ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"26" листопада 2009 р. м. Київ К-18944/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
Головуючого судді Сіроша М.В.,
Суддів Бим М.Є., Гончар Л.Я., Харченка В.В. Чалого С.Я.,
розглянувши у попередньому розгляді адміністративну справу
за касаційною скаргою Державної інспекції з енергозбереження на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.07.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.09.2008 у справі за позовом ВАТ "Морський індустріальний комплекс"до Державної інспекції з енергозбереження в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Автономній Республіці Крим, про визнання недійсною постанови,
в с т а н о в и л а :
У березні 2008 року ВАТ "Морський індустріальний комплекс"звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з енергозбереження в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Автономній Республіці Крим, про визнання недійсною постанови про сплату підвищеної оплати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності до Закону України "Про енергозбереження" (74/94-ВР)
економічні санкції накладаються за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих. Всупереч цьому, відповідачем при перевірці не встановлено фактів нераціонального та неефективного використання електроенергії, у зв’язку з чим відсутні будь-які підстави для винесення постанови про сплату підвищеної оплати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в сумі 119867,85 грн.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.07.2008 позов відкритого акціонерного товариства "Морський індустріальний комплекс"задоволено. Визнано недійсною постанову Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Автономній Республіці Крим і м. Севастополю про сплату підвищеної оплати за нераціональне використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.09.2008 постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.07.2008 залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами встановлено, що 17.09.2007 Територіальним управлінням Державної інспекції енергозбереження по Автономній Республіці Крим та м. Севастополю, яка є структурною одиницею урядового органу державного управління –Державної інспекції з енергозбереження, проведена комплексна перевірка використання паливно-енергетичних ресурсів відкритого акціонерного товариства "Морський індустріальний комплекс", за результатами якої був складений акт №18-02/04-10-41.
Відповідачем було винесено припис до акту перевірки №18-02/0410-41 від 17.09.2007, згідно з пунктом 4 якого з метою усунення недоліків та підвищення ефективності використання теплових енергетичних ресурсів позивачу запропоновано провести заміну застарілих компенсованих приладів і з метою зменшення втрат активної електроенергії, пов’язаної з перетиком реактивної потужності.
11.03.2008 актом перевірки виконання зазначеного припису у зв’язку з невиконанням пункту 4 припису встановлені втрати електроенергії в кількості 147402,67 кВт час та винесено постанову про застосування до позивача економічних санкцій в сумі 119867,85 грн. за втрату електричної енергії в електричних мережах підприємства внаслідок низького коефіцієнту потужності.
Відповідно до пункту "є"статті 11 Закону України "Про енергозбереження" для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Відповідно до Закону України "Про енергозбереження" (74/94-ВР)
нераціональне (неефективне) користування –це прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів –нормами питомих витрат палива та енергії.
Підставою для застосування надбавок до діючих цін та тарифів повинен бути факт наявності нераціонального використання енергоресурсів, при цьому поняття "нераціональне"та "неефективне"є тотожними.
Пунктом 15 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету з енергозбереження № 64 від 04.08.2000 (z0653-00)
, передбачено, що рішення про сплату підвищеної сплати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, в якому визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів: прямі втрати ПЕР, спричинені безгосподарною діяльністю працівників; марнотратне споживання ПЕР, перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання, а також огороджувальних конструкцій споруд в опалювальний сезон, визначених режимними та технологічними картами, проектною документацією, паспортами на діюче обладнання, у тому числі систематичне використання на холостому ходу силових трансформаторів, електродвигунів, електропечей та іншого обладнання, що працює з використанням енергоресурсів; споживання ПЕР понад показники питомих витрат, визначених системою державних стандартів, а до введення їх у дію –міжгалузевими, галузевими, регіональними та загальнозаводськими нормами питомих витрат енергоресурсів.
Судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що в ході перевірки позивача не виявлено фактів неекономного та неефективного використання електроенергії.
Відповідно до Закону України "Про енергозбереження" (74/94-ВР)
економія паливно-енергетичних ресурсів - це відносне скорочення витрат паливно-енергетичних ресурсів, що виявляється у зниженні їх питомих витрат на виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг встановленої якості. Закон розмежовує поняття "економії паливно-енергетичних ресурсів"та "нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів"за своєю правовою природою та підставами застосування.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанції про задоволення позовних вимог.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та обставин справи.
Висновок судів попередніх інстанцій відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для скасування чи зміни рішень судів немає.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної інспекції з енергозбереження відхилити.
Постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.07.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.09.2008 залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена за винятковими обставинами до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Суддя М.В. Сірош