з дня звернення до відповідача, а саме з 20.03.2008, та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області надалі проводити такий перерахунок пенсії, у зв’язку зі зміною мінімальної пенсії за віком.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 позов ОСОБА_1. задоволено частково. Визнано незаконними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області та зобов’язано управління донарахувати та виплатити пенсію позивачу, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2008 скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1. задоволено частково. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області здійснити позивачу перерахунок державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01.10.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а за справою постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення суду першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір, суди прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Водночас, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік"від 28.12.2007 внесено зміни до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , зокрема статтями 50, 54 цього Закону було передбачено, що з 01.01.2008 особам, віднесеним до категорій 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам 2 групи - 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: відносно 2 групи інвалідності - 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (v010p710-08) визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) , пункт 28 розділу 11 "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28.12.2007 (107-17) щодо внесення змін до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, як правильно зазначено судом першої інстанції, оскільки ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок пенсії з моменту звернення до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області, то необхідно зобов'язати відповідача з 22.05.2008 здійснити йому перерахунок основної пенсії, виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, що передбачено Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , в редакції закону до 01.01.2008.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2008 необхідно скасувати, так як вона постановлена з порушенням норм матеріального права, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 необхідно залишити в силі, так як вона є законною і обґрунтованою та постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.10.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії скасувати, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2008 –залишити в силі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис) В.І. Співак Судді (підписи) С.В. Білуга О.І. Гаманко М.М. Заїка А.Ф. Загородній