ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"26" листопада 2009 р. м. Київ К-20076/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Гордійчук М.П., Васильченко Н.В., Кравченко О.О., Розваляєвої Т.С.,
Харченка В.В.,
розглянувши у попередньому розгляді адміністративну справу
за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 21 січня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради, 3-я особа Управління Державного казначейства в м. Єнакієве Головного Управління Державного казначейства в Донецькій області про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, –
в с т а н о в и л а :
У грудні 2008 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради, в якому просила суд визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню і виплаті їй одноразової допомоги при народженні дитини та сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007 року по грудень 2007 року, включно, та стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період у розмірі 688,16 грн.
____________________
Справа № К-20076/09
Доповідач: Гордійчук М.П.
Посилалася на те, що відповідач при наданні їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, керувався нормативно-правовими актами, які рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
, визнанні неконституційними. Своїми діями відповідач грубо порушив її право на належний соціальний захист, передбачений Конституцією України (254к/96-ВР)
, внаслідок чого позивачка постійно, протягом декількох років хвилювалася від того, що не могла надати своїм дітям необхідне матеріальне забезпечення.
Постановою Єнакіївського міського суду Донецької області від 21 січня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1. були задоволені.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради щодо нарахування, призначення і виплати ОСОБА_1 державної допомоги сім'ям з дітьми за 2007 рік. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь ОСОБА_1. недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007 року по грудень 2007 року, включно, у розмірі 688,16 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2009 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись із судовими рішеннями, Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради просить їх скасувати як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами, позивачка має малолітню доньку –ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача та отримує виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Задовольняючи позовні вимоги позивачки в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради щодо нарахування, призначення і виплати їй державної допомоги при народженні дитини, а також в частині стягнення з відповідача на її користь недоотриманих сум допомоги при народженні дитини, суд першої інстанції виходив з того, що Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року (v0a6p710-07)
№ 6-рп/07 положення п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було зупинено дію ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" на 2007 рік, було визнано неконституційним та втратило чинність.
З такими висновками суду колегія суддів погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) такі положення Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
: пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення " Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак, п. 14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
.
Абзацом 3 частини 2 ст. 56 цього ж Закону було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач здійснював виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_1. згідно до вищезазначеного порядку та розмірів
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 були визнані неконституційними та втратили чинність.
Приймаючи до уваги той факт, що ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" про зупинення дії ст. 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
, втратила чинність з 09 липня 2007 року, колегія суддів вважає, що суд дійшов обґрунтованого висновку про протиправність дій відповідача щодо несвоєчасного перерахунку та виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Оскільки рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (v0a6p710-07)
положення статей 29, 36, абзацу третього частини другої статті 56, частини першої статті 66, пунктів 7. 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 103, 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення.
Тому, стягненню з відповідача на користь ОСОБА_1. підлягає сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007 року по грудень 2007 року включно.
Згідно ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлюється з 01 квітня 2007 року - у розмірі 463 грн., з 01 жовтня 2007 року –у розмірі 470 грн.
Колегія суддів погоджується з тим, що відповідач повинен був провести розрахунок недоотриманої позивачкою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007 року по грудень 2007 року та вирішити питання щодо її виплати на користь ОСОБА_1.
Таким чином, загальна сума виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка має бути доплачена Управлінням праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1. обраховано вірно Єнакіївським міським судом Донецької області та апеляційним судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексом адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 210, 220, 220-1, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, –
У х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області відхилити.
Постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 21 січня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2009 року залишити без змін.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.П. Гордійчук